Badanie Oszczędności Polaków III 2014
2014-04-07 11:09
Coraz więcej Polaków chce lokować pieniądze © cristovao31 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy głównie na "czarną godzinę"
17,3 tysiąca złotych - tyle wynosiła w marcu bieżącego roku średnia kwota, jaką Polacy ulokowali w bankach - to o ponad 5 tysięcy więcej niż w lutym, a jednocześnie najlepszy wynik, jaki zanotowano od listopada 2013 r. W tym samym okresie wzrosła także (o blisko 7 proc.) liczba osób, które nie posiadają żadnych oszczędności. Niezmienne za to pozostaje postrzeganie atrakcyjności oprocentowania produktów depozytowych, które dla blisko 2/3 społeczeństwa jest nieatrakcyjne.fot. mat. prasowe
Posiadam wolne środki...
fot. mat. prasowe
Średnia kwota lokaty
Jakiego więc oprocentowania oczekują Polacy? Ankietowani biorący udział w Badaniu Oszczędności Getinu Banku deklarowali, że zysk wynoszący 4,44 proc. na lokacie 9,5 miesięcznej jest wystarczający, by zdecydowali się powierzyć swoje oszczędności bankom. Oznacza to, że oprocentowanie, którego oczekują wynosi ponad 1,53 proc. więcej niż mają obecnie, i jest o 0,24 proc. wyższe niż to, którego oczekiwali miesiąc wcześniej. Skrócił się za to okres (z 12 na 9,5 miesięcy), na który respondenci gotowi byliby powierzyć pieniądze bankom.
fot. mat. prasowe
Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach
W marcu przeciętne oprocentowanie na posiadanych już produktach oszczędnościowych wg deklaracji respondentów wynosiło średnio 2,91 proc., a długość trwania założonych lokat wyniosła średnio 6,5 miesięcy.
Mało atrakcyjne oprocentowanie nie sprzyja lokowaniu na długi okres - z badania wynika, że obecnie prawie 50 proc. osób preferuje konta oszczędnościowe dające swobodny dostęp do pieniędzy i w porównaniu do lutego, zauważalny jest wzrost popularności tej formy oszczędzania.
fot. mat. prasowe
Jakie mam oprocentowanie i jakiego oczekuję...
Pozytywnie na tym tle wypada zainteresowania lokatami jako sposobem na ulokowanie oszczędności, przynajmniej na etapie deklaracji. W marcu ponad 81 proc. respondentów rozważało lokaty jako miejsce na swoje oszczędności. To aż o 11 proc. więcej niż w listopadzie ub.r. Zaufanie do banków potwierdzają także deklaracje w jaki sposób trzymamy oszczędności – w marcu 71 proc. Polaków wybrało te formę, podczas gdy w lutym było ich o 9 proc. mniej. Wciąż w deklaracjach jesteśmy bardziej oszczędni niż w rzeczywistości.
fot. mat. prasowe
Na jaki okres mam lokatę w banku?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)