eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2016

Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2016

2016-09-30 11:42

Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2016

Bankowość online © tashka2000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Pod koniec II kwartału bieżącego roku liczba indywidualnych rachunków z dostępem do bankowości internetowej przekroczyła 31,5 mln sztuk. W ciągu 12 miesięcy zdołała zatem urosnąć o przeszło 3,5 mln. Aktywnych użytkowników było wprawdzie znacznie mniej, ale i w ich przypadku odnotowano wzrosty (z 14,9 mln do 15,2 mln). Rośnie również ilość rachunków firmowych umożliwiających internetowy dostęp do bankowości. W tym przypadku wzrosty nie są jednak tak duże - wynika z najnowszej edycji NetB@nku.

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2015

Przeprowadzone badanie nie tylko umożliwiło przyjrzenie się liczbom, ale ujawniło również preferencje klientów odnośnie najbardziej cenionych i pożądanych cech rachunku bankowego. Okazało się, że Polacy bardzo cenią sobie łatwy i przejrzysty dostęp do konta przez internet. Analiza dowiodła również, że pokaźna część klientów posiada więcej niż jeden rachunek, co może wyjaśniać istnienie rozbieżności pomiędzy zakresem obecnego potencjału bankowości internetowej a stopniem jego wykorzystania.
Rynek w obecnej fazie rozwoju uległ pewnemu nasyceniu i o ile nie nastąpi na nim jakościowa zmiana, trudno oczekiwać skokowych wzrostów w zakresie liczby nowych rachunków– komentuje Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich

Bankowość internetowa


Klienci indywidualni


Na koniec II kwartału 2016 roku liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej wyniosła 31,5 miliona. W stosunku do kwartału poprzedzającego zanotowano wzrost o blisko 0,7 miliona (2,23%), zaś w stosunku do II kw. 2015 roku wzrost wyniósł ponad 3,5 mln (12,59%).

fot. mat. prasowe

Liczba klientów bankowości internetowej

W stosunku do II kw. 2015 roku liczba klientów indywidualnych mających zawartą umowę korzystania z usług bankowości internetowej wzrosła o 12,59%


Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej (czyli takich, którzy logują się przynajmniej raz w miesiącu) wzrosła w II kw. 2016 r. o ponad 331 tys. (2,23%). W porównaniu z rokiem poprzednim wzrost liczby aktywnych klientów indywidualnych wyniósł ponad 1,1 mln (7,95%).

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych - klienci indywidualni

W ciągu roku liczba aktywnych klientów wzrosła o niemal 8%


Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP)


Liczba klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mających możliwość korzystania z usług bankowości internetowej na koniec II kwartału 2016 r. wyniosła ponad 2,4 miliona. W porównaniu do I kw. 2016 roku stan ten oznacza wzrost o ponad 16,5 tys. (0,69%). W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano wzrost liczby użytkowników z MSP o nieco ponad 200 tys. (11,61%).

fot. mat. prasowe

Liczba klientów MSP

Pod koniec II kwartału 2016 z bankowości internetowej aktywnie korzystało 1,37 miliona przedsiębiorców z sektora MSP.


W stosunku do ubiegłego kwartału liczba aktywnych klientów bankowości internetowej z sektora MSP wzrosła o ponad 12,5 tys. (0,92%) i wyniosła ponad 1,37 miliona. Jednak od II kw. 2015 roku ich liczba wzrosła łącznie o ponad 74 tys. (5,71%).

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych - przedsiębiorcy

Od II kw. 2015 roku liczba aktywnych klientów z sektora MSP wzrosła łącznie o ponad 74 tys. (5,71%).


OPERACJE BEZGOTÓWKOWE


System Elixir


Elixir to pierwszy w Polsce, elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który od 1994 r. umożliwia sprawną i bezpieczną realizację zleceń płatniczych w złotych - przede wszystkim przelewów i poleceń zapłaty. System Elixir jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania polskiego sektora bankowego. Trzy sesje rozliczeniowe przeprowadzane w każdym dniu roboczym (z wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy - o ile są to dni robocze - przeprowadzane są dwie sesje ), pozwalają na przekazywanie środków pomiędzy rachunkami, prowadzonymi w różnych bankach, w ciągu zaledwie kilku godzin.

W II kwartale 2016 r., po wysokim spadku w poprzednim kwartale, ogólna liczba transakcji w systemie Elixir wzrosła o ponad 12,6 mln szt. (3,0 %). Wzrost zanotowano również w odniesieniu do wartości obrotów, które kształtują się aktualnie na poziomie 1 106 mld złotych. W ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 3,72% w odniesieniu do liczby transakcji i o 5,41% w odniesieniu do ich wartości. Średnia dzienna liczba komunikatów wzrosła o 1,37% względem kwartału poprzedzającego, wzrost odnotowany został również w przypadku ich wartości, która wskazuje na wzrost o prawie 3,73% w stosunku do ubiegłego roku i wynosi obecnie 17 556 mln zł.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Elixir

W II kwartale 2016 r., po wysokim spadku w poprzednim kwartale, ogólna liczba transakcji w systemie Elixir wzrosła o ponad 12,6 mln szt.


System Euro Elixir


Euro Elixir to system rozliczeń międzybankowych w euro, umożliwiający od 2005 r. rozliczanie płatności w relacjach krajowych i transgranicznych. System jest w pełni dostosowany do standardów unijnych i funkcjonuje w ramach zintegrowanej infrastruktury Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Euro Elixir pozwala na realizację płatności w euro nawet tego samego dnia, niezależnie od tego czy zlecona płatność jest krajowa czy transgraniczna.
W II kwartale 2016 r. ogólna liczba komunikatów rozliczonych w systemie Euro Elixir w stosunku do I kwartału 2016 r. wzrosła o bisko 700 tys. (14,65%). W ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 19,02%, stanowiący ponad 865 tys. szt. komunikatów. W omawianym kwartale o 13,13% wzrosła również wartość operacji systemu Euro Elixir do poziomu 28,15 mld EUR.

System Express Elixir


System Express Elixir, wdrożony przez KIR w 2012 r., jest pierwszym w Polsce profesjonalnym systemem rozliczeń płatności natychmiastowych. Do głównych zalet systemu należą:
  • możliwość natychmiastowego wykonywania płatności w trybie 24/7/365,
  • bezpośrednia realizacja przelewu z rachunku bankowego nadawcy na rachunek bankowy odbiorcy,
  • brak ryzyka kredytowego dzięki zastosowaniu modelu depozytowego, opartego o rachunek powierniczy prowadzony dla KIR przez Narodowy Bank Polski.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Euro Elixir

Wzrost w ujęciu rocznym nastąpił przewyższył 19%


W zakresie ilości i wartości transakcji w systemie Express Elixir, w II kwartale 2016 r. tak samo jak w poprzednim, utrzymuje się wzrostowy trend. Rozliczonych zostało ponad 630 tys. przelewów natychmiastowych (wzrost o 37,59%). Wysoki wzrost zanotowano również w wartości obrotów, których wartość na koniec II kwartału 2016 r. wyniosła 2,47 mld (26,25%). Wzrost liczby komunikatów w ujęciu rocznym wyniósł aż 76,67% i 56,02% w odniesieniu do wartości obrotów.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Express Elixir

Ilość i wartość przelewów natychmiastowych nieustająco wzrasta.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: