Czym jest gwarancja de minimis?
2014-03-13 09:55
Jakie działania mogą zostać objęte gwarancją? © tankist276 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze
Dobry czas na inwestycjeJak wskazują analizy przeprowadzone przez GUS, kondycja firm działających w Polsce poprawia się coraz bardziej. Potwierdza to wskaźnik PMI (wskaźnik menażerów logistyki, odzwierciedlający kondycję naszej gospodarki) dla przemysłu, który w lutym wzrósł do 55,9 pkt. – najwyższego poziomu od grudnia 2010 r. Przedsiębiorcy chętniej decydują się na zatrudnienie nowych pracowników i zwiększenie nakładów na inwestycje. Kiedy nie dysponują odpowiednimi środkami, kierują się do banków, wnioskując o pożyczki lub kredyty. Niestety polityka instytucji finansowych nie zawsze pozwala na podjęcie akcji kredytowej. Przez brak odpowiedniego zabezpieczenia lub zbyt krótką historię kredytową firmom odmawiane jest zewnętrzne finansowanie. Wyjściem jest skorzystanie z pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego proponującego gwarancje de minimis.
Czym jest gwarancja de minimis?
De minimis jest pomocą zaproponowaną przez państwo za pośrednictwem BGK. Wartość pomocy nie może przekraczać 200 tys. euro. – Trzeba podkreślić, że wsparcie ma charakter gwarancji, a nie pożyczki czy kredytu – stwierdza Marcin Sulkowski, Specjalista ds. Produktów dla Firm, Expander. – Przedsiębiorca nie uzyskuje pomocy w postaci gotówki, lecz zabezpieczenia spłaty kredytu przez BGK w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy. Dzięki takiej konstrukcji bank komercyjny uzyskuje pewność, że nawet w wypadku kłopotów finansowych przedsiębiorcy kredyt będzie spłacany w części przez gwaranta, czyli Bank BGK. Warte podkreślenia jest to, że pomoc BGK nie jest darmowa. Za udzielenie wsparcia pobierana jest prowizja wysokości 0,5 proc. wartości inwestycji objętej gwarancją.
fot. tankist276 - Fotolia.com
Jakie działania mogą zostać objęte gwarancją?
Jakie działania mogą zostać objęte gwarancją?
W początkowych założeniach gwarancje de minimis miały dotyczyć finansowania działalności bieżącej. Było to rządowe rozwiązanie łagodzące skutki spowolnienia gospodarczego. Duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców sprawiło jednak, że gwarancjami zostały objęte także kredyty inwestycyjne i rozwojowe. – Kredyt może być udzielony na zakup środków trwałych maszyn, pojazdów, zwiększenie majątku firmy – wyjaśnia Marcin Sulkowski, Expander. – Środki objęte gwarancją nie mogą natomiast służyć finansowaniu zakupów instrumentów finansowych, wierzytelności oraz zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Cel ten jest weryfikowany w BGK.
fot. mat. prasowe
Gwarancje de minimis
Gwarancje nie tylko w BGK
Przedsiębiorcy rozważający skorzystanie z gwarancji udzielanych przy okazji inwestycji powinni wiedzieć, że takiego wsparcia można szukać nie tylko w BGK, ale również w instytucjach komercyjnych. – Rosnąca popularność gwarancji de minimis sprawiła, że coraz więcej podmiotów z sektora finansowego podjęło pracę nad podobnymi produktami – stwierdza Marcin Sulkowski, Expander. – Obecnie tego typu rozwiązania oferowane są np. przez firmy leasingowe współpracujące z Konsorcjum Funduszy Poręczeniowych. Należy jednak pamiętać, że warunki ich oferty różnią się od gwarancji de minimis, np. wysokością prowizji, która może wynieść do 3 proc. czy wysokością poręczenia, które może wynieść od 20 do aż 80 proc. wartości inwestycji. Wybór takiego rozwiązania warto skonsultować więc z niezależnym doradcą finansowym, który przedstawi możliwe rozwiązania i pomoże wybrać te najkorzystniejsze dla klienta.
oprac. : expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)