eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy w 2016 r. będziemy zaciągać kredyty gotówkowe?

Czy w 2016 r. będziemy zaciągać kredyty gotówkowe?

2016-01-13 12:16

Czy w 2016 r. będziemy zaciągać kredyty gotówkowe?

Czy w 2016 r. będziemy zaciągać kredyty gotówkowe? © olejx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ostatnie lata okazały się dość dobrym okresem dla polskiej gospodarki, co w efekcie pozytywnie przełożyło się również na gospodarstwa domowe. Formułowane przez nie oceny, zarówno odnośnie przyszłej sytuacji naszego kraju, jak i rynku pracy i własnej sytuacji ekonomicznej, z roku na rok ulegały poprawie, a wraz z nimi zmianie ulegało nastawienie do zaciągania kredytów konsumenckich.

Przeczytaj także: Emeryci: łakomy kąsek dla kredytodawców

W SPRAWACH KREDYTOWYCH JESTEŚMY TRADYCJONALISTAMI


Analiza danych z lat 2012-2015 wyraźnie pokazuje, że konserwatywne podejście do kwestii zaciągania pożyczek i kredytów gotówkowych umacnia się. Planów w tym zakresie nie posiada ponad 60% ogółu gospodarstw domowych, co jest wynikiem o prawie 2 pp. wyższym niż na początku analizowanego okresu. Jednocześnie niemal 1/4 badanych gospodarstw deklaruje chęć zmniejszenia posiadanych zobowiązań. Liczebność tej grupy od początku badania utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Maleje również rzesza tych, którzy zainteresowani są utrzymaniem zadłużenia na dotychczasowym poziomie.

Warto tu też podkreślić, że największy konserwatyzm wobec zaciągania gotówkowego kredytu konsumenckiego cechuje gospodarstwa domowe emerytów i rencistów - badanie pokazuje, że w tej grupie zaciągania pożyczek i kredytów nie planuje zaciągać ponad 70% gospodarstw domowych, a co piąte (19%) z nich chce zmniejszyć zobowiązania tego typu. Łącznie tylko niespełna 5% zamierza zaciągnąć nowe zobowiązanie lub zwiększyć już istniejące i udział ten jest w 2015 roku niższy o 1,5 pp. w stosunku do roku 2012.

fot. mat. prasowe

Nastawienie gospodarstw domowych do zaciągania pożyczek gotówkowych w instytucjach finansowych

Od 2013 roku wzrasta odsetek tych, którzy nie mają i nie planują zaciągać pożyczki.


GDZIE POSZUKIWAĆ KREDYTOBIORCÓW GOTÓWKOWEGO KREDYTU KONSUMENCKIEGO?


Najmniej konserwatywne postawy wobec zaciągania zobowiązań gotówkowych w instytucjach finansowych wykazują gospodarstwa domowe utrzymujące się z pracy na własny rachunek – 14,9% wynosi udział tych z nich, które już posiadały i zamierzają zwiększyć swoje zadłużenie, lub przynajmniej utrzymać je na dotychczasowym poziomie. Wydaje się, że ta grupa może być najbardziej atrakcyjną grupą docelową kredytodawców gotówkowego kredytu konsumenckiego. Tym bardziej, iż opisaną grupę pozytywnie nastawioną do zaciągania kredytu konsumenckiego powiększa grupa tych, którzy co prawda nie mieli dotąd kredytu gotówkowego, ale zamierzają go zaciągnąć w najbliższym czasie – i jest to 3,7% zatrudnionych na własnych rachunek.

fot. mat. prasowe

Nastawienie gospodarstw domowych emerytów i rencistów do zaciągania pożyczek gotówkowych

Już niemal co piąty emeryt i rencista ma pożyczkę i zamierza zaciągnąć następną.



Drugą co do względnej atrakcyjności z punktu widzenia planów sprzedażowych grupą mogą być gospodarstwa z kategorii utrzymujących się z rolnictwa lub pracy najemnej na stanowisku nierobotniczym. Mniej więcej jedno na dwanaście gospodarstw, które posiada lub wcześniej posiadało kredyt konsumencki, byłoby zainteresowane zaciągnięciem nowego zobowiązania tego typu, dla utrzymania czy nawet powiększenia dotychczasowego zobowiązania. I nadto odpowiednio w tych grupach (utrzymujący się z rolnictwa i pracy najemnej na stanowisku nierobotniczym) 11,3% i 10,4% jest zainteresowanych zaciągnięciem kredytu gotówkowego, przy czym wcześniej takiego zobowiązania nie posiadali.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: