eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweLokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

2015-01-26 12:26

Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

Polacy chętnie oszczędzają na lokatach © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Lokaty bankowe to już od lat najpopularniejszy wśród Polaków sposób pomnażania oszczędności. Obecne realia rynkowe każą się jednak porządnie zastanowić nad zasadnością ich wyboru. Stopy procentowe sięgają rekordowo niskich poziomów i wiele wskazuje na to, że mogą się jeszcze obniżyć. W tych warunkach oprocentowanie depozytów bankowych pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się jednak, że przyzwyczajenie rzeczywiście jest drugą naturą Kowalskiemu, który nie rezygnuje z lokat nawet wówczas, gdy osiągane zyski zupełnie go nie zadowalają.

Przeczytaj także: Polacy i inwestowanie pieniędzy. Czego dowiedział się Deutsche Bank?

Zdaniem Polaków lokaty bankowe to dobry sposób na pomnażanie środków w krótkotrwałej perspektywie. Okazuje się jednak, że nie tylko - respondenci widzą w nich również dobry sposób na oszczędzanie długoterminowe. Niemal 30 proc. badanych przyznaje, że gdyby chcieli odłożyć większe środki z myślą o odległej przyszłości, to wybraliby właśnie lokatę, a kolejne 9 proc. postawiłoby na produkt, który łączy w sobie lokatę z możliwością inwestowania w jednostki TFI. Druga najczęściej wskazywana odpowiedź to „rozwiązanie umożliwiające regularne oszczędzanie” (niemal 13 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak Polacy oszczędzają w dłuższej perspektywie

Najbardziej popularną wśród Polaków formą długoterminowego oszczędzania jest lokata bankowa.


Oprocentowanie lokat


Na lokacie terminowej oszczędza co czwarty respondent zapytany przez Deutsche Bank. Najlepiej oprocentowane depozyty przynoszą – według deklaracji badanych – najczęściej między 2,1 a 3 proc. zysku w skali roku. Taką opcję wskazało ponad 29 proc. osób posiadających ten produkt. Jedna czwarta z nich (24 proc.) deklaruje posiadanie lokaty oprocentowanej na poziomie 3,1-4 proc. rocznie. Co ciekawe, prawie 4 proc. ankietowanych wskazało, że oprocentowanie ich lokat przekracza 6,1 proc. To znacznie więcej niż w okresie poprzedzającym badanie oferowały banki na najlepiej oprocentowanych lokatach (według porównywarki finansowej Comperia.pl, najlepiej oprocentowana pozwalała wówczas zarobić 5 proc.).

Deklaracje respondentów, którzy wskazywali na zyski z lokat w wysokości przekraczającej 6,1 proc. pokazują, że odpowiadający albo nie wiedzą, ile faktycznie wynosi oprocentowanie ich depozytów, albo korzystają z produktów oszczędnościowych o naprawdę wieloletnim charakterze. Tego typu wartości próżno szukać w ofertach banków już od dobrych kilku lat, ponieważ są one zależne w dużej mierze od wysokości stóp procentowych, które są od dłuższego czasu bardzo niskie.

fot. mat. prasowe

Jakie jest najwyższe oprocentowanie lokat Polaków

Najczęściej oprocentowanie lokat posiadanych przez Polaków nie przekracza 3 procent.



Chociaż większość badanych wyraziła zadowolenie z wysokości zysków, które przynoszą należące do nich lokaty (46 proc.), niemal równie duży jest odsetek osób, które życzyłyby sobie wyższego oprocentowania (44,5 proc.). Zapytani o to, jaki poziom byłby satysfakcjonujący przy obecnych warunkach rynkowych, aż 41,3 proc. respondentów wskazało odpowiedź „więcej niż 6,1 proc.”. Jedna piąta ankietowanych byłaby zadowolona z oprocentowania pomiędzy 4,1 a 5 proc.

fot. mat. prasowe

Jakie jest preferowane przez Polaków oprocentowanie lokat

Większość Polaków chciałaby, aby oprocentowanie ich lokat przewyższało 6 procent.


Jak zaznacza Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej z Deutsche Bank, oczekiwane przez ankietowanych oprocentowanie lokat na poziomie powyżej 6 proc. jest w tej chwili całkowicie nierealne, a tego typu zysków trzeba poszukać w innych produktach dostępnych na rynku, w szczególności w rozwiązaniach inwestycyjnych.
– Oferty lokat są konstruowane na podstawie bardzo wielu różnorodnych czynników, takich jak długość depozytu, tego czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne, sposobu naliczania odsetek, wreszcie polityki samego banku. Najbardziej istotną kwestią jest jednak właśnie wysokość stóp procentowych – mówi. – Stopa bazowa, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej określa to, na jakich warunkach banki pożyczają pieniądze od NBP i ile otrzymują za swoje depozyty. W związku z tym obniżki stóp wpływają bezpośrednio na obniżenie oprocentowania lokat, a podwyżki na jego wzrost – dodaje Monika Szlosek.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: