Zmiany w MdM: rewolucji nie będzie
2014-08-22 13:19
![Zmiany w MdM: rewolucji nie będzie [© JackF - Fotolia.com] Zmiany w MdM: rewolucji nie będzie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-hipoteczne/Zmiany-w-MdM-rewolucji-nie-bedzie-142129-200x133crop.jpg)
Zmiany w "Mieszkaniu dla młodych" rewolucji nie czynią © JackF - Fotolia.com
Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka
W 2014 roku na dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych” zarezerwowano w budżecie 600 mln złotych. Przez 7 miesięcy wykorzystano z tej puli 165,4 mln czyli zaledwie 27,6%. Gdyby sytuacja rozwijała się dalej w takim tempie, to ponad połowa puli środków zostałaby niewykorzystana, a więc wróciłaby do budżetu. Z punktu widzenia beneficjentów pieniądze by przepadły, bo kwoty niewykorzystane w danym roku nie mogą być wydane w latach kolejnych.Popularność dopłat jest więc do tej pory o ponad połowę niższa, niż zakładał ustawodawca. W naturalny sposób przyszedł więc czas na zmiany w zasadach udzielania dofinansowania. Problem w tym, że większość z propozycji to zmiany kosmetyczne, które w sumie mogą polepszyć wykorzystanie dofinansowania o co najwyżej kilka czy kilkanaście procent. Minusem jest też to, że komplikują one i tak już zawiły program dopłat.
Im więcej dzieci, tym większa dopłata
Medialnie głośna jest na przykład zmiana, która zakłada, że dopłata będzie tym większa im liczniejsza rodzina. Premiowani mają być ci, którzy mają przynajmniej dwójkę dzieci. Dziś mogą oni liczyć na dopłatę w wysokości 15% kosztów odtworzenia nieruchomości w danej lokalizacji (średnia cena szacowana przez Wojewodów – nie mylić z ceną transakcyjną). Po zmianach ma to być 20% w przypadku rodzin z dwójką dzieci oraz 25% w przypadku rodzin z trójką dzieci. Problem w tym, że mniej niż 4% osób, które przez 7 miesięcy br. skorzystały z dopłaty, miały przynajmniej dwójkę dzieci – wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego.
fot. JackF - Fotolia.com
Zmiany w "Mieszkaniu dla młodych" rewolucji nie czynią
Od nowego roku dostęp do pieniędzy ma być łatwiejszy, a sam program w większym stopniu ma wspierać rodziny wielodzietne. Do tej pory z dopłat skorzystało bowiem jedynie 17 rodzin z trojgiem dzieci. Skala zaproponowanych zmian wciąż wydaje się jednak niewystarczająca.
Większa rodzina z większym „M”
Dopłaty są też uzależnione od metrażu nieruchomości. Dziś każdy z beneficjentów może kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 75 m kw., ale dopłatę dostanie maksymalnie do 50 m kw. Po zmianach rodziny z trojgiem dzieci będą mogły otrzymać dopłaty do większej powierzchni niż dziś – maksymalnie do 65 m kw. Problem w tym, że trzy pociechy miało tylko 17 rodzin, które do tej pory skorzystało z dopłat. Powód jest prosty – wielodzietne rodziny mają przeważnie problem w postaci braku zdolności kredytowej.
![Wyższe limity nie pomogą. Mieszkanie dla młodych traci 345 mln zł [© fox17 - Fotolia.com] Wyższe limity nie pomogą. Mieszkanie dla młodych traci 345 mln zł](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-hipoteczne/Wyzsze-limity-nie-pomoga-Mieszkanie-dla-mlodych-traci-345-mln-zl-144298-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)