Mieszkanie dla Młodych: 10 pytań i odpowiedzi
2013-12-23 10:42
Czym jest program MdM? © Africa Studio - Fotolia.com
19 grudnia br. PKO BP, jako pierwszy bank, podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę o udzielanie kredytów w ramach programu rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych. Kolejne instytucje będą do niego sukcesywnie dołączać. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, że realny wybór ofert klienci będą mieli dopiero pod koniec pierwszego kwartału 2014 r., jednak już dziś wielu z nich chce dowiedzieć się, czym będzie program i jak dokładnie będzie działał.
Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych - jakie warunki trzeba spełnić?
Home Broker przygotował odpowiedzi na 10 pytań o MdM, które najczęściej zadają zainteresowani:- Czym jest program MdM?
- Jak wygląda wsparcie w ramach MdM? Czym różni się od dopłat w Rodzinie na Swoim?
- Kto może skorzystać z programu MdM?
- Jakie mieszkania kwalifikują się do programu MdM?
- Jak ustalane są limity cenowe w MdM?
- Ile pieniędzy można dostać w ramach programu MdM?
- Co to są średnie wskaźniki przeliczeniowe i kiedy się zmieniają?
- W jakich bankach można składać wnioski o kredyt w ramach MdM?
- Czy dopłaty z programu MdM mogą zostać odebrane?
- Czy można już teraz podpisać z deweloperem umowę i czekać na pojawienie się MdM w ofertach banków?
Czym jest program MdM?
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych to nowy rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, powszechnie nazywany Mieszkaniem dla Młodych. Jest następcą programu Rodzina na Swoim i ma na celu wspieranie młodych ludzi kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom.
Podstawowa dopłata wyniesie 10 proc. wartości mieszkania, ale obliczanej nie według ceny zakupu, ale według średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, dla danej gminy. Dofinansowanie może wynieść 15 proc., jeśli w dniu składania wniosku nabywca mieszkania posiada przynajmniej jedno (własne lub przysposobione) dziecko do 18. roku życia lub uczące się dziecko do 25. roku życia, lub dziecko bez względu na wiek, któremu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.
Dodatkowo dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5 proc., jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. Dodatkowe 5 proc. wyliczane będzie według wskaźników odtworzeniowych z chwili składania wniosku o dofinansowanie, a nie z momentu wnioskowania o środki dodatkowe.
Dofinansowanie do wkładu własnego będzie można uzyskać maksymalnie do 50 mkw. lokalu. Dla większych nieruchomości dopłata i tak naliczona zostanie do 50 mkw.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Czym jest program MdM?
Jak wygląda wsparcie w ramach MdM? Czym różni się od dopłat w Rodzinie na Swoim?
W programie Rodzina na Swoim skarb państwa przez osiem lat dopłacał do raty kredytowej połowę odsetek, a w programie Mieszkanie dla Młodych pomoc będzie jednorazowa i będzie miała formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dzięki temu poprawi się zdolność kredytowa klienta i obniżą się raty spłacane przez cały okres kredytowania. Procentowa obniżka raty w RnS była większa (nawet 40 proc.), ale obowiązywała przez 8 pierwszych lat kredytu. W MdM zniżka to 10-15 proc., ale obowiązuje przez cały okres kredytowania.
Bank Gospodarstwa Krajowego (opiekun programu) przeleje środki na rachunek dewelopera, nie trafią one więc ani na konto klienta, ani do banku udzielającego kredytu. Ewentualna wypłata dodatkowych 5 proc. nastąpi na konto techniczne kredytu jako jego nadpłata.
Jeśli mimo dopłaty klient nie uzyska odpowiedniej zdolności kredytowej, do umowy kredytu mogą przystąpić jego rodzice czy inni bliscy. Ustawa wymienia następujące osoby: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.
Przeczytaj także:
Jakie będą limity MdM dla Pomorza?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
"Mieszkanie dla młodych", Mieszkanie dla młodych limity, kredyty z dopłatą, kredyty mieszkaniowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)