Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe?
2014-07-02 10:13
Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lokaty długoterminowe lepiej omijać szerokim łukiem
Lokata bankowa to tradycyjny sposób oszczędzania. Jest bezpieczny i przewidywalny. Dlatego też eksperci radzą by w tej formie trzymać większość swoich pieniędzy, a jedynie mniejszą część inwestować w instrumenty obarczone ryzykiem.– Ważne, by nasze oszczędności pracowały, przynosząc odsetki. Dlatego nie warto trzymać pieniędzy na koncie osobistym, które najczęściej nie jest oprocentowane. Największe zyski przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zapewniają lokaty bankowe. Obecnie niektóre z nich pozwalają zarobić nawet 5 proc. w skali roku – mówi Piotr Stankiewicz, dyrektor departamentu produktów transakcyjnych i depozytowych Meritum Banku.
Ile i na jak długo?
Szukając najlepszej lokaty trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, ile pieniędzy chcemy ulokować i na jak długo. Generalna zasada stosowana przez banki jest taka, że im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym wyższe odsetki zyskujemy.
Podejmując decyzję o terminie, na jaki złożymy lokatę warto zachować ostrożne podejście i nie wpłacać wszystkich pieniędzy na lokatę roczną lub dłuższą. Może się bowiem zdarzyć, że z jakiegoś nieprzewidzianego powodu będziemy musieli sięgnąć po nie wcześniej i wówczas stracimy odsetki. Standardowo zyski z depozytów wypłacane są na koniec okresu ich trwania, a wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje ich utratę.
– Najlepiej podzielić nasze oszczędności na części i ulokować je na różne okresy, minimum 20 proc. pozostawić na koncie oszczędnościowym, kolejne 40 proc. ulokować na lokacie 2-3 miesięcznej, a pozostałe pieniądze zamrozić na dłużej – radzi ekspert Meritum Banku.
fot. apops - Fotolia.com
Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe?
Dobrej lokaty szukaj nie tylko w swoim banku
Gdy wiemy już, jakie kwoty możemy przeznaczyć na lokaty i jaki mniej więcej horyzont czasowy nas interesuje, przeanalizujmy oferty różnych banków.
Lokata jest prostym produktem o przejrzystych parametrach, które klient sam może ocenić. Zdecydowaną większość depozytów zakładanych na kilka miesięcy charakteryzuje stałe oprocentowanie, dzięki czemu z góry wiemy, ile zysku otrzymamy na koniec tego okresu.
W dobie bankowości internetowej jej założenie jest bardzo łatwe, wiele banków umożliwia zrobienie tego wyłącznie za pośrednictwem internetu, bez konieczności podpisywania dokumentów dostarczonych przez kuriera lub odwiedzania placówki. Dotyczy to nie tylko osób, które już są ich klientami, ale także tych, którzy do tej pory nie mieli z danym bankiem żadnych kontaktów. Co więcej, lokaty zakładane online mają często nieznacznie wyższe oprocentowanie od tych oferowanych w oddziałach.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe
- Kalkulator zysku z lokat
Analizując oferty warto zwrócić uwagę czy są ona adresowane do nowych czy obecnych klientów danego banku, czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe wymogi by zyskać wysokie oprocentowanie, a także jakie są limity kwotowe dla intersującej nas lokaty, zarówno dolne (minimalna kwota, jakiej wymaga bank do założenia lokaty) jak i górne. Zdarza się, że bardzo atrakcyjne oferty mają górne limity kwotowe, po przekroczeniu których oprocentowanie nadwyżki kształtuje się na poziomie średniej rynkowej.
Ranking prawdę Ci powie?
Popularnym źródłem informacji na temat najatrakcyjniejszych lokat są rankingi publikowane przez porównywarki i serwisy biznesowe. Warto po nie sięgnąć. Już po zapoznaniu się z kilkoma z nich, osoba szukająca dobrej lokaty będzie widziała, jakie banki mają najbardziej konkurencyjną ofertę.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)