Express Elixir w światowej awangardzie
2015-01-29 12:47
Express Elixir w światowej awangardzie © grzegorz_pakula - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przelewy natychmiastowe w Podkarpackim Banku Spółdzielczym
Jak tłumaczy Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR, przelewy natychmiastowe to usługa, dzieki której klienci zyskują możliwość ekspresowego, liczonego w sekundach, przekazywania środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jego dostępność - można z niego korzystać przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, również w dni wolne od pracy.Jak pokazują dane, przelewy natychmiastowe obsługiwane przez KIR cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów banków, coraz chętniej korzystających z tego rozwiązania. W grudniu 2014 r. Express Elixir przetworzył ich przeszło 120 tys. na kwotę ponad 523 mln zł. W stosunku do analogicznego miesiąca w 2013 r., liczba transakcji wzrosła trzykrotnie (z 38 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 233 mln zł).
- Przelewy natychmiastowe pozwalają na uwzględnienie gwałtownie ewoluujących oczekiwań rynku. Rosnąca świadomość klientów banków wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne produkty i usługi bankowe, które mają być dostępne w każdym miejscu, o każdej porze i we wszystkich kanałach elektronicznych - komentuje G. Leńkowski.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość transakcji w w systemie Express Elixir
Luksus dostępny dla nielicznych
Eksperci Lipis Advisors przeanalizowali systemy rozliczeniowe działające w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Z opublikowanego raportu wynika, że przelewy natychmiastowe nie są standardową usługą bankową nawet w najbardziej rozwiniętych państwach. Takie rozwiązanie jest w tej chwili dostępne zaledwie w 14 krajach na świecie, a w 4 kolejnych trwają prace nad jego uruchomieniem. Które kraje należą do grona liderów? Na pierwszy rzut oka grupa ta nie jest oczywista - obejmuje Meksyk, Brazylię, Chile, Indie, RPA i Nigerię. A w Europie? - jedynie Szwecję, Wielką Brytanię, Szwajcarię i Polskę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rozwiązania stosowane w części tych krajów (np. w Meksyku i w Szwajcarii) to systemy klasy RTGS (Real-Time Gross Settlement), prowadzone przez banki centralne, analogiczne do systemu SORBNET2 obsługiwanego przez NBP. Dlatego też np. Szwajcarzy mają dostęp do przelewów natychmiastowych jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:15.
Przydatne linki:
Sesje elixir
W Meksyku w ciągu ostatnich 2 lat czas realizacji przelewów natychmiastowych został skrócony z 20 do zaledwie 5 sekund. W Ameryce Południowej podobne rozwiązanie dostępne jest w Chile i w Brazylii już od 2008 r. W tym drugim kraju, przelewy natychmiastowe oferowane są w ramach Sirtraf - jednego z dwóch obecnych systemów rozliczeniowych. Codziennie realizuje się tam około 700 tys. takich transakcji. Co może zaskakiwać, jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie systemów płatniczych funkcjonuje w Nigerii. Ogromna skala oszustw finansowych popełnianych w tym kraju zmobilizowała nigeryjski bank centralny do zainwestowania w nowoczesne technologie, utrudniające przeprowadzanie nielegalnych operacji. Na kontynencie afrykańskim oprócz Nigerii, przelewy natychmiastowe realizowane w ciągu 60 sekund są dostępne jeszcze tylko w RPA. Z kolei w Azji swoim klientom oferują je jedynie banki w Indiach i w Japonii.
fot. mat. prasowe
Systemy przelewów natychmiastowych na świecie
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)