Rynek akcji, walut i surowców 12-16.10.15
2015-10-19 10:20
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 05-09.10.15
USA (kontrakty S&P500) - W krótkim terminie możliwe są dalsze wzrosty i atak na opór w rejonie 2040 pkt. Potem oczekuję na realizację zysków. W dalszej kilkutygodniowej perspektywie możliwy jest powrót na tegoroczny szczyt.Niemcy (DAX) - W krótkim terminie możliwe są niewielkie wzrosty. Silna bariera jest w rejonie 10200-10500 pkt. Próba jej przełamania z marszu nie powinna się udać. W dalszej perspektywie oczekuję na realizację zysków.
EUR/USD - W krótkim kilkusesyjnym terminie możliwe są dalsze spadki. Ważne wsparcie znajduje się w okolicy 1.13 USD. Przełamanie tego poziomu otwiera drogę do wsparcia w rejonie 1.11 USD.
USD/PLN - W krótkim terminie możliwe są dalsze wzrosty. Przebicie oporu w rejonie 3.74 PLN będzie skutkowało wzrostami w okolice 3.80 PLN.
Złoto - W krótkim terminie oczekuje na spadki cen złota. Krytyczne wsparcie znajduje się w rejonie 1163 USD...
Ropa - Na początku tygodnia możliwe dokończenie odbicia z czwartkowego dna. Próba przebicia oporu w rejonie 48.40 USD może się nie udać. W dalszej perspektywie możliwe są spadki i powrót do wsparcia w rejonie 43.60-44.00 USD.
Rynek akcji w USA, krótki termin (kontrakty S&P500)
S&P500 - Z wrześniowego szczytu pojawiła się jedynie spadkowa trójka (a-b-c). Z dna na poziomie 1861 pkt. doszło do silnych wzrostów. Przebity został silny opór w rejonie 1990-1993 pkt. Piątkowy szczyt wypadł na poziomie 2026.5 pkt., zamknięcie blisko szczytu. Z wrześniowego dna pojawiła się 7-falowa struktura. Nie jest ona jeszcze zakończona. Na początku tygodnia możliwy jest kolejny szczyt (target 2040 pkt.). Potem możliwa jest 2-3 sesyjna korekta w ramach fali ósmej. Następnie możliwy jest kolejny szczyt. Po pojawieniu się 9-falowej struktury oczekuję na przesilenie. Sygnał sprzedaży pojawi się po przebiciu szczytu fali ósmej, którego jeszcze nie znamy.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Zasięg wzrostów jest już spory, gdyby doszło do przebicia oporu w rejonie 2040 pkt. to najprawdopodobniej dojdzie do lokalnej korekty (np. spadek do poziomu 1990 pkt.), a potem zobaczymy kolejną falę wzrostów, której celem będzie powrót na tegoroczne maksimum na poziomie 2134 pkt. i być może jeszcze wyżej (wykres 1).
Drugi pesymistyczny scenariusz (mało prawdopodobny) zakłada, że odbicie z wrześniowego dna jest korekcyjne. W tym scenariuszu nie może dojść do przebicia oporu w rejonie 2040 pkt. Do jego realizacji konieczne jest potem rozbicie wsparcia w rejonie 1990 pkt. oraz 1936 pkt.
Perspektywa długoterminowa
Przejdźmy do perspektywy długoterminowej. Od jesieni 2011 roku trwa silny trend wzrostowy. FED wpompował w system finansowy ogromne pieniądze, które doprowadziły do powstania bańki na rynku. Pieniądze te nie wpłynęły na znaczną poprawę sytuacji w realnej gospodarce. Na wykresie tygodniowym widoczna jest negatywna dywergencja na wskaźniku RSI (podobnie jest na wykresie MACD). To ostrzega nas przed załamaniem na rynku. Zakładam, że fala trzecia (wykres 2, oznaczenia w prostokącie) zakończyła się w grudniu 2014 roku.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
Przecena rozpoczęta w lipcu 2015 roku może odbyć się w ramach fali czwartej. Kluczowa będzie struktura spadków. Jeśli w 2016 roku mamy jeszcze zobaczyć nowe szczyty (fala piąta), to spadki nie mogą się rozwinąć w 5-falową strukturę (1-2-3-4-5) tylko w korekcyjną strukturę (A-B-C).
Scenariusz alternatywny (mniej prawdopodobny) zakłada, że załamanie na rynku już się rozpoczęło. W takim razie spadki powinny przyjąć postać 5-falowej struktury.
Rynek akcji w Chinach
Z czerwcowego szczytu na poziomie 5178 pkt. indeks Shanghai Composite rozpoczął spadki. Na sesji w dniu 26 sierpnia osiągnięte zostało dno na poziomie 2851 pkt. Po blisko miesięcznej konsolidacji pod koniec września doszło do wybicia w górę. Piątkowy szczyt wypadł na poziomie 3393 pkt., zamknięcie blisko szczytu po 3391 pkt. (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks Shanghai Composiote
Odbicie z sierpniowego dna dotarło w okolice krytycznego oporu w rejonie 3374 pkt. Jest to lipcowe minimum (dno fali A). Korpusy świec znajdują się wyżej na poziomie 3432-3467 pkt. Przełamanie tej bariery przez korpus dziennej świecy generuje sygnał do trwałej poprawy sytuacji.
Pojawienie się z tegorocznego szczytu tylko dużej spadkowej trójki będzie oznaczać, że w długiej wielomiesięcznej perspektywie możliwe jest trwalsze wielomiesięczne odbicie a nawet powrót na czerwcowe maksimum. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wejścia w długoterminowy trend spadkowy. Ten scenariusz wydaje mi się obecnie mniej prawdopodobny.
Rynek akcji w Niemczech
Z wrześniowego dna na poziomie 9309 pkt. doszło do silnego wzrostu. W piątek rano osiągnięte zostało kilkutygodniowe maksimum na poziomie 10 181 pkt. W ciągu dnia nastąpiła niewielka realizacja zysków, zamknięcie na poziomie 10 124 pkt.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Kontrakty na indeks DAX
Na początku tygodnia możliwe są dalsze raczej niewielkie wzrosty. Silny opór znajduje się w okolicy 10 200-10 500 pkt. Potem możliwa jest realizacja zysków. W przypadku gdy cofnięcie będzie niewielkie w postaci trójki (scenariusz optymistyczny dla USA) oczekuję na kolejną falę wzrostów (wykres 4).
Sytuacja w długim terminie jest bardzo ciekawa. Z tegorocznego szczytu pojawiła się na razie duża spadkowa trójka (A-B-C). Odbicie z wrześniowego dna może być korekcyjną falą czwartą. Krytyczny dla scenariusza spadkowego jest dołek fali pierwszej na poziomie 10 710 pkt. Przebicie tej bariery wywraca scenariusz spadkowy, gdyż po pojawieniu się z tegorocznego szczytu jedynie spadkowej trójki możliwy byłby scenariusz w którym mogłoby dojść do powrotu na tegoroczny szczyt (nie jest to jedyny scenariusz).
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)