eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak inwestować w fundusze sekurytyzacyjne?

Jak inwestować w fundusze sekurytyzacyjne?

2015-06-12 12:45

Jak inwestować w fundusze sekurytyzacyjne?

Jak inwestować w fundusze sekurytyzacyjne? © apops - Fotolia.com

Fundusze sekurytyzacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych. Casus Finanse szacuje, że w 2014 roku na rynek trafiły portfele wierzytelności o łącznej wartości co najmniej 14 mld zł. Rok wcześniej było to 9 mld zł, widoczna jest więc wyraźna tendencja wzrostowa. Patrząc na tak dynamiczny rozwój branży zarządzania wierzytelnościami, można śmiało powiedzieć, że fundusze sekurytyzacyjne staną się w najbliższym czasie jedną z najbardziej popularnych form inwestowania. Jak zatem lokować kapitał w tego typu inwestycje? Eksperci Casus Finanse radzą, jak inwestować, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze: jakie wskaźniki rynkowe są ważne?

Na czym polega inwestycja


Inwestor, lokując swój kapitał w fundusz sekurytyzacyjny, staje się właścicielem certyfikatów inwestycyjnych. Za pozyskane od inwestora środki fundusz kupuje portfele wierzytelności, którymi zarządza poprzez podmiot serwisujący, czyli w większości przypadków firmę windykacyjną, posiadającą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego.

Poprzez skuteczny proces odzyskiwania wierzytelności fundusz generuje cykliczne zyski, a to z kolei zwiększa wartość aktywów funduszu i wzrost wartości każdego pojedynczego certyfikatu posiadanego przez inwestora. Uzyskana w ten sposób nadwyżka ponad wartość emisyjną, czyli początkową wartość certyfikatu, stanowi zysk z inwestycji.

Od czego zacząć?


Nabywając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, alokujących środki w funduszach sekurytyzacyjnych, należy przede wszystkim określić ryzyko inwestycyjne, na jakie jesteśmy gotowi i czas, w jakim chcielibyśmy osiągnąć zwrot z inwestycji. TFI oferują cały wachlarz funduszy inwestycyjnych – od gwarantowanych, w których cena jednostki nigdy nie zmaleje, po fundusze prowadzące bardzo agresywną politykę inwestycyjną, niosącą ze sobą szansę na duże zyski, ale również duże ryzyko. Zarówno wśród funduszy stabilnych, jak i dynamicznych indywidualny inwestor znajdzie takie, które w określonym procencie dokonują alokacji środków finansowych w fundusze sekurytyzacyjne zajmujące się zarządzaniem wierzytelnościami.

Inwestorem może zostać każdy indywidualny klient, przy czym minimalną kwotę inwestycji w fundusz sekurytyzacyjny określa dla niego Ustawa o funduszach inwestycyjnych, art. 187, pkt. 6: cena emisyjna jednego certyfikatu nie może być niższa niż równowartość w złotych 40 000 euro.

Ciekawa alternatywa


Fundusze sekurytyzacyjne to interesująca propozycja dla inwestorów, którzy szukają alternatywy dla lokat bankowych i obligacji, ponieważ zależy im na większej stopie zwrotu. W przeciwieństwie do inwestowania w zakup nieruchomości, taka inwestycja nie podlega wahaniom koniunktury. To także idealne uzupełnienie portfela inwestycyjnego już posiadanego przez inwestora.

fot. apops - Fotolia.com

Jak inwestować w fundusze sekurytyzacyjne?

Inwestorem może zostać każdy indywidualny klient, przy czym minimalną kwotę inwestycji w fundusz sekurytyzacyjny określa dla niego Ustawa o funduszach inwestycyjnych, art. 187, pkt. 6: cena emisyjna jednego certyfikatu nie może być niższa niż równowartość w złotych 40 000 euro.


Jaki fundusz wybrać?


Fundusze sekurytyzacyjne zakładane są najczęściej przez grupy zarządzające wierzytelnościami. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę doświadczenie w zakresie zarządzania wierzytelnościami oraz sprawdzić, czy i jakie dany fundusz ma wypracowane kompleksowe metodyki odzyskiwania należności – to one właśnie pozwalają na dynamiczne planowanie polityki zakupów portfeli oraz wzrost skali działania. Profesjonalny fundusz sekurytyzacyjny oferuje nie tylko nabywanie portfeli wierzytelności, ale też efektywne zarządzanie aktywami, ryzykiem, wymagalnością i zapadalnością portfela, co pozwala na kontrolę nad posiadanymi wierzytelnościami oraz osiąganie lepszych stóp zwrotu.

Dlaczego warto?


Przede wszystkim takie inwestycje zapewniają przewidywalny zysk, przy zachowaniu przejrzystości inwestycji. Ponad 90% portfeli wierzytelności dostępnych w ofercie funduszy sekurytyzacyjnych to portfele bankowe. Mają one przewidywalną jakość, co zwiększa atrakcyjność tego typu inwestycji. Plusem inwestowania w fundusze sekurytyzacyjne są stabilne zyski, które nie są zależne od koniunktury na giełdzie (kursu walut czy wysokości stóp procentowych). +9,33% - tyle wynoszą średnie stopy zwrotu funduszy inwestujących w wierzytelności masowe za ostatni rok . Jeśli porównać to z aktualnym oprocentowaniem lokat – ok. 1,2-3%, inwestycja w fundusze sekurytyzacyjne wypada bardzo zachęcająco.

Ponadto są to inwestycje, które cechuje mała zmienność wartości inwestycji oraz niewielkie ryzyko w odniesieniu do potencjalnego zysku. Stopa zwrotu zależy od umiejętności i doświadczenia funduszy inwestycyjnych oraz firmy zarządzającej wierzytelnościami, czyli podmiotu serwisującego, a nie od przypadku, jak to się dzieje przy lokowaniu kapitału w akcje. Ponadto, inwestycja w wierzytelności poprzez fundusz sekurytyzacyjny to doskonały sposób na zróżnicowanie swojego portfela inwestycyjnego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: