Zdolność kredytowa Polaków VI 2015
2015-07-14 11:19
Zdolność kredytowa na razie bez zmian © ESCALA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach
Największa zmiana, na jaką od wielu miesięcy czeka rynek, to nowelizacja ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Pod koniec czerwca sejm przyjął nowe założenia, dzięki którym kredyt będzie bardziej dostępny. Mogą one wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Podstawowe zmiany, jakie mają się pojawić w znowelizowanej ustawie, nad którą trwają obecnie prace, to wyższe dopłaty dla rodzin wielodzietnych. W przypadku osób, które mają na wychowaniu dwójkę dzieci dopłata ma wynieść 20 proc., a nie jak obecnie 10 proc.Jeszcze więcej dostaną rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. W ich przypadku dofinansowanie sięgnie 30 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości. Większa będzie również powierzchnia nieruchomości, dla której będzie naliczana wysokość wsparcia. Wyniesie ona 65 metrów kwadratowych, czyli o 15 więcej niż standardowo.
W przypadku dużych rodzin zniesione ma również zostać górne kryterium wieku, a także zakaz posiadania innej nieruchomości. W wielu przypadkach może to umożliwić łatwiejszą zmianę mieszkania na większe.
Kredytobiorcy z mniejszych miast, w których brakuje nowych inwestycji deweloperskich, również zyskają możliwość skorzystania z rządowego wsparcia. Propozycja zmian przewiduje rozszerzenie programu dopłat o mieszkania pochodzące z rynku wtórnego.
Niestety, pozytywne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych, to jedyne, jakich możemy się podziewać w najbliższym. Nic nie wskazuje na to, aby tradycyjne kredyty hipoteczne, bez wsparcia z budżetu, również stały się bardziej dostępne dla szerszego grona kredytobiorców. Zdolność kredytowa powinna się, więc utrzymywać na dotychczasowym poziomie, przynajmniej do czasu pierwszej decyzji o podwyżce stóp procentowych. Wtedy koszt kredyt wzrośnie, przez co kredytobiorcy, przy niezmienionym poziomie dochodów będą mogli otrzymać pożyczkę na niższą kwotę. Fakt ten powinny uwzględnić osoby, które w ciągu najbliższych miesięcy planują starać się o kredyt. One powinny również pamiętać, że od stycznia minimalny wkład własny rośnie z 10 do 15 proc. wartości zabezpieczenia.
fot. ESCALA - Fotolia.com
Zdolność kredytowa na razie bez zmian
Michał Krajkowski, główny analityk, Notus Doradcy Finansowi: - „Kolejny miesiąc z rzędu sytuacja na rynku kredytowym nie ulega dużym zmianom. Wszystkie czynniki decydujące o zdolności kredytowej pozostają na stabilnym poziomie i oznacza to, że zdolność kredytowa praktycznie się nie zmienia. Oprocentowanie kredytu uwzględniające marżę i stopę Wibor od kilku miesięcy oscyluje wokół poziomu 3,50-3,70% i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Również przeciętne wynagrodzenie przyjmowane do wyliczeń w modelach także od wielu miesięcy pozostaje na prawie niezmienionym poziomie. Taka stabilność sprzyja podejmowaniu przemyślanych decyzji o zakupie nieruchomości i zaciągnięciu kredytu. Spadku zdolności kredytowej możemy oczekiwać dopiero wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów, a tego należy spodziewać się w przyszłym roku.”
Przydatne linki:
- Kredyty hipoteczne
- Kalkulator kredytowy
Zdolność kredytowa rodziny
Modelowa, trzyosobowa rodzina mogła w czerwcu otrzymać kredyt hipoteczny na średnią kwotę 469 190 złotych. To o 3,3 tys. złotych (0,7 proc) mniej niż w maju. Najwyższy kredyt oferował jej Bank Pekao S.A. Kwota pożyczki wyniosła 487 tys. złotych. Na drugim miejscu znalazła się oferta Banku BGŻ z kwotą na poziomie 478 tys. złotych. Na trzecim miejscu był kredyt w wysokości 478 tys. złotych oferowany w Banku Millennium. Średnia marża wzrosła o symboliczne 0,01 punktu procentowego i wyniosła 1,88 proc.
fot. mat. prasowe
Zdolność kredytowa rodziny
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)