eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweWypadek na nartach: bez ubezpieczenia będzie drogo

Wypadek na nartach: bez ubezpieczenia będzie drogo

2013-12-09 10:58

Wypadek na nartach: bez ubezpieczenia będzie drogo

Jak uchronić portfel przed zimowymi wypadkami? © ARochau - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sporty zimowe nie są tanią pasją. Aby móc spędzić urlop na nartach, wielu Polaków gromadzi kapitał przez cały rok. Szukając oszczędności, rezygnują także z ubezpieczenia, decydując się na najtańsze oferty dostępne na rynku. Expander ostrzega, że taka decyzja może mieć jednak negatywne skutki a wypadek na stoku pogorszyć nie tylko nasze zdrowie ale i kondycję portfela.

Przeczytaj także: Ile kosztuje wypadek na nartach?

Ile kosztuje wyjazd marzeń?

Jak co roku wśród najchętniej odwiedzanych zimowych destynacji można znaleźć te, umożliwiające jazdę na nartach: Alpy, Dolomity i Tatry. Niezależnie jednak od lokalizacji, ferie na stoku są dość kosztowną formą wypoczynku. Tygodniowy wyjazd do Austrii w najtańszej formie (bez ceny dojazdu i z noclegiem w najniższym standardzie) to koszt około 1150 PLN dla jednej osoby. Za tydzień na stokach Alp francuskich trzeba wydać już ponad 1500 PLN (bez kosztów dojazdu). Tydzień w polskich Tatrach to minimum 830 PLN (bez kosztów dojazdu), a szusowanie po stronie słowackiej kosztować będzie przynajmniej 1200 PLN (bez kosztów dojazdu). W zależności od standardu hoteli czy pensjonatów, koszty będą wzrastać. Wpłynie także na nie dobór transportu, który może nawet potroić pierwotną cenę.

EKUZ – dobra na początek

Narciarze są często przekonani, że karta EKUZ pozwoli im bezpłatnie uzyskać pomoc w razie wypadku za granicą. Tymczasem gwarantuje ona jedynie opiekę medyczną w wymiarze funkcjonującym na terenie danego kraju. Jeśli więc jakieś świadczenia nie są objęte refundacją, będziemy musieli zapłacić za nie sami. Jest tak w przypadku transportu medycznego, wizyt domowych czy opieki stomatologicznej. Za wszelką pomoc, która nie jest darmowa według przepisów danego kraju, zapłacą więc pacjenci.

fot. ARochau - Fotolia.com

Jak uchronić portfel przed zimowymi wypadkami?

Biura podróży mają w swojej ofercie gotowe pakiety ubezpieczeń, które można wykupić za dodatkową opłatą. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z warunkami polisy oraz sumą, na jaką będzie ona nas chronić.


Wyjeżdżający za granicę powinni zwrócić także uwagę na opłaty związane z ratownictwem górskim.
W naszym kraju TOPR udziela pomocy bezpłatnie, ale już na Słowacji czy w Austrii, rachunek za taką akcję wystawiany jest poszkodowanemu. Udział śmigłowca i użycie wyspecjalizowanego sprzętu może być wielotysięcznym obciążeniem dla portfela. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa, warto więc uwzględnić w budżecie wyjazdu dodatkową polisę, która pokryje koszty ewentualnej pomocy medycznej.

fot. mat. prasowe

Przykładowe koszty pomocy medycznej udzielonej za granicą

W naszym kraju TOPR udziela pomocy bezpłatnie, ale już na Słowacji czy w Austrii, rachunek za taką akcję wystawiany jest poszkodowanemu. Udział śmigłowca i użycie wyspecjalizowanego sprzętu może być wielotysięcznym obciążeniem dla portfela.


Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie

Biura podróży mają w swojej ofercie gotowe pakiety ubezpieczeń, które można wykupić za dodatkową opłatą. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z warunkami polisy oraz sumą, na jaką będzie ona nas chronić. Jeśli proponowane przez touroperatora ubezpieczenie nie spełnia naszych oczekiwań, należy poszukać ofert wśród innych instytucji: ubezpieczycieli oraz banków. – Jeśli na co dzień korzystamy z bardziej rozbudowanych, droższych pakietów usług bankowych, warto sprawdzić, czy nie uwzględniają one ubezpieczenia – radzi Piotr Nowak, Expander. – Świadczenia na wypadek urazów często dołączane są bowiem do niektórych kart płatniczych. Instytucje finansowe przygotowują także specjalne oferty dla długoletnich i zamożniejszych klientów. Zarówno towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i banki mają w swojej ofercie wiele rozwiązań, które można łączyć tak, by w najwyższym stopniu odpowiadały naszym potrzebom. Dlatego warto przeanalizować planowany wyjazd pod kątem ewentualnych zagrożeń i dobrać najlepsze rozwiązanie.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: