eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKredyty hipoteczne: praktycy o skutkach zmian prawnych

Kredyty hipoteczne: praktycy o skutkach zmian prawnych

2016-03-23 13:29

Kredyty hipoteczne: praktycy o skutkach zmian prawnych

Co dalej z kredytami hipotecznymi? © ESCALA - Fotolia.com

Bieżący rok upłynie na rynku kredytowym nie tylko pod znakiem wyższego wkładu własnego, ale też składek na BFG i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz wzmocnienia regulacji w zakresie wymogów kapitałowych. Jakie znaczenie mają te zmiany? O to Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce postanowiła zapytać praktyków. W tym celu przeprowadzono ankietę, którą skierowano do liderów opinii, a jednocześnie wiodących firm pośrednictwa i doradztwa finansowego.

Przeczytaj także: KPF: pośrednictwo kredytowe III kw. 2015 r.

Zrealizowane na przełomie 2015 i 2016 roku badanie objęło swoim zasięgiem członków KPF, reprezentantów najważniejszych firm z sektora pośrednictwa i doradztwa finansowego. Celem ankiety było wskazanie:
  • wpływu zmian prawnych na tegoroczny rynek kredytów hipotecznych 2016,
  • reakcji sektora pośrednictwa i doradztwa finansowego na wprowadzone zmiany.

Ostatni, kwartalny raport AMRON SARFiN wskazuje, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest dobra, a liczba zawartych umów o kredyt hipoteczny w badanym okresie wzrosła o 10,84%. Rośnie także polski rynek pośrednictwa finansowego – w ubiegłym roku wartość wypłaconych w tym sektorze kredytów hipotecznych wzrosła o 28,7%. Zgodnie z analizami ekspertów KPF, udział wartościowy sektora pośrednictwa finansowego w sprzedaży kredytów hipotecznych w Polsce w ubiegłym roku wyniósł ponad 42%. Ten rosnący w znaczenie sektor staje się dla banków coraz ważniejszym kanałem dystrybucji.

MNIEJSZA AKCJA KREDYTOWA TO NIE JEDYNE NASTĘPSTWA


Respondenci zdecydowanie negatywnie ocenili wpływ, jaki nowe wymogi i dodatkowe obciążenia sektora bankowego wywrą na rynek. Przede wszystkim przewidują ograniczenie dostępności kredytu hipotecznego dla wszystkich grup klientów, niezależnie od wieku, sytuacji materialnej i zawodowej. Dotychczas grupą mającą największe ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych były osoby młode, które nawet jeśli posiadają stałe zatrudnienie, to nie dysponują wystarczającymi oszczędnościami do wniesienia aż 15% kwoty kredytu jako wkładu własnego. W wyniku obecnych zmian, w ocenie ekspertów akcja kredytowa, liczona na bazie liczby udzielonych kredytów hipotecznych, w tym roku w stosunku do 2015 r. może ulec zmniejszeniu nawet o 10-20%.

fot. ESCALA - Fotolia.com

Co dalej z kredytami hipotecznymi?

Bieżący rok upłynie na rynku kredytowym nie tylko pod znakiem wyższego wkładu własnego, ale też składek na BFG i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz wzmocnienia regulacji w zakresie wymogów kapitałowych.


Pozostałe skutki, jakie oczekiwane zmiany regulacyjne będą miały na rynek kredytów hipotecznych to przede wszystkim wzrost kosztów stałych funkcjonowania firm pośrednictwa i doradztwa finansowego. Firmy przewidują zmniejszenie kwot prowizji uzyskiwanych przez pośredników i doradców finansowych. Realne są też redukcje zatrudnienia, nie tylko wśród pracowników działów sprzedaży, ale generalnie w całym sektorze. Będzie to miało prawdopodobnie dalsze konsekwencje w postaci przyspieszania procesów konsolidacyjnych sektora.

Redukcje zatrudnienia dotkną nie tylko banki, ale zapewne również dostawców kredytów z innych niż bankowych sektorów usług finansowych. Wg Mirosława Bieszki, Doradcy Ekonomicznego KPF, banki będą zwalniać grupowo, a pracę straci nie mniej niż 10% wszystkich pracowników tego sektora. Już teraz widać także odwrót banków od kredytów hipotecznych. W sytuacji, gdy liczba banków, chcących udzielać kredytów hipotecznych będzie maleć, konsekwencje dla rozwoju rynku mieszkaniowego, rynku budowlanego, deweloperskiego są oczywiste.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: