Fundusze inwestycyjne: fakty vs mity
2016-06-27 11:50
Fundusze inwestycyjne cieszą się coraz większą popularnością © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: kupujemy w banku i pytamy o radę
Zrealizowane przez Deutsche Bank badanie pokazuje, że Polacy kojarzą fundusze inwestycyjne przede wszystkim z dużymi pieniędzmi, które należy wyłożyć, aby rozpocząć z nimi przygodę, ale również z ryzykiem i niepewnością zysków. Ile ma to wspólnego z prawdą? Rozprawiamy się z kilkoma popularnymi przekonaniami na temat inwestowania z TFI.Fakt: fundusz inwestycyjny generuje duże zyski
Niemal 4 na 10 ankietowanych jest zdania, że największym atutem funduszy jest zyskowność. Co trzeci uważa z kolei, że dzięki inwestowaniu w fundusze istnieje możliwość osiągnięcia pokaźnego zysku.
– Pomnażanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych może wiązać się z większym ryzykiem, niż na przykład gromadzenie pieniędzy na koncie lub oszczędzanie na lokacie, ale może też być bardziej opłacalne – wyjaśnia Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. – Pamiętając, że żaden z funduszy nie gwarantuje określonego zysku, nie należy bać się podejmowania tego ryzyka, oczywiście w rozsądnych, akceptowalnych przez nas granicach. Odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny ma duże szanse owocować zadowalającą stopą zwrotu – dodaje.
Fakt: inwestując w fundusze powierza się swoje pieniądze profesjonalistom
Tak uważa 22 proc. ankietowanych, a kolejne niemal 27 proc. zgadza się z tą opinią w sposób zdecydowany. Przeciwnego zdania jest 21 proc. respondentów.
– Cieszy fakt, że niemal połowa badanych jest świadoma tego, że fundusze inwestycyjne są zarządzane przez profesjonalistów. Faktycznie, na nasze zyski w TFI pracuje zespół doświadczonych i kompetentnych zarządzających, którzy kupują, sprzedają i monitorują inwestycje, korzystając przy tym ze swej wiedzy i doświadczenia – mówi Monika Szlosek.Warto pamiętać, że zarówno zarządzający, jak i doradcy inwestycyjni są zobowiązani zdać egzamin nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.
fot. mat. prasowe
Czy zgadzasz się z następującymi stwierdzeniami...
Fakt: fundusz inwestycyjny to produkt, który można dostosować do swoich preferencji
Tak uważa połowa Polaków pytanych przez Deutsche Bank. To prawda, rodzajów funduszy jest bez liku i można dostosować strukturę swojego portfela inwestycyjnego do indywidualnych potrzeb. Czasem wręcz paleta ta jest tak ogromna, że mniej doświadczony inwestor może czuć się zagubiony. Aż 13 proc. ankietowanych przyznało, że ze względu na dużą liczbę rodzajów funduszy ma trudność z ich wyborem. Zadanie ułatwia wiele narzędzi online prezentujących podstawowe parametry. Jednym z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie prostych w obsłudze jest platforma db Navi (www.dbnavi.pl). Pozwala ona przeglądać i porównywać ofertę funduszy, a następnie skonstruować portfel inwestycyjny zgodny z naszymi preferencjami.
Fakt: fundusz inwestycyjny to produkt służący dywersyfikacji inwestycji
Uważa tak niemal 37 proc. badanych, w tym prawie 14 proc. w sposób zdecydowany. Dobrze skonstruowany portfel funduszy powinien obejmować ich różne rodzaje - pieniężne, dłużne, mieszane lub akcji. Można się też pokusić o dywersyfikację pod względem krajów, a czasem i kontynentów.
- Fundusze inwestycyjne są jednymi z najbardziej zróżnicowanych produktów opartych o rynki kapitałowe. O ile w przypadku lokat można powiedzieć, że ich zyskowność przy dzisiejszym poziomie stóp procentowych nie będzie się znacząco od siebie różniła niezależnie od banku, który wybierzemy, z funduszami inwestycyjnymi jest odwrotnie – wyjaśnia Monika Szlosek. Różnorodność funduszy powoduje, że można sprofilować swój portfel inwestycyjny w sposób zrównoważony, ale jednocześnie dający szanse na zysk w dłuższym terminie, albo bardzo agresywny, jeśli liczymy się z potencjalnymi stratami. Istotą dywersyfikacji jest właśnie rozłożenie ryzyka inwestycyjnego tak, by zminimalizować możliwość utraty części naszych oszczędności, co może nastąpić w wyniku np. niesprzyjającej sytuacji w konkretnym sektorze gospodarki. Gdy wartość jednej inwestycji spada, wartość innej w tym samym portfelu może jednocześnie wzrosnąć.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)