eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRozszerzono gwarancje de minimis

Rozszerzono gwarancje de minimis

2013-11-14 11:18

Rozszerzono gwarancje de minimis

Rozszerzono gwarancje de minimis © tankist276 - Fotolia.com

13 listopada 2013 r. w obecności Premiera Donalda Tuska i Wicepremiera, Ministra Finansów Jacka Rostowskiego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z 22 bankami umowy, które rozszerzają gwarancje de minimis na kredyty inwestycyjne i rozwojowe. Dotychczas tą formą zabezpieczenia mogły być objęte tylko kredyty obrotowe. W ciągu 8 miesięcy skorzystało z niej już ponad 26 tysięcy firm.

Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

Program gwarancji de minimis realizowany w ramach „Programu wspierania przedsiębiorczości z wykorzystaniem gwarancji i poręczeń BGK” jest wykonaniem zapowiedzi Premiera zawartych w II expose, które miało miejsce 12 października 2012 r.

Gwarancje de minimis cieszą się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Świadczy o tym zarówno skala programu (skorzystało z niego przeszło 26 tysięcy firm) oraz wartość kredytów zaciągniętych dzięki gwarancjom, która sięga już 9 mld złotych. Do 31 października br. BGK udzielił gwarancji na kwotę ok. 5,15 mld zł.

- Ten program jest ogromnym sukcesem dla Banku Gospodarstwa Krajowego i dla wspierania przedsiębiorczości w Polsce. Udało się osiągnąć założone cele wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenia w obszarze poręczeń i gwarancji – podkreśla Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu BGK. - Jako państwowy bank rozwoju wkraczamy teraz w zupełnie nową erę działalności – dysponujemy kompetencjami i kapitałem na niespotykanym dotąd poziomie, a dobra współpraca z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi pozwala skuteczniej realizować stojące przed nami wyzwania – dodał Prezes BGK.

Do tej pory gwarancje BGK zabezpieczały tylko kredyty obrotowe, związane z finansowaniem działalności bieżącej firm. Teraz rusza drugi etap programu, który ułatwi dostęp firm do kredytów inwestycyjnych i rozwojowych.

Z analiz prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że do tej pory z kredytów z gwarancją BGK najczęściej korzystały firmy zależne od dostawców i zakupu materiałów, mające okresowe problemy z płynnością finansową. Aż 42% z nich to firmy z sektora handlowego. Bank Gospodarstwa Krajowego oczekuje, że objęcie programem działań inwestycyjnych będzie miało szczególne znaczenie także dla sektora produkcyjnego.

Dzięki podpisanym umowom, program obejmie większość działających w Polsce banków, co sprawia że produkt ten będzie dostępny w każdym zakątku kraju. Proces udzielania gwarancji pozostanie taki sam jak do tej pory – firmy będą mogły złożyć wniosek o zabezpieczenie BGK w tym samym banku, w którym starają się o kredyt. Nie zmienią się również procedury – pozostaną przejrzyste i przyjazne dla przedsiębiorców, co zostało bardzo dobrze ocenione przez firmy.

fot. tankist276 - Fotolia.com

Rozszerzono gwarancje de minimis

Do tej pory gwarancje BGK zabezpieczały tylko kredyty obrotowe, związane z finansowaniem działalności bieżącej firm. Teraz rusza drugi etap programu, który ułatwi dostęp firm do kredytów inwestycyjnych i rozwojowych.


Podstawowe warunki nowych gwarancji:
  • cel kredytu: inwestycje lub wydatki, które wpływają na rozwój działalności firmy,
  • gwarancje będą udzielane przez 24 miesiące od 19 listopada 2013 roku do 31 grudnia 2015 roku,
  • maksymalna kwota gwarancji to 3,5 mln zł lub do 60% kwoty kredytu,
  • maksymalny okres gwarancji to 99 miesięcy,
  • stawka prowizji za udzieloną gwarancję 0,5% w stosunku rocznym.

W ocenie Banku Gospodarstwa Krajowego większa aktywność inwestycyjna ma bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy. Prognozowany wzrost nakładów na środki trwałe na 2014 rok wynosi 4,5 proc. Jednak skala wkładu inwestycji w przyśpieszenie wzrostu będzie ograniczona w porównaniu z poprzednimi epizodami ożywienia gospodarki po okresach spowolnienia. Znaczącym czynnikiem ograniczającym inwestycje (oprócz wspomnianego powyżej utrudnienia dostępu do kredytu) będzie fakt, że jest to okres przejściowy pomiędzy kolejnymi perspektywami finansowymi UE. Środki z bieżącej perspektywy będą w tym okresie wygaszane, podczas gdy wykorzystanie funduszy z kolejnej będzie jeszcze śladowe. Szczególnie dotknięte negatywnym działaniem tego czynnika będą MŚP, do których bezpośrednio kierowana była znaczna część funduszy UE w obecnej perspektywie. W latach 2006-2011 nakłady inwestycyjne MŚP stanowiły między 46 a 50 proc. nakładów przedsiębiorstw ogółem i około jednej czwartej wszystkich inwestycji w gospodarce.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: