eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrzelewy online cieszą się zaufaniem Polaków

Przelewy online cieszą się zaufaniem Polaków

2015-12-15 12:58

Przelewy online cieszą się zaufaniem Polaków

Polacy mają zaufanie do przelewów internetowych © przelew_95547880_promil69 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis płatności automatycznych bm.pl, 60% Polaków ufa płatnościom online, przy czym odsetek ten jest wyższy wśród mieszkańców dużych miast oraz w młodszej grupie wiekowej. Chętnie drogą internetową regulujemy rachunki, jednak nie jest to czynność, którą szczególnie lubimy.

Przeczytaj także: Seniorzy a nowoczesne usługi finansowe

Chociaż wielu Polaków nadal korzysta z tradycyjnych sposobów płatności, regulując rachunki na poczcie (26%) lub też w instytucjach finansowych, takich jak banki lub kasy oszczędnościowe (15%), większość z nas – a konkretnie aż dwie trzecie – płaci już rachunki za pośrednictwem sieci. Taki sposób płatności jest dla nas nie tylko wygodny i oszczędny. Polacy zapytani o to, czy uważają regulowanie faktur online za bezpieczne, w większości odpowiadające twierdząco (60%). Przeciwnego zdania jest co piąty polski ankietowany. Wśród grupy młodszej bezpiecznie czuje się aż trzy czwarte respondentów. Z kolei na wsi z podobnym stwierdzeniem zgodziła się zaledwie połowa badanych.

Bezpieczeństwo okazuje się być jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym, że płacimy rachunki za pośrednictwem Internetu. Wszystkie grupy, które mają zaufanie do przelewów online, przodują w statystykach dotyczących właśnie tego sposobu płatności. Mężczyźni regulują więc faktury online częściej niż kobiety, młodsza grupa wyprzedza starszą, a mieszkańcy metropolii – osoby zamieszkujące wsie oraz mniejsze i średnie ośrodki.

fot. mat. prasowe

Płatności rachunków online wśród poszczególnych grup

Rachunki za pośrednictwem sieci najchętniej regulują mieszkańcy dużych miast


Bezpieczeństwo płatności online wg regionów


Badanie przeprowadzone przez serwis płatności automatycznych bm.pl pozwala również wskazać województwa, których mieszkańcy najczęściej płacą rachunki online i uważają, że jest to bezpieczny proces. Okazuje się, że prym w tej kategorii wiodą Pomorzanie, Opolanie oraz Lubuszanie. Przekonanie o tym, że regulowanie faktur za pośrednictwem sieci nie wiąże się z ryzykiem, skłania także mieszkańców wymienionych województw do częstszego płacenia rachunków online – decydują się na to zarówno Opolanie (83%), Lubuszanie (77%), jak również mieszkańcy Trójmiasta (84%) czy Szczecina (79%).

fot. mat. prasowe

Opinie na temat płatności online w poszczególnych regionach

Mieszkańcy województwa Zachodniopomorskiego w największej mierze uważają płatności online za bezpieczne


Nasza pamięć nie lubi rachunków


Samodzielne opłacanie rachunków, nawet za pośrednictwem Internetu, bywa jednak czasochłonne. Dane zebrane przez bm.pl wskazują, że 5 rachunków i więcej ma do zapłacenia siedmiu na dziesięciu (70%) mieszkańców polskich metropolii. 85% Polaków poświęca natomiast około godziny miesięcznie na płacenie rachunków. 13% z nas zajmuje to nawet powyżej jednej do dwóch godzin na miesiąc.

fot. mat. prasowe

Zaufanie do bezpieczeństwa płatności online

Największe zaufanie do płatności online mają osoby młode i mieszkańcy dużych miast


Sytuacja ta sprawia, że nasza pamięć jest coraz bardziej obciążona kwestią opłacania faktur. 58% Polaków deklaruje, że nie lubi myśleć o rachunkach (wśród pań odsetek ten sięga 61%), zaś ponad jedna trzecia badanych (34%) chciałaby, aby ktoś pomógł im pilnować terminów płatności i regulował rachunki za nich, aby więcej o nich nie zapominali.
Chociaż korzystanie z płatności online skraca czas, jaki spędzamy „ślęcząc” nad rachunkami, istnieją sposoby na jeszcze większą oszczędność. Pomóc może nam robot finansowy, który sam sprawdzi nasze rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizuje przelewy – mówi Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

Informacje o badaniu


Badanie zostało zrealizowane przez jednostkę badawczą ICAN Research na zlecenie Blue Media w dniach 22.07.2015 - 05.08.2015 na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: