W oczekiwaniu na FED, koniec QE
2014-10-29 11:17
Dzisiaj wieczorem dojdzie do zakończenia skupu obligacji, co jakiś czas temu zapowiedział ówczesny prezes FED Ben Bernake. Rynek oczekuje na dalsze komunikaty ze strony Komitetu Otwartego Rynku, które mogą sugerować termin pierwszej podwyżki stóp.
Przeczytaj także: Giełdy - odbicie w Europie
Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała w bardzo dobrych nastrojach. Główne indeksy wzrosły o ponad 1%, a czynnikiem, które do tego doprowadził były informacje dotyczące możliwej współpracy Apple oraz Alibaby. Zarówno Jack Ma jak i Tim Cook nie wykluczają współpracy na płaszczyźnie systemów płatności Apple Pay oraz Alipay, jednak najpierw spółki muszą wypracować na czym miałaby polegać ta współpraca. Wczoraj poznaliśmy także raport za trzeci kwartał spółki Facebook, która opublikowała wyniki lepsze od oczekiwań.Mimo tego notowania w trakcie sesji traciły, co wynikało z niższego od oczekiwań wzrostu ilości użytkowników. Ilość aktywnych użytkowników wzrosła o 14% k/k do 1,35 mld. 66% przychodów spółka osiągnęła ze sprzedaży reklam na urządzeniach mobilnych. Dzisiejsza sesja w Azji również miała optymistyczny wydźwięk. Wzrosty chińskich indeksów wspierane były przez dobre wyniki spółek z sektora ubezpieczeń, a także przez pozytywne informacje mówiące o tym, że krajowy regulator zakończył pracę dotyczące połączenia giełd w Hong Kongu i Szanghaju.
Najważniejszym punktem dzisiejszego dnia będzie decyzja FOMC dotycząca stóp procentowych. Na dzisiejszym posiedzeniu FED wygasi ostatnią transzę, 15 mld USD zakupów miesięcznie i rynek jest na to w 100% przygotowany. Spekulacje toczą się już na innym polu i dotyczą tego, kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp oraz w jakim tempie odbywać się będą kolejne. Od chronologii zacieśniania polityki pieniężnej zależą rentowności długu, a z kolei od niej notowania dolara. W USA mamy już koniec programu QE, a w Europie inwestorzy dopiero czekają na jego rozpoczęcie. FED w czasie ostatnich miesięcy powtarzał, że po wygaśnięciu QE stopy procentowe pozostaną na niskich poziomach przez dosyć długi okres czasu. W związku z tym wydaje się, że w najbliższym czasie polityka monetarna w USA pozostanie stabilna, co przy spekulacjach dotyczących QE w Europie może być korzystne dla indeksów i obecne wzrosty powinny zostać utrzymane.
W Warszawie po wzrostowym otwarciu indeksy zeszły już pod kreskę. Indeks dwudziestu największych spółek traci obecnie -0,06%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Kernel, PGNiG oraz PZU. Po przeciwnej stronie rynku znajdują się Eurocash, JSW oraz Lotos.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Na giełdach nerwowo
oprac. : Łukasz Banach / X-Trade Brokers DM S.A.
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, Nikkei, Hangseng, Shanghai Composite, Euro Stoxx, CAC, DAX, FTSE
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)