eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweUłatwienia dla wielodzietnych: Karta Dużej Rodziny

Ułatwienia dla wielodzietnych: Karta Dużej Rodziny

2014-05-27 23:39

Ułatwienia dla wielodzietnych: Karta Dużej Rodziny

Rodzina © Tatyana Gladskih - Fotolia.com

Zniżki w muzeach, parkach narodowych, obiektach rekreacyjno-sportowych to tylko niektóre z ułatwień na które będą mogły wkrótce liczyć rodziny wielodzietne. Rząd wprowadza Kartę Dużej Rodziny, oferującą specjalne uprawnienia i udogodnienia rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci. Zniżki związane z korzystaniem z Karty mogą objąć nawet 3,4 mln osób.

Przeczytaj także: Karta Dużych Rodzin wejdzie w życie od roku 2015

Karta wprowadza system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Do programu będą mogły przystąpić także inne instytucje niż podległe rządowi np. jednostki należące do samorządów (np. muzea samorządowe) czy przedsiębiorstwa prywatne (sklepy, restauracje, hotele), oferujące rodzinom wielodzietnym zniżki i rabaty.

Każda instytucja czy firma, która przystąpi do programu będzie mogła wykorzystać w materiałach reklamowych lub informacyjnych znak „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Wykaz uprawnień przyznanych rodzinom wielodzietnym, w tym ulg w opłatach za wstęp do instytucji podległych ministrom oraz rabatów na produkty i usługi świadczone przez inne podmioty będzie umieszczony (i aktualizowany) na stronie internetowej resortu pracy.

Z programu będą korzystać członkowie rodzin wielodzietnych, czyli takich w których jest troje i więcej dzieci – niezależnie od osiąganego dochodu. Rodzice będą otrzymywali Kartę bezterminowo, a dzieci albo do ukończenia 18 roku życia, albo do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - bez ograniczeń wiekowych.

Karta będzie przyznawana bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku jej utraty, kradzieży lub zgubienia ma być wydawany duplikat, jednak wtedy trzeba będzie już za niego zapłacić 8,76 zł. W uzasadnionych przypadkach opłata ta nie będzie pobierana. Na Karcie będą umieszczone m.in. imię i nazwisko osoby uprawnionej (rodzica lub dziecka), numer PESEL, termin ważności, numer karty, logo programu. Zmiana danych będzie wymagała wydania nowej Karty.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: