eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenia na życie dla seniorów - ile to kosztuje?

Ubezpieczenia na życie dla seniorów - ile to kosztuje?

2014-12-08 15:06

Ubezpieczenia na życie dla seniorów - ile to kosztuje?

Ubezpieczenie dla seniorów - porady © fot. mat. prasowe

Będąc na emeryturze, nie trzeba rezygnować ze swoich planów czy marzeń. Jednocześnie warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i swoich najbliższych. Czy ubezpieczenie na życie dla seniorów jest kosztowne? Co oferują działające na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie? Niechętnie

Ubezpieczenia na życie dla seniorów występują w ofercie nie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Powód jest bardzo prosty – firmy, które oferują takie polisy, ponoszą większe ryzyko. Z drugiej strony specjaliści wskazują, że zmiany demograficzne wymuszają na towarzystwach ubezpieczeniowych poszerzanie oferty właśnie z myślą o tej grupie społecznej. Oznacza to, że w najbliższych latach mogą pojawić się kolejne atrakcyjne produkty. Tymczasem osoby zainteresowane powinny bliżej zainteresować się ubezpieczeniami na życie, które są dostępne już teraz.

Ile to kosztuje?


Koszt najlepszych ubezpieczeń na życie dla seniorów oscyluje w granicy 70–80 zł miesięcznie. Ale takie ubezpieczenie oferują tylko najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe – większość produktów jest droższa, gdyż ubezpieczyciel bierze pod uwagę większe ryzyko, które wiąże się z wiekiem i zdrowiem seniora. Wybierając zatem firmę ubezpieczeniową, opinie o niej należy sprawdzić w pierwszej kolejności. Ale są również inne elementy, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu najbardziej optymalnego ubezpieczenia na życie.

Twój wiek i stan zdrowia


Z punktu widzenia seniorów zainteresowanych nabyciem ubezpieczenia na życie istotnymi elementami mogą być również wiek czy stan zdrowia. Część działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych podnosi wysokość składki wówczas, gdy ma szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia osoby zamierzającej podpisać umowę. Z tego właśnie względu istotne jest, aby wybrać ubezpieczenie na życie oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które nie wymaga badań i jest skłonne objąć ochroną osobę w każdym wieku. Konieczne jest zatem porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli uwzględniających w swoich propozycjach potrzeby osób starszych, w tym Allianz czy 4 Life Direct (opinie ich dotychczasowych klientów można przeczytać na stronach internetowych tych firm). Okazuje się bowiem, że o ile 4 Life Direct nie wymaga badań lekarskich, weryfikacja stanu zdrowia przed przystąpieniem do ubezpieczenia w Allianz może być koniecznością.

Na te pytania dobrze znać odpowiedź


Seniorzy, którzy rozważają nabycie ubezpieczenia na życie najczęściej mają szereg pytań, np. kto otrzyma świadczenie wypłacone z polisy, czy możliwe jest podpisanie dodatkowych umów lub czy ochroną objąć można również małżonka. W zależności od wyboru ubezpieczyciela, odpowiedzi na te pytania mogą być rozmaite. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają seniorowi wskazanie osoby (lub organizacji czy akcji charytatywnej), której zostanie wypłacone świadczenie z polisy. Co więcej, w każdej chwili ubezpieczony może swoją decyzję zmienić. Stosowną ofertę przygotowano też z myślą o seniorach chcących ubezpieczyć swoich najbliższych, np. małżonka lub rozszerzyć ochronę o dodatkowe ubezpieczenia.

Zanim podpiszesz umowę


Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie warto wypytać agenta ubezpieczeniowego o wszystkie kwestie, które są niezrozumiałe. Konieczne jest też zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Tam senior znajdzie szczegółowe informacje zarówno o swoich prawach, jak i obowiązkach wobec ubezpieczyciela. Szczególną uwagę warto zwrócić na zakres ochrony, możliwość wykupienia w późniejszym okresie dodatkowych ubezpieczeń rozszerzających zakres ochrony i gwarancję niezmienności składki. Tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują, że składka, jaką opłaca senior nie wzrośnie i to niezależnie od jego wieku czy stanu zdrowia.

Zerwanie umowy – czy otrzymasz zwrot pieniędzy?


Kwestią, na którą szczególną uwagę powinni zwrócić seniorzy zainteresowani wykupieniem ubezpieczenia na życie jest ewentualny zwrot pieniędzy w sytuacji anulowania umowy ubezpieczeniowej. Najczęściej termin, w jakim można to zrobić i jednocześnie otrzymać pełen zwrot wpłaconych składek jest krótki. W przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych senior ma 30 dni na to, by zastanowić się, czy ubezpieczenie spełnia jego oczekiwania. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą okres ten skrócić np. do 10 dni. Warto więc o tym pamiętać wybierając dla siebie optymalne ubezpieczenie na życie, którego składka nie będzie obciążać domowego budżetu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą 4 Life Direct

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • akcja_informacyjna

    akcja_informacyjna / 2014-12-09 20:27:17

    Ubezpieczenia są niezwykle ważne, ale ważne jest to aby uważać również na oszustów, którzy mogą pozbawić nieświadomych seniorów nawet całych oszczędności. W ciągu ostatnich tygodni na terenie naszej gminy pojawiły się dziesiątki ostrzeżeń przed naciągaczami, którzy podszywają się pod pracowników TAURONA . Plakaty ostrzegawcze „PILNY KOMUNIKAT” informują, że przedstawiciele handlowi Taurona nie chodzą po domach. Jeśli więc podejrzewacie, że zostaliście wprowadzeni w błąd, warto zadzwonić na ich infolinię: 555 444 555 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: