10 wymówek, które utrudniają oszczędzanie pieniędzy
2014-11-22 00:31
Oszczędzanie wymaga wysiłku © fokaszara - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędności Polaków lokowane najczęściej na oprocentowanych kontach
1) „Oszczędzałbym, ale nie mam z czego”
Czy na pewno? Pakiet telewizyjny, którego nie oglądamy, ogromny transfer Internetu, którego nie jesteśmy w stanie wykorzystać, czy abonament telefoniczny, który znacznie przekracza nasze miesięczne rozmowy – rewizja zawartych umów może przynieść niespodziewanie duże miesięczne oszczędności. Odpowiednio rozdysponowane darowizny bądź znajomość wykorzystania ulg podatkowych mogą zaoszczędzić do kilkuset złotych rocznie. Również warto dowiedzieć się, czy mamy możliwość skorzystania z pakietów socjalnych w pracy – dofinansowanie wakacji, paczka świąteczna dla dziecka, to tylko niektóre z najczęstszych oferowanych przez pracodawców świadczeń.
2) „Oszczędzałbym, ale nie wiem jak”
Trudno jest oszczędzać osobom, które mają znikomą wiedzę o możliwościach pomnażania kapitału, to oczywiste. Jednak obecnie, w dobie Internetu dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki – dlaczego więc z niego nie skorzystać? Strony instytucji finansowych, blogi, vlogi… możliwości zdobycia gruntownej wiedzy z zakresu zarządzania oszczędnościami jest wiele – możesz wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada.
3) „Nie mam czasu”
Oszczędzanie nie wymaga czasu – tylko chęci i zmiany kosztownych przyzwyczajeń. Jeśli wyjdziemy na zakupy z listą rzeczy, która jest nam potrzebna, nie spędzimy w sklepie czasu więcej, niż niezbędne minimum. Ponadto pomyśl, ile udałoby się zaoszczędzić i czasu i pieniędzy na wizycie u okulisty, jeśli robilibyśmy sobie regularne przerwy w pracy z komputerem. Jeśli będziemy o siebie dbali na co dzień unikniemy przykrej konieczności wizyty ze specjalistą. Jeśli rzucimy używki, zyskamy czas, który spędzamy na papierosie, a dodatkowo zaoszczędzimy na ich koszcie.
fot. fokaszara - Fotolia.com
Oszczędzanie wymaga wysiłku
4) „Nie lubię sobie czegoś odmawiać”
Oszczędzanie to nie sztuka odmawiania sobie czegoś, a rozsądnego zarządzania budżetem. Jeśli na początku miesiąca rozplanujemy swoje wydatki i będziemy gospodarowali rozsądniej kapitałem, będzie nas stać na więcej. Warto też szukać tańszych alternatyw w Internecie – w wirtualnych sklepach, na aukcjach czy zakupach grupowych. Warto też korzystać z różnych kuponów zniżkowych czy promocji –w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na jednym produkcie.
5) „Oszczędzanie wymaga ode mnie wysiłku”
Oszczędzanie nie leży w ludzkiej naturze, to fakt. Jednak oszczędzanie to nie sport wyczynowy. Przesyłanie co miesiąc kwoty na rachunek oszczędnościowy nie jest konieczne – wystarczy, że ustawimy sobie zlecenie przelewu stałego w banku. Z początku brakująca kwota na koncie może razić, ale po pewnym czasie zaczynamy ją traktować jako część miesięcznych opłat.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe - porównanie
- Konta oszczędnościowe - porównanie
- Kalkulator zysku z lokat i rachunków oszczędnościowych
6) „Mój bank nie udostępnia ciekawych propozycji oszczędnościowych”
Pamiętajmy, że to usługa ma być dopasowana do nas, a nie my do usługi. Jeśli uważamy, że nasz bank nie oferuje nam odpowiednich możliwości oszczędzania – poszukajmy alternatyw. Metod oszczędzania jest wiele – od trzymania oszczędności w skarbonce do skomplikowanych instrumentów finansowych. Spróbujmy poszukać opcji, które najbardziej nam odpowiadają, zamiast męczyć się z produktem niespełniającym oczekiwań.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)