Dotacje unijne 2015: "Cyfrowa Polska" prekursorem
2014-12-18 23:37
Program "Polska Cyfrowa" został zaakceptowany przez Komisję Europejską © RVNW - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dotacje unijne 2015: przyjęte kolejne Programy Operacyjne
Z unijnego budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro, w tym ok. 76,9 mld euro dostępnych w programach operacyjnych (w tym ponad 252 mln euro na wsparcie bezrobotnej i nie uczącej się młodzieży), ok. 700 mln euro w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, 4,1 mld euro na projekty europejskie infrastrukturalne, ok. 473 mln euro na pomoc osobom najbardziej potrzebującym, bezdomnym i dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, ok. 287 mln na pomoc techniczną, ok 71 mln euro na działania innowacyjne związane z rozwojem obszarów miejskich.Dotacje unijne będą mogły służyć finansowaniu badań naukowych, budowie dróg o kluczowym znaczeniu, rozwojowi przedsiębiorczości, transportowi przyjaznemu środowisku, cyfryzacji kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji) czy aktywizacji zawodowej. Polska wciąż najwięcej środków będzie inwestować w infrastrukturę drogową i kolejową, ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców.
"Polska Cyfrowa" prekursorem
Pierwszym zaakceptowanym przez Komisję Europejską krajowym programem na lata 2014-2020 jest Cyfrowa Polska. Program ten został podpisany 5 grudnia 2014 r. przez Corinę Creţu, komisarz UE ds. rozwoju regionalnego.
Wdrażanie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ma poprawić niski obecnie zasięg stacjonarnej łączności szerokopasmowej, zwiększyć sprawność administracji publicznej, rozszerzyć poziom wykorzystania e-administracji oraz zwiększyć odsetek osób dorosłych angażujących się w uczenie się przez całe życie. W jaki sposób te cele mają być osiągnięte? Głównie poprzez rozwój sieci szerokopasmowych oraz poprawę jakości i efektywności usług publicznych poprzez ich cyfryzację.
Obecnie aktywne łącza internetowe w Polsce odbiegają pod względem prędkości transmisji od średniej europejskiej, niemal 76 procent aktywnych łączy pozwala na transmisję do użytkownika z prędkością nie większą niż 10Mb/s, a jedynie 4 proc. umożliwia dostęp z prędkościami nie mniejszymi niż 30Mb/s. Polacy rzadziej niż inni obywatele Unii korzystają z usług dostępu szerokopasmowego. Podczas gdy w Polsce na każde 100 osób z możliwością dostępu, przypada 19 aktywnych linii szerokopasmowych, to średnia unijna wynosi 29. Program "Cyfrowa Polska" ma wyeliminować różnice terytorialne w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)