Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013
2013-10-29 10:57
Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013 © Bastos - Fotolia.com
Przeczytaj także: Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków
Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń: obecny od kilku lat negatywny trend w zakresie oszczędzania nie uległ zmianie. Regularnie odkłada tylko co dziesiąty Polak, jeszcze mniej z nas myśli o emeryturze (9%). Znacząco spadł odsetek osób inwestujących (12% w 2012 vs 6% w 2013), a trzymanie gotówki w domu jest według nas jednym z najbezpieczniejszych sposobów „lokowania” oszczędności (15%).fot. mat. prasowe
Planowanie i kontrolowanie wydatków
Wolimy wydawać niż oszczędzać
Kryzys, niska płaca minimalna oraz wzrost bezrobocia powodują, że oszczędzanie nie znajduje się wysoko na liście priorytetów przeciętnego Polaka. Chociaż odsetek odkładających pieniądze w porównaniu do ostatniego roku nieznacznie wzrósł, to jednak nie na tyle, by mówić o odwróceniu panującej od kilku lat negatywnej tendencji w zakresie oszczędzania. Warto podkreślić fakt, że mimo iż twierdzimy, że należy oszczędzać z myślą o przyszłości, to jednak ponad połowa (55%) przeznacza wszystko na bieżące potrzeby, żyjąc „od pierwszego do pierwszego”, a tylko co dziesiąty z nas odkłada pieniądze regularnie.
fot. mat. prasowe
Podejście do wydawania i zarządzania pieniędzmi
Emerytura - co będzie to będzie
Nasze myślenie o oszczędzaniu z myślą o przyszłości nie obejmuje niestety emerytur. Mimo obecności tematu w mediach, niewielu z nas chce i wie jak zadbać o swoje finanse w perspektywie kilkudziesięciu lat. Skupiamy się raczej na teraźniejszości, nie myślimy o tym, co będzie. Odsetek odkładających pieniądze z myślą o zabezpieczeniu swojej finansowej przyszłości spadł w porównaniu do ubiegłego roku z 13% do 9%. Wynik ten może niepokoić zważywszy na fakt, że znaczna część Polaków uważa, że przyszła emerytura będzie niższa od wynagrodzenia, które otrzymują obecnie, a niemal co dziesiąty twierdzi, że państwa nie będzie stać na wypłacanie im świadczeń. Skoro zatem jesteśmy świadomi pewnych zagrożeń, które mogą zaistnieć w przyszłości, dlaczego nie podejmujemy kroków, by temu zapobiec?
fot. mat. prasowe
Korzystanie z konta a gotówki
- Sytuacja taka może mieć wiele przyczyn: emerytura to czas dość odległy, a dla nas liczy się przede wszystkim regulowanie bieżących zobowiązań i zaspokajanie potrzeb. Ponadto niewielu Polaków wie, jak zarządzać własnymi środkami i nie posiada nawyku oszczędzania, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
JoKlimas / 2013-11-27 09:33:59
Pokutuje mit, że nie warto oszczędzać ze względu na wysokie koszty utrzymania rachunku bankowego. I rzeczywiście jeżeli oszczędzamy na RORze - to koszty są wysokie. Jednak w przypadku zainwestowania w jakieś produkty inwestycyjne te koszty relatywnie maleją. Myślę, że największym problemem jest niewiedza i to, że inwestowanie w jakieś fundusze czy akcje jest skomplikowane i wymaga większego zaangażowania. Przy oszczędzaniu warto się doedukować np. na spotkaniach organizowanych przez EFG by móc zyskać jak najwięcej. [ odpowiedz ] [ cytuj ]