eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy w dobie NFC karty debetowe to już przeżytek?

Czy w dobie NFC karty debetowe to już przeżytek?

2015-09-19 01:10

Czy w dobie NFC karty debetowe to już przeżytek?

Jak płacą Polacy? © Rido - Fotolia.com

W dzisiejszych czasach portfel może wydawać się już przeżytkiem. Bo po co go zabierać, gdy równie dobrze możemy zapłacić telefonem, zegarkiem czy breloczkiem. Nowoczesne formy płatności rosną w siłę, ale te bardziej tradycyjne, jak karty kredytowe czy debetowe, nie muszą obawiać się konkurencji.

Przeczytaj także: 20 lat polskich kart Visa

Z całą stanowczością można stwierdzić, że narodziny technologii NFC (Near Field Communication), czyli komunikacji, która umożliwiła bezprzewodową wymianę danych na małą odległość, zrewolucjonizowały podejście do płatności. Dziś transakcje zbliżeniowe to już niemal chleb powszedni. Co więcej, aby ich dokonywać, nie musimy już wyłącznie korzystać z tradycyjnych plastików.

Płatność zbliżeniowa następuje za sprawą zbliżenia chipa do terminala, dzięki czemu instytucje finansowe mogły popuścić nieco wodze fantazji i dostarczyć swoim klientom nowe i coraz to bardziej wymyślne sposoby przeprowadzania płatności. tak, dzisiaj nie dziwi już nikogo widok kupującego płacącego telefonem, zegarkiem, brelokiem czy naklejką.

W Polsce technologia zbliżeniowa przyjęła się świetnie. Z badania Mobile Money 2020 wynika, że obecnie aż 6 na 10 z nas jest zainteresowanych płaceniem przy użyciu smartfona, a 2/3 przewiduje, że wystarczy pół dekady, abyśmy płacili mobilnie przynajmniej raz w tygodniu.

Podobne wnioski płyną również z analizy przeprowadzonej przez MasterCard we współpracy z firmą PRIME Research, w której analizowano konwersacje na temat zakupów i handlu, prowadzonych przez konsumentów w internetowych kanałach społecznościowych. Wynika z niej, że aż 90 proc. dyskusji toczonych przez polskich internautów dotyczy nowoczesnych form płatności.

fot. Rido - Fotolia.com

Jak płacą Polacy?

W Polsce technologia zbliżeniowa przyjęła się świetnie. Nie oznacza to jednak końca tradycyjnych metod płatności.


Gwałtowny wzrost popularności nowych technologii nie oznacza jednak końca tradycyjnych metod płatności. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w portfelach Polaków wciąż znajduje się 6,2 mln kart kredytowych, w tym 3,8 mln aktywnych, czyli takich, na których występuje zadłużenie w wysokości minimum 200 zł. Co istotne, choć w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 200 tys. spadła liczba rachunków, to liczba kart aktywnych pozostała na tym samym poziomie. Karty kredytowe w swoich portfelach posiadają najczęściej osoby w wieku 35-59 lat. Najrzadziej korzystają z nich osoby w wieku 18-24 lat.
- Stosunkowo małe zainteresowanie kartami kredytowymi wśród młodych ludzi, z tzw. Pokolenia Y (urodzonych w latach 1982-1995) wynika zapewne w jakiejś części z faktu, że spora część przedstawicieli tej grupy nie ma jeszcze stałych dochodów, a w związku z tym nie może liczyć na to, że bank zaoferuje im taki produkt. Z drugiej strony, to właśnie młode osoby najszybciej przyswajają wszelkie nowinki technologiczne. Możliwe zatem, że wizja płacenia smartfonem jest dla nich w tym momencie po prostu znacznie bardziej kusząca niż posługiwanie się klasyczną kartą – mówi prof. Waldemar Rogowski, ekspert BIK. - W mojej opinii, jeszcze młodsze Pokolenie Z - dzieci wychowane w cyberprzestrzeni, dla których nowe technologie są stałym elementem ich życia - w jeszcze większym stopniu w przyszłości będą korzystać z alternatywnych form płatności – dodaje prof. Rogowski.

Użytkownicy kart kredytowych mają świadomość, że ten produkt finansowy oferuje im sporo możliwości - 66 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie BIK jako główną korzyść płynącą z posługiwania się kartą wskazuje na dostęp do dodatkowych środków. Dla 52 proc. ważna jest elastyczność zarządzania swoimi środkami, dla 46 proc. – możliwość rezerwowania hoteli, biletów lotniczych i samochodów w czasie podróży, a 41 proc. wskazuje na budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK.
- Pomimo dynamicznego rozwoju nowych form płatności, karty kredytowe wciąż pozostają ważnym składnikiem portfeli Polaków. Tym bardziej, że wraz ze wzrostem poziomu wiedzy ekonomicznej wśród klientów banków, zmniejsza się jednocześnie problem nieterminowego regulowania zadłużenia. Obecnie ponad 90-dniowe opóźnienie w obsłudze zadłużenia ma nieco ponad 470 tys. właścicieli kart kredytowych, podczas gdy przed rokiem było ich o 100 tys. więcej – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: