Zdolność kredytowa Polaków XI 2013
2013-12-19 10:54
Zdolność kredytowa Polaków XI 2013 © vadim yerofeyev - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach
Jesień przyniosła wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. Po zakończeniu sezonu urlopowego nabywcy przystąpili do działania. Część z nich z determinacją dąży do sfinalizowania transakcji jeszcze przed końcem roku. Do zakupu zachęca przede wszystkim niski koszt kredytu. Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na rekordowo niskim poziomie co najmniej do połowy przyszłego roku. WIBOR 3M oscylujący od dłuższego czasu w okolicach 2,66% - 2,67% nawet przy rosnących marżach bankowych sprawia, że finalne oprocentowanie kredytu nie przekracza 4,5% w skali roku. Daje to ratę w wysokości około 500 złotych za każde 100 tysięcy złotych kredytu zaciągniętego na okres 30 lat.Nowych właścicieli znajdują zarówno mieszkania na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. W efekcie notowane od dawna spadki cen wyraźnie wyhamowały. W przypadku nieruchomości kupowanych od deweloperów, w następstwie niższej podaży, w niektórych miastach zanotowano nawet niewielkie wzrosty cen. Zwiększonego zainteresowania nowymi mieszkaniami można się spodziewać po Nowym Roku. Wtedy zacznie działać rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Mieszkanie dla Młodych obejmie wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego.
Najnowszy raport AMRON-SARFiN podaje, że już drugi kwartał z rzędu rośnie również wartość oraz liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kredyty bez wkładu własnego. Liczba kredytów z LTV wyższym niż 80% w trzecim kwartale bieżącego roku wzrosła aż o 6 punktów procentowych osiągając poziom prawie 53% wszystkich nowych kredytów. Finansowanie pożyczką bankową 100% wartości nieruchomości będzie możliwe tylko do końca roku. O kredyt taki starają się przede wszystkim osoby które nie posiadają oszczędności i jednocześnie planują zakup mieszkania na rynku wtórnym - nie objętym programem MdM, lub z innych powodów nie kwalifikują się na niego. Pozostali w ramach dopłat będą mogli otrzymać nawet 15% wartości nieruchomości na pokrycie brakującego wkładu własnego.
fot. vadim yerofeyev - Fotolia.com
Zdolność kredytowa Polaków XI 2013
W przypadku osób spełniających założenia programu dopłat może jednak pojawić się inny problem – mała liczba mieszkań, których cena będzie spełniała wymogi stawiane przez ustawę. Szczególnie trudne może okazać się kupno mieszkania w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Problem może pojawić się również przy zakupie mieszkania w całkiem małych miejscowościach. Tutaj niska dostępność będzie powodowana małym zainteresowanie deweloperów takimi lokalizacjami.
Michał Krajkowski – główny analityk, Dom Kredytowy Notus
Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost zdolności kredytowej. Największy na to wpływ miał wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, na podstawie którego wyliczana jest zdolność w analizowanych przypadkach. Pomimo niekorzystnych zmian w oprocentowaniu kredytów dostępne kwoty wzrosły o kilka procent. Wpływ na rosnącą zdolność kredytową miało także wprowadzenie nowych regulacji wynikających z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Część instytucji zaczęła liczyć zdolność dla 30 letniego okresu kredytowania, a nie jak dotychczas nakazywał nadzór dla 25 lat. Przełożyło się to na większe możliwości w zaciągnięciu kredytu. W najbliższych tygodniach należy oczekiwać dalszego wzrostu zdolności kredytowej, co będzie wynikać z wdrożenia Rekomendacji S przez kolejne banki.”
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)