eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKarta kredytowa – jakie daje korzyści?

Karta kredytowa – jakie daje korzyści?

2015-10-20 11:53

Karta kredytowa – jakie daje korzyści?

Jakie korzyści daje nam karta kredytowa? © Ivan Kruk - Fotolia.com

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, kartę kredytową ma w swoich portfelach już 6,3 mln Polaków. W okresie od stycznia do lipca bieżącego roku banki wydały 633 tysiące nowych kart, a średni przyznany na nich limit wyniósł 4 146 zł. W poradniku wyjaśniamy, dlaczego warto mieć kartę kredytową oraz jak korzystać z jej benefitów.

Przeczytaj także: Karty kredytowe: nie lubią ich banki czy klienci?

Czym jest karta kredytowa?


To produkt pozwalający na korzystanie z pieniędzy banku w ramach przyznanego limitu, czyli kwoty kredytu do naszej dyspozycji. Wysokość kwoty, jaką bank zdecyduje się nam przydzielić, uzależniona jest przede wszystkim od naszych dochodów oraz historii kredytowej udokumentowanej przez BIK. Co ważne, karta kredytowa nie musi być powiązana z naszym rachunkiem osobistym – możemy o nią wystąpić w dowolnym banku, który np. oferuje aktualnie najlepsze warunki. Karta kredytowa stanowi wygodną i bezpieczniejszą alternatywę dla gotówki, a w wielu przypadkach może okazać się prostszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy.

Jakie korzyści daje nam karta kredytowa?


Największą zaletą kart kredytowych jest tzw. okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych, dzięki któremu korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje, jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia. Karta kredytowa to również szybki i wygodny sposób na korzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy – bez konieczności składania, za każdym razem, wniosków w banku. Korzyści wynikające z posiadania karty kredytowej zauważalne są także podczas wyjazdów zagranicznych – dzięki karcie mamy stały dostęp do pieniędzy oraz nie musimy martwić się o ich wymianę na lokalną walutę. Spośród oferowanych na rynku kart kredytowych możemy wybrać taką, która dodatkowo umożliwi nam rozłożenie zadłużenia na raty – samodzielnie (już podczas dokonywania płatności w terminalu) lub poprzez kontakt z bankiem.

Jak wybrać i korzystać z karty kredytowej?


Decydując się na kartę kredytową warto sprawdzić koszt jej wydania i użytkowania. Aktywne korzystanie z karty pozwala na zwolnienie ze wspomnianych opłat, a także na liczne upusty i zwrot części poniesionych wydatków. Przy większych wydatkach rozważmy rozłożenie płatności kartą kredytową na raty. W większości banków okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych – oznacza to, że przy wypłacie gotówki z bankomatu kartami kredytowymi oprócz prowizji zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty. Korzystając z karty kredytowej należy kierować się zdrowym rozsądkiem, aby niepotrzebnie się nie zadłużać. Kontrolę nad wydatkami ułatwi ustalenie dziennego limitu transakcji oraz systematyczne kontrolowanie stanu zadłużenia. Warto skorzystać też z automatycznej spłaty karty kredytowej, dzięki której bank w wymaganym terminie sam pobierze z konta kwotę na spłatę zadłużenia – podkreśla Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

fot. Ivan Kruk - Fotolia.com

Jakie korzyści daje nam karta kredytowa?

Największą zaletą kart kredytowych jest tzw. okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych, dzięki któremu korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje, jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia.


Wszystkie opłaty związane z kartą kredytową można znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji (TOiP), którą udostępnia bank. Dokument ten zawiera również informacje o zwolnieniach z niektórych opłat, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić obowiązujące w danym banku warunki dla posiadaczy kart kredytowych.

Okres bezodsetkowy


W przypadku dokonywania płatności bezgotówkowych kartą kredytową mamy prawo do tzw. okresu bezodsetkowego – czyli dni, za które bank nie naliczy odsetek od wykorzystanego limitu, o ile spłacimy całe zadłużenie na karcie we wskazanym przez bank terminie. W zależności od banku okres bezodsetkowy wynosi od 52 do 58 dni. Składa się on z cyklu rozliczeniowego (zwykle 30 dni kalendarzowych), w którym płacimy kartą kredytową i w ten sposób tworzymy na niej zadłużenie, oraz cyklu przeznaczonego na spłatę zadłużenia (w zależności od banku od 22 dni). Ważne jest, aby wybrać najkorzystniejszy dla nas termin rozpoczynający cykl rozliczeniowy – tak, aby cykl przeznaczony na spłatę zadłużenia zbiegał się z wpływami na konto osobiste, z którego będziemy spłacać kartę kredytową.

Przydatne linki:
- Karty kredytowe


Karta kredytowa jest więc wygodnym narzędziem płatniczym, które pozwala zachować płynność finansową, niezależnie od obecnego stanu konta osobistego. Warto z niej korzystać przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ważne, by korzystając z limitu kredytowego mieć zawsze na uwadze późniejszą spłatę zadłużenia.


Przeczytaj także: Polacy i ich karty kredytowe Polacy i ich karty kredytowe

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: