Niższe stawki opłaty interchange
2015-02-03 14:55
Zmniejszają się maksymalne stawki opłat interchange © David Hughes - Fotolia.com
Weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, obniżająca maksymalne stawki opłaty interchange za płatności kartą. Zgodnie z ustawą opłata interchange nie będzie mogła przekroczyć 0,2 proc. wartości transakcji dokonanej przy użyciu karty debetowej oraz 0,3 proc. w przypadku karty kredytowej oraz innych kart płatniczych.
Przeczytaj także: Niższe opłaty interchange. Prezydent podpisał ustawę
Opłata interchange za płatności kartą to opłata płacona przez agenta rozliczeniowego na rzecz wydawcy karty czyli banku. Jest ona jednym z elementów opłaty, którą ponosi sklep lub punkt usługowy przy każdej płatności kartą, czyli w pewnym sensie jest prowizją za płatność kartą.Opłaty interchange to nie jedyna prowizja płacona od transakcji karcianych. Sklepy czy usługodawcy ponoszą również opłatę systemową oraz płacą marżę agentowi rozliczeniowemu.
Ustawa która weszła właśnie w życie, obniża stawki maksymalne opłat interchange, różnicujące je jednak w zależności od rodzaju karty. Wartość stawki dla kart debetowej wynosi teraz 0,2 procent wartości transakcji, oraz 0,3 procent wartości w przypadku karty kredytowej.
Wcześniej stawka nie mogła przekraczać 0,5 procent, bez względu na rodzaj karty.
Ponadto ustawa doprecyzowuje obowiązki informacyjne agentów rozliczeniowych względem akceptantów (czyli sklepów, punktów usługowych i innych, hoteli, sklepów internetowych). Ustawa wprowadza obowiązek dla agenta rozliczeniowego poinformowania akceptanta o opłatach, które ten będzie zobowiązany uiścić w związku z akceptacją transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych, jeszcze przed zawarciem umowy. W ten sposób właściciel sklepu czy punktu usługowego zawierając umowę będzie świadomy kosztów, które będą go obciążały w przyszłości w związku z akceptacją kart, a dostęp do informacji nie będzie warunkowany świadomością istnienia prawa do tej informacji i aktywnym działaniem. Obowiązek ten będzie dotyczył także przypadku zmiany wysokości opłaty akceptanta.
Ponadto, zgodnie z ustawą nowo utworzone organizacje kartowe nie będą musiały stosować stawek opłaty interchange przez 5 lat od rozpoczęcia działalności, a nie 3 lata, jak przed nowelizacją.
Sejm uchwalił ustawę 28 listopada 2014 r., a 19 grudnia 2014 r. podpisał ją prezydent.
Przeczytaj także:
Karty płatnicze tańsze. Spadnie opłata interchange
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
karty płatnicze, karty kredytowe, opłata interchange, interchange, opłaty interchange
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)