eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKDPW w 2013 roku

KDPW w 2013 roku

2014-01-13 10:36

KDPW w 2013 roku

KDPW w 2013 roku © Africa Studio - Fotolia.com

Kilkanaście projektów wpływających na jakość infrastruktury posttransakcyjnej w Polsce zrealizowała w 2013 roku Grupa KDPW, w skład której wchodzą Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP.

Przeczytaj także: KDPW ma 19 lat

Krajowy Depozyt rozwijał usługę repozytorium transakcji, otrzymał rejestrację repozytorium w europejskim urzędzie nadzoru nad rynkiem kapitałowym ESMA, a także możliwość nadawania kodów LEI. Ponadto wprowadził standaryzację obsługi dla części zdarzeń korporacyjnych, dokonał zmian w zakresie obsługi pożyczek automatycznych, uruchomił platformę konfirmacyjną dla transakcji repo.

Rok 2013 w KDPW_CCP to przede wszystkim szereg prac związanych z przygotowaniami izby do autoryzacji na gruncie unijnego rozporządzenia EMIR, a także projekty związane z rozwojem usługi OTC_clearing. Izba zaoferowała możliwość raportowania do Repozytorium Transakcji w KDPW informacji o rozliczanych transakcjach w instrumentach pochodnych w imieniu kontrahentów tych transakcji. Warto podkreślić, że za pośrednictwo takie KDPW_CCP nie pobiera opłat.

Rok 2014 przyniesie wiele zmian w funkcjonowaniu rynku finansowego w całej Unii Europejskiej w związku z rozporządzeniem EMIR. Już od 12 lutego br. w życie wchodzi obowiązek raportowania informacji o zawartych kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji. KDPW, jako jedna z pierwszych 4 instytucji w całej Europie, uzyskał rejestrację prowadzonego przez siebie repozytorium w ESMA. Tylko raportując do zarejestrowanych w ESMA repozytoriów podmioty do tego zobligowane wypełniają obowiązek wynikający z unijnych przepisów. A dotyczy on wszystkich podmiotów prawnych zaangażowanych w kontrakty pochodne zarówno na rynku regulowanym, jak i poza nim (OTC).

Aby móc raportować niezbędne jest posiadanie specjalnego, unikalnego numeru, tzw. kodu LEI, który w skali globalnej identyfikuje instytucje zaangażowaną na rynku instrumentów pochodnych. KDPW uzyskał także prawo do nadawania takich kodów, poszerzając tym samym swoją ofertę jako agencja numerująca (od wielu lat KDPW nadaje kody ISIN dla instrumentów finansowych).

Unijne rozporządzenie EMIR nakłada także obowiązek rozliczania transakcji z rynku międzybankowego w autoryzowanych izbach rozliczeniowych CCP. Wejdzie on w życie na przełomie 2014 i 2015 roku. W 2013 r. KDPW_CCP wystąpiła do Komisji Nadzoru Finansowego o autoryzację na gruncie rozporządzenia EMIR i na początku maja br. spodziewana jest decyzja nadzoru w tej sprawie.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

KDPW w 2013 roku

Krajowy Depozyt rozwijał usługę repozytorium transakcji, otrzymał rejestrację repozytorium w europejskim urzędzie nadzoru nad rynkiem kapitałowym ESMA, a także możliwość nadawania kodów LEI.


Jeśli na polskim rynku nie funkcjonowałoby zarejestrowane w ESMA repozytorium transakcji, KDPW nie nadawałby kodów LEI, a izba KDPW_CCP nie starała się o autoryzację oraz nie zaoferowała usługi rozliczania derywatów z rynku OTC, działające na polskim rynku podmioty zmuszone byłby do korzystania z usług zagranicznych instytucji oferujących takie rozwiązania.

- Naszym celem jest zbudowanie konkurencyjnego względem instytucji europejskich zintegrowanego, komplementarnego pakietu usług depozytowych, rozrachunkowych, rozliczeniowych i dodanych. Dlatego realizujemy projekty nakierowane zarówno na rynek regulowany, jak i OTC, na rynek kasowy i terminowy. Działamy już nie tylko na rynku kapitałowym, ale szerzej, oferując usługi dla całego sektora finansowego. Dzięki synergiom występującym między Krajowym Depozytem i izbą KDPW_CCP udaje nam się to osiągnąć po niższych kosztach – podsumowała projekty realizowane przez Grupę KDPW Prezes Iwona Sroka.

Spółki Grupy KDPW zaangażowane były także w dostosowanie systemu kdpw_stream do nowego systemu transakcyjnego GPW oraz przygotowanie KDPW do prowadzenia rozrachunku w PLN przez system SORBNET2.

- Rok 2014 będzie również pracowity. Będziemy kontynuować realizowane już inicjatywy, jak rozwijanie usługi KDPW_TR i nadawanie kodów LEI. W 2014 roku liczmy na otrzymanie autoryzacji izby KDPW_CCP. Ale wprowadzimy także nowe rozwiązania dla rynku, jak mechanizm nettingu w papierach wartościowych, co wpłynie na obniżenie liczby instrukcji dostarczanych do rozrachunku, a tym samym koszty związane z rozrachunkiem transakcji. Zakończymy prace nad całkowicie nową funkcjonalnością na poziomie KDPW, jaką będzie wycena i aktualizacja zabezpieczeń dla transakcji repo oraz wykonywanie przez KDPW funkcji agenta w ramach tri-party-repo. Ponadto będziemy intensywnie pracować nad poszerzeniem gamy instrumentów oferowanych w ramach usługi OTC_clearing – wprowadzimy cross-currency derivatives oraz instrumenty na inne niż PLN waluty – zapowiedziała Iwona Sroka.
Przeczytaj także: KDPW podsumowuje 2014 rok KDPW podsumowuje 2014 rok

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: