eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZajęcia pozaszkolne wybieraj z głową

Zajęcia pozaszkolne wybieraj z głową

2015-02-27 11:16

Zajęcia pozaszkolne wybieraj z głową

Największą popularnością cieszą się kursy językowe © Robert Kneschke - Fotolia.com

Zajęcia pozaszkolne potrafią pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Niektóre z nich służą celom naukowym, inne rozwijają pasje czy sprawność fizyczną. Wraz z końcem ferii rozpoczynają się zapisy na wiosenne semestry. Jak wybrać zajęcia, które zainteresują dziecko i nie narażą rodziców na nadmierne koszty?

Przeczytaj także: Zajęcia dla dzieci - wydatki dla rodziców

Do wydatków warto się przygotować


Według badania „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015” w 2015 roku aż 52% rodziców zamierza posłać swoje dzieci na dodatkowe zajęcia. Największą popularnością cieszą się kursy językowe, choć od dwóch lat wyraźnie wzrasta również zainteresowanie organizacją czasu rozwijającą umiejętności sportowe. Przeciętnie na tego typu aktywność najmłodszych wydajemy do 100 zł miesięcznie, choć jak wskazują eksperci coraz częściej budżet na ten cel osiąga poziom 300 zł. Dla wielu gospodarstw domowych to znaczny wydatek.
– Jak łatwo policzyć, roczny kurs to koszt rzędu tysiąca, kilku tysięcy złotych – stwierdza Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) oraz Aspiro. – Suma ta wzrasta gdy chcemy rozwijać dziecko w różnych kierunkach, a więc posyłać je na większą liczbę zajęć. Większe wydatki poniosą też rodziny wielodzietne. Jeśli jednak zaplanujemy je z wyprzedzeniem i konsekwentnie będziemy odkładać pieniądze, mogą okazać się mniej kłopotliwe. Dobrym pomysłem może być również zachęcenie dziecka do współfinansowania zajęć, na które samo chce chodzić. W ten sposób możemy nauczyć je również oszczędzania, a wydatek własnych pieniędzy wzmocni motywację do uczestnictwa w kursach.

Dywersyfikacja zainteresowań


Niestety poniesione koszty nie zawsze przekładają się na efekty – dzieci rezygnują, zmieniają zainteresowania lub tracą do nich zapał. Często więc po poniesieniu kosztów zapisu czy kupna potrzebnych narzędzi (sprzętu sportowego, podręczników) pociecha odmawia zaangażowania w regularne lekcje. Jeśli maluch nie ma sprecyzowanych zainteresowań warto poszukać dla niego zajęć rozwijających różne pasje, które pozwolą mu lepiej poznać świat. Przykładem tego typu rozwiązań mogą być zajęcia prowadzone w galeriach handlowych i centrach rozrywki.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Największą popularnością cieszą się kursy językowe

Zawczasu zaplanuj budżet związany z zajęciami pozaszkolnymi. Zachęć dzieci do współfinansowania zajęć pozaszkolnych, na które samo chce uczęszczać.


– W Manufakturze działa na przykład Akademia Profesora Einsteina, prowadzona przez Experymentarium – mówi Monika Długosz-Łempicka, Dyrektor Marketingu Manufaktury. – W czasie zajęć dzieci poznają tajniki różnych zawodów, uczestniczą w eksperymentach naukowych i odwiedzają ciekawe miejsca. Plan jest ułożony tak, aby każdy uczestnik znalazł coś interesującego dla siebie.

Rozwijanie zainteresowań dzieci to inwestycja, którą warto przemyśleć. Dobry wybór pozwoli rozwijać pasje i zainteresowania, które w przyszłości mogą przekształcić się w specjalistyczną wiedzę czy unikalne umiejętności.
– Taki wybór można porównać do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego
– mówi Leszek Zięba, ZFDF, Aspiro. – Podczas kursów o różnorodnej tematyce najmłodsi mają okazje zapoznać się z różnymi zagadnieniami i wybrać te, które są dla nich najciekawsze. Rodzice dowiadują się natomiast, na jakie bardziej specjalistyczne zajęcia warto zapisać dziecko. Dopiero wtedy powinniśmy także pomyśleć o zakupie drogiego sprzętu czy podręczników. W ten sposób unikniemy nietrafionych, a często dużych wydatków – dodaje.
Decyzja o wyborze zajęć powinna być podjęta jednak wspólnie – przez rodziców i dziecko.
Eksperci ZFDF radzą:
  • Zawczasu zaplanuj budżet związany z zajęciami pozaszkolnymi.
  • Kupuj tylko niezbędny sprzęt i materiały. Dodatkowe akcesoria można dokupić później.
  • Zachęć dzieci do współfinansowania zajęć pozaszkolnych, na które samo chce uczęszczać.
  • Jeśli dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań, wybierz warsztaty ogólnorozwojowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: