Droga do unijnych pieniędzy już otwarta
2015-02-17 21:05
Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie Programy Operacyjne © RVNW - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowy budżet UE: ponad 440 miliardów złotych dla Polski
Jako jedne z ostatnich zostały zostały zaakceptowane Regionalne Programy Operacyjne dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz podlaskiego.Podstawowym celem Regionalnych Programów Operacyjnych jest zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców, a także niwelowanie barier rozwojowych. Łączny budżet szesnastu Regionalnych Programów Operacyjnych wynosi ok. 31,3 mld euro. Jest to niemal 40 procent wszystkich unijnych środków przeznaczonych dla Polski na lata 2014-2020.
Część regionów otrzyma dodatkowe wsparcie poza programami krajowymi i regionalnymi. Pomocy województwom wschodniej części naszego kraju ma służyć Program Polska Wschodnia, na który UE przekaże 2 mld euro. Pieniądze te trafią do województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Unijne pieniądze posłużą na wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności, transportu publicznego i dróg w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej oraz na rozwój kolei.
Polska wschodnia zyska również na realizacji Programu Polska Cyfrowa, na realizację którego trafi z UE prawie 2,2 mld euro. W ramach programu rozbudowywany będzie szerokopasmowy internet, tworzona e-administracja i podnoszone kompetencje cyfrowe społeczeństwa.
Drugim po programach regionalnych pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 jest Program Infrastruktura i Środowisko (27,4 mld euro z UE). W jego ramach będą realizowane inwestycje w infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia i kulturę.
Na Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. przeznaczono ok. 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich, czyli ponad 36 mld zł. W jego ramach będą dofinansowywane projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z sektorem nauki), a także ich wdrożenia na rynek.
Program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), z dofinansowaniem z UE na poziomie 4,65 mld euro, obejmie między innymi aktywizację zawodową osób młodych (15-29 lat), reformę polityki na rynku pracy, gospodarki i edukacji, rozwój szkolnictwa wyższego, podwyższenie jakości usług służby zdrowia i programy profilaktyczne.
Ogółem w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020, trafi do Polski łącznie 105,8 miliardów euro.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)