Złoty słabszy
2015-05-25 12:04
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Tym drugim rynkiem jest rynek złotego. Zmiana na stanowisku prezydenta Polski jest odbierana jako czynnik ryzyka sam w sobie, a łącząc to z obietnicami wyborczymi stanowi zagrożenie dla finansów publicznych państwa. Ale czy na pewno? Bez wsparcia w Sejmie prezydenckie projekty gospodarcze będą niemożliwe do wprowadzenia. Łatwiej będzie w przypadku, gdyby po jesiennych wyborach parlamentarnych rządy w kraju przejął PiS, ale na ten moment to tylko spekulacje. Zatem z fundamentalnego punktu widzenia nie ma podstaw do osłabiania złotego już teraz. Jednak biorąc pod uwagę płytkość poniedziałkowego handlu z łatwością przychodzi windowanie kursu EUR/PLN i niskim kosztem podbijanie stopy zwrotu na długiej pozycji otwieranej 1-2 tygodnie temu. Naszym zdaniem najbliższe godziny mogą być dość zmienne, jednak finalnie na parach złotowych powinno dojść do realizacji zysków z długich pozycji. Pierwszą falę już obserwujemy z EUR/PLN odchodzącym dziś rano do 4,11 z 4,13 na starcie tygodnia.Osłabienia złotego nie należy zrzucać wyłącznie na karb wyborów prezydenckich. Wyższy odczyt kwietniowej inflacji bazowej CPI z USA w piątek (0,3 proc. m/m, prog. 0,2 proc.) przyniósł wyraźne umocnienie dolara, co pośrednio zawsze uderza w rynki wschodzące. Głębsza analiza danych pokazuje, że pozytywne zaskoczenie oparte jest na korzystnych zaokrągleniach - inflacja wzrosła o 0,256 proc. Zatem z dzisiejszego odczytu nie można jeszcze wysnuwać wniosków, że inflacja zaczyna odbijać, perspektywy należy rewidować w górę i Fed jest bliżej podwyżki stóp procentowych. Ale rynek jest zadowolony, że dane makro z USA w końcu przynoszą pozytywne zaskoczenia. Po miesiącu słabości USD wygłodzone dolarowe byki nie chcą się spóźnić na rajd aprecjacyjny, potęgując ruch. Ale dane w tym tygodniu mogą dalej pozostawać mieszane (dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku i indeks zaufania konsumentów we wtorek, rewizja PKB w piątek) i rozpoczynający się tydzień może przynieść niezdecydowany handel na USD.
Z innych informacji z weekendu mamy nowe doniesienia z Grecji, gdzie urzędnicy otwarcie mówią, że nie spłacą MFW 5 czerwca i wzywają pożyczkodawców do kompromisu. Stara śpiewka, choć bliskość terminów podnosi temperaturę negocjacji. EUR/USD zanotował wczesną słabość z minimum 1,0964, ale reakcja była krótkoterminowa i wracamy na 1,0985, gdyż nadal mało kto zakłada bankructwo Grecji i grexit. Dziś kalendarium jest puste.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)