Już czas pomyśleć o wyprawce szkolnej
2015-07-06 11:18
Już czas pomyśleć o wyprawce szkolnej © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wyprawka szkolna: jak przygotować się na wydatki?
Przezorny rodzic planuje z wyprzedzeniem
Mimo że dzieci 26 czerwca przestały myśleć o szkole, ich rodzice doskonale zdają sobie sprawę z nadchodzących wydatków. Największym obciążeniem budżetu są co roku podręczniki, których przeciętny koszt to aż 360 zł. Tego wydatku, dzięki wprowadzeniu darmowych książek, unikną opiekunowie uczniów klasy I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum. Niemniej lista wrześniowych zakupów nadal jest długa. Mundurek szkolny, strój gimnastyczny, obuwie, tornister, zeszyty czy kredki to tylko część jej elementów. Z wyliczeń CBOS-u wynika, że w zeszłym roku przygotowanie jednego dziecka do szkoły pochłonęło ponad 1 200 złotych domowego budżetu.
– To duży wydatek, z którym wiele gospodarstw nie może sobie łatwo poradzić. Jeśli nie chcemy przy tej okazji się zadłużać, warto pomyśleć o poszukaniu oszczędności, które pozwolą uporać się z nadchodzącymi opłatami – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander.Możemy przeanalizować domowy budżet pod kątem lepszego gospodarowania. Istnieje wiele poradników dotyczących tego, jak ograniczać wydatki w czasie codziennych zakupów. Dla przykładu, latem możemy zacząć jeździć do pracy rowerem, co nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale jest również zdrowe.
Zajęcia pozaszkolne wybierajmy z głową
W zeszłym roku ponad połowa rodziców chciała posłać we wrześniu swoje pociechy na kursy dodatkowe. Najczęściej poza szkołą dzieci uczą się języków obcych i biorą udział w zajęciach sportowych. Raport Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015 wskazuje, że na tego typu aktywności rodzice przeznaczali w zeszłym roku ponad 350 zł każdego miesiąca. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty zakupu specjalistycznego sprzętu sportowego czy dodatkowych materiałów.
– Niestety często poniesione wydatki nie przekładają się na pożądane efekty – mówi Jarosław Sadowski, Expander. – Maluchy szybko się nudzą i zniechęcają. Zwłaszcza jeśli o wyborze zajęć decydowali rodzice, a nie dzieci. Zanim więc zapiszemy pociechy na kolejny kurs, warto najpierw porozmawiać z nimi i wspólnie podjąć decyzje. W ten sposób rośnie szansa, że wydamy pieniądze efektywnie.
fot. mat. prasowe
Wydatki związane z edukacją dzieci
oprac. : expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)