Brexit. Brytyjczycy zdecydowali, rynki w chaosie
2016-06-24 12:19
Brytyjczycy zdecydowali, rynki w chaosie © pixssell - Fotolia.com
Przeczytaj także: Brexit stał się faktem. Co dalej ze złotym?
Proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE może potrwać nawet sześć lat. Londyn czeka teraz czas wielkiej próby, ponieważ musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Gra toczy się o wielkie pieniądze, które będą w centrum uwagi w zakresie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Kolejne wyzwania, to kwestia imigracji, wymiany handlowej czy otwarcie się na nowych partnerów gospodarczych. Nowa sytuacja społeczna i polityczna stała się faktem.Najbardziej istotne wydaje się jednak zaburzenie układu sił w Europie, która właśnie straciła jedną z największych gospodarek. Referenda w kolejnych krajach wydają się kwestią czasu. Już pojawiły się pierwsze informacje, że opuszczenia Unii Europejskiej mogą domagać się Holendrzy czy Duńczycy. David Cameron zapewne nie spodziewał się takiego scenariusza, dlatego podczas porannego przemówienia zapowiedział dymisję i przyznał, że kraj wymaga świeżego przywództwa. Jego przyszłość na stanowisku premiera jest przesądzona, a Brexit to jego osobista porażka.
Analitycy spodziewali się zawirowań na rynkach, ale czwartek na amerykańskich giełdach przebiegał w bardzo spokojnej atmosferze. Wall Street zignorował Brexit, a kluczowe indeksy osiągnęły wzrosty. Zachowanie inwestorów sugeruje, że obawy przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE były minimalne. Śledzili oni zapewne sondaże publikowane w trakcie referendum, które wskazywały, że Wielka Brytania jednak pozostanie w Unii.
fot. pixssell - Fotolia.com
Brytyjczycy zdecydowali, rynki w chaosie
W miarę pojawiania się nieoficjalnych wyników referendalnych, rynki zaczęły reagować bardzo nerwowo. Giełdy w Azji zakończyły notowania solidnymi spadkami – dla przykładu japoński Nikkei stracił blisko 8%. Brytyjski funt traci około 11%, co jest najniższym poziomem od ponad 30 lat. Równie mocno ucierpiał polski złoty, który po ogłoszeniu decyzji tracił blisko 6% do głównych walut. Najmocniejsze ruchy możemy obserwować wobec walut uznawanych za „bezpieczne przystanie” w trakcie kryzysów, czyli USD i CHF. Aktualnie, złoty jest notowany po 4,0194 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1338 PLN względem franka szwajcarskiego, 4,4455 PLN za euro oraz 5,4836 PLN w relacji do funta szterlinga.
Konrad Mikołajko
Head of Support
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)