eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe5 sposobów na rachunki domowe bez stresu

5 sposobów na rachunki domowe bez stresu

2015-01-24 00:21

5 sposobów na rachunki domowe bez stresu

Jak bezstresowo płacić rachunki? © Photographee.eu - Fotolia.com

O tym, że comiesięczne rachunki należy opłacać terminowo przekonana jest zdecydowana większość Polaków. Jak jednak być w tym skutecznym? Jaki jest przepis na sukces w tej dziedzinie? Okazuje się, że wystarczy odrobina dobrej organizacji oraz znajomość funkcjonalności oferowanych przez rynek usług.

Przeczytaj także: Co 5. Polak zastanawia się, czy wystarczy mu na rachunki domowe

Polacy są zdecydowani - rachunki należy opłacać terminowo. Tak utrzymuje ponad 80 procent osób przepytanych na potrzeby badania Intrum Justitia. Tyle teorii. Praktyka pokazuje bowiem, że nie zawsze się to udaje. Czasami zasadniczym problemem jest brak pieniędzy, ale najczęściej chodzi o roztargnienie czy też zgubienie faktury. Niby nic, ale konsekwencje tego mogą okazać się dotkliwe. Jak np. odłączenie prądu w najmniej oczekiwanym momencie.

Wyznacz „dzień opłat”


Do płacenia rachunków warto podejść systematycznie, a wówczas pomocne mogą okazać się tradycyjne rozwiązania. Żeby nie mieć kłopotów z terminowym regulowaniem różnych należności, lepiej zamiast wielu dat zapamiętać jedną. Jeśli przeanalizujemy kiedy przychodzą nasze rachunki oraz jakie mają terminy płatności, najprawdopodobniej uda nam się wybrać jeden dzień w miesiącu, który będzie optymalnym terminem na nasz własny „dzień opłat”. Później wystarczy tylko konsekwentnie pamiętać o wyznaczonej dacie.

Nie unikaj nowoczesnych rozwiązań


Przy zapamiętywaniu ważnych spraw z pomocą coraz częściej przychodzi nam technologia. Do najprostszych rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w terminowym opłacaniu rachunków należy elektroniczny kalendarz, dostępny np. w telefonach komórkowych. Narzędzie to pozwala zanotować wszystkie terminy wymagające zapamiętania i ustawić dla nich powiadomienia. Wydarzenie, np. data płatności, może być powtarzane z dowolną regularnością. Zainteresowani bardziej rozbudowanymi aplikacjami mogą chcieć skorzystać z innych opcji - np. Google Calendar. Przypomnienia, które można otrzymywać mailem lub w formie wiadomości SMS, dowolnie ustalając z jakim wyprzedzeniem mają przychodzić należą do funkcjonalności najchętniej wykorzystywanych przez użytkowników. Kalendarz możemy przeglądać i edytować z wielu urządzeń, ponieważ synchronizuje się automatycznie. Podobne funkcje oferuje także wiele specjalnych aplikacji, dostępnych dla użytkowników smartfonów i tabletów bez względu na system operacyjny.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Jak bezstresowo płacić rachunki?

Dobrym sposobem na unikanie opóźnień w płaceniu rachunków jest usługa typu EBPP (elektroniczna prezentacja i płatność rachunków), która umożliwia udostępnianie rachunków i faktur w bankowości elektronicznej i ich opłacanie bezpośrednio z naszego konta.


O rachunkach każ pamiętać… usługodawcy


Są sposoby, aby w ogóle uniknąć obciążania pamięci kwestią opłacania faktur. Rozwiązaniem pozwalającym na przeniesienie obowiązku wykonania terminowej płatności na naszego usługodawcę jest polecenie zapłaty. Aby z niego skorzystać należy udzielić wierzycielowi (np. dostawcy usług telekomunikacyjnych) zgody na zlecanie bankowi dyspozycji obciążenia naszego rachunku. Dzięki temu mamy pewność, że pieniądze trafią na wskazane przez nas konto we właściwym czasie. Informacje o zrealizowanej płatności znajdziemy w historii transakcji i na wyciągu bankowym. Każdy klient ma prawo do anulowania takiej płatności w ciągu 56 dni (w przypadku firm – w ciągu 5 dni) bez podawania przyczyny.
- Polecenie zapłaty ułatwia życie wszystkim, którzy po prostu zapominają o terminowym opłacaniu rachunków lub z różnych powodów wolą nie zaprzątać sobie tym głowy - mówi Maja Markiewicz, dyrektor Linii biznesowej usługi Ognivo w KIR, pozwalającej na obsługę wymienianych między bankami zgód na polecenie zapłaty w formie elektronicznej. - Dzięki tej usłudze oszczędzamy czas i zyskujemy pewność, że wszystkie płatności będą zrealizowane terminowo. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo - wiemy, że pieniądze na pewno trafią na właściwe konto - dodaje M. Markiewicz.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rachunki, opłaty za rachunki, budżet domowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: