eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowePłynność finansowa firmy: jak nią zarządzać?

Płynność finansowa firmy: jak nią zarządzać?

2016-01-12 13:41

Płynność finansowa firmy: jak nią zarządzać?

Jak skutecznie zarządzać finansami firmy? © ptnphotof - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z ostatniego badania Narodowego Banku Polskiego wyłania się całkiem optymistyczny obraz polskiego biznesu. Okazuje się bowiem, że kondycja finansowa polskich przedsiębiorstw jest nader stabilna, a rysujące się przed nią perspektywy rozwoju obiecujące. Respondenci badania podkreślają, że obecnie za rozwój i stan firmy odpowiedzialna jest w znacznej mierze zdolność do utrzymania płynności finansowej, a więc w praktyce skuteczne zarządzanie należnościami oraz zobowiązaniami.

Przeczytaj także: Jak utrzymać płynność finansową?

Dane pochodzące z Szybkiego Monitoringu NBP wyraźnie dowodzą, że odsetek firm, których udziałem jest bezpieczny poziom płynności finansowej rośnie w ujęciu rocznym już od ponad czterech lat.

W ostatnim z badań, które przeprowadzono w przedostatnim kwartale minionego roku, brak problemów z regulowaniem zobowiązań względem swoich kontrahentów deklarowało już niemal 70% ankietowanych, co jest najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć w całej historii badania, a więc od 1995 roku.

O tym, że warunki dla rodzimego biznesu są obecnie bardzo sprzyjające mówi również raport z badania „Deloitte CFO Survey”, w którym pod lupę wzięto opinie dyrektorów finansowych polskich firm. Uważają oni, że polska gospodarka nadal będzie się rozwijać, a połowa z nich sądzi, że w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy perspektywy będą jeszcze lepsze niż w ostatnim półroczu. Warto też podkreślić, że wysoki poziom optymizmu, który panuje w Polsce, znajduje się raczej poza zasięgiem innych państw, w których Deloitte przeprowadziło swoje badanie.
Zdolność do terminowego regulowania zobowiązań, to podstawa trwałego sukcesu w przypadku praktycznie każdego przedsięwzięcia biznesowego. Sprawne zarządzanie kapitałem przynosi przedsiębiorstwu podwójne korzyści. Z jednej strony zachowując płynność finansową możemy się spokojnie rozwijać, a z drugiej – wzmacniamy swoją pozycję rynkową i budujemy wiarygodność firmy – mówi Jacek Rapcia, wiceprezes Zarządu i CFO w KIR.

fot. ptnphotof - Fotolia.com

Jak skutecznie zarządzać finansami firmy?

Warto uwzględniać dostępne na rynku, nowoczesne narzędzia płatnicze, które ułatwiają przedsiębiorcom skuteczne zarządzanie płynnością finansową firmy, w tym zobowiązaniami wobec kontrahentów.


Dlatego warto uwzględniać dostępne na rynku, nowoczesne narzędzia płatnicze, które ułatwiają przedsiębiorcom skuteczne zarządzanie płynnością finansową firmy, w tym zobowiązaniami wobec kontrahentów. Takim rozwiązaniem są np. przelewy natychmiastowe, realizowane w obsługiwanym przez KIR systemie Express Elixir.

Dla tych, którzy wybierają płatność w konkretnym momencie


Przelewy natychmiastowe to usługa, która jest ceniona przez użytkowników ze względu na możliwość realizowania przelewów pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach. System Express Elixir jest dostępny w trybie ciągłym, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą decydować o konkretnym momencie przesunięcia środków z rachunku firmy, a także realizować płatności ‘w ostatniej chwili’, w pełni respektując terminy zapadalności zobowiązań.

fot. mat. prasowe

Płynność finansowa przedsiębiorstw

W III kwartale 2015 r. niemal 70 proc. ankietowanych firm deklarowało brak problemu z regulowaniem zobowiązań względem swoich kontrahentów - to najwyższy wynik od 1995 r.


O tym, że przelewy natychmiastowe są rozwiązaniem przydatnym dla biznesu może świadczyć fakt, że duże banki korporacyjne znalazły się wśród pionierów w gronie instytucji finansowych, wdrażając tę usługę jako pierwsze. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, istotną zaletą przelewu Express Elixir jest wysoki limit pojedynczej transakcji – nawet do 100 tys. zł, przy braku dziennego limitu liczby wykonywanych operacji. To rozwiązanie dobrze się zatem sprawdzi również w przypadku regulowania zobowiązań o znacznej wartości. Środki przekazywane z wykorzystaniem systemu Express Elixir są księgowane na rachunku odbiorcy natychmiast po dokonaniu transakcji, co może wpłynąć na tempo realizacji zamówienia czy wykonania usługi, a w rezultacie usprawnić współpracę z partnerami biznesowymi.

Potwierdzeniem obserwacji, że coraz więcej osób dostrzega znaczenie przelewów natychmiastowych w relacjach biznesowych, są także wyniki badania Wizerunek polskiego sektora bankowego*) zrealizowanego przez ZBP we współpracy z KIR. Respondenci badania wskazywali regulowanie należności służbowych wśród trzech pierwszych odpowiedzi na pytanie o to, w jakich sytuacjach najbardziej przydaje się możliwość realizacji przelewu natychmiastowego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: