eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

2014-02-05 10:21

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Coraz większy optymizm wśród szefów europejskich banków © tankist276 - Fotolia.com

Czwarta edycja Europejskiego Barometru Bankowości przygotowanego przez firmę doradczą EY pokazuje poprawę nastrojów w europejskim sektorze bankowym. Po raz pierwszy od dwóch lat, członkowie zarządów europejskich banków optymistycznie ocenili zarówno perspektywy dla całej europejskiej gospodarki jak i sektora bankowego. Ponadto połowa badanych deklaruje, że polityka kredytowa banków wobec sektora MŚP w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie łagodniejsza.

Przeczytaj także: Polski sektor bankowy: prognozy 2014

Badanie przeprowadzono jesienią 2013 roku wśród 184 członków zarządów europejskich banków. W czwartej edycji Europejskiego Barometru Bankowości wzięli udział bankierzy z 11 krajów: Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, krajów skandynawskich, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Aby badanie było ważne dla danego rynku, próba badawcza musiała obejmować członków zarządów banków, których suma aktywów stanowi co najmniej połowę aktywów całego sektora bankowego w danym kraju.

- Europejski Barometr Bankowości to spojrzenie na sektor bankowy oraz całą gospodarkę oczami szefów europejskich instytucji finansowych. Ich nastawienie do tego co się dzieje w gospodarkach zarówno poszczególnych krajów jak i na całym kontynencie przekłada się później na skłonność do kredytowania i wspierania biznesu, co z kolei ma wpływ na działania przedsiębiorców – wyjaśnia Iwona Kozera Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych EY w Europie Środkowej i Południowej.

Polscy bankierzy tryskają optymizmem

Aż 56% ankietowanych członków zarządów europejskich banków jest zdania, że perspektywy makroekonomiczne dla ich rynku są optymistyczne. Pesymizm wykazało jedynie 9% respondentów. Dla porównania – w połowie 2013 roku (w trzeciej edycji badania) odsetek respondentów optymistycznie oceniających sytuację makroekonomiczną wyniósł 25%, zaś 24% wykazało pesymizm. Czwarta edycja badania pokazuje, że najwięcej optymistów wśród członków zarządów banków jest w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - odpowiedzi wskazujące na poprawę sytuacji makroekonomicznej w ciągu najbliższego półrocza wyniosły w tych krajach odpowiednio 86%, 77% i 74%. Mniej optymistycznie sytuację ocenili Francuzi, gdzie 34% respondentów spodziewa się pogorszenia koniunktury gospodarczej.

fot. tankist276 - Fotolia.com

Coraz większy optymizm wśród szefów europejskich banków

Członkowie zarządów europejskich banków optymistycznie ocenili zarówno perspektywy dla całej europejskiej gospodarki jak i sektora bankowego. Ponadto połowa badanych deklaruje, że polityka kredytowa banków wobec sektora MŚP w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie łagodniejsza.


- Wyniki Europejskiego Barometru Bankowości są spójne z prognozowanymi zmianami sytuacji makroekonomicznej w poszczególnych krajach. Polska w 2014 r. nadal będzie należeć do najszybciej rozwijających się gospodarek UE, a w grupie krajów objętych badaniem Barometru zapewne będzie liderem wzrostu. Wysoki na tle innych krajów wzrost powinien mieć miejsce także w gospodarce brytyjskiej. Z kolei Hiszpania powinna wyjść z recesji, a skala poprawy w tym kraju będzie należeć do największych spośród gospodarek objętych badaniem – komentuje Marek Rozkrut, Główny Ekonomista EY.

Nie dziwi również pesymistyczna ocena francuskich respondentów, gdyż prognozowana poprawa dynamiki PKB w tym kraju jest najniższa wśród analizowanych gospodarek, a wzrost we Francji będzie prawdopodobnie niższy niż 1%. Na tym tle polska gospodarka z ok. 3% wzrostem PKB wygląda bardzo korzystnie. Niemniej, należy pamiętać, że w Polsce wyraźna poprawa na rynku pracy wymaga zdecydowanie wyższego wzrostu gospodarczego niż w krajach wysoko rozwiniętych, choć niższego niż miało to miejsce w poprzedniej dekadzie. Dlatego korzyści z już obserwowanego przyspieszenia gospodarczego w Polsce znajdą odzwierciedlenie we wzroście zatrudnienia, ale będzie to poprawa stopniowa – dodaje Rozkrut.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: