eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzego mikrofirmy chcą od banków?

Czego mikrofirmy chcą od banków?

2016-10-17 10:37

Czego mikrofirmy chcą od banków?

Czego mikrofirmy chcą od banków? © Drobot Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polskie mikrofirmy to prężnie rozwijający się sektor rodzimej gospodarki. Aby jednak ich rozwój nie tracił na dynamice, konieczne jest wsparcie ze strony instytucji finansowych. Czego oczekują mikroprzedsiębiorcy? Z badania, które Raiffeisen Leasing zlecił ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 28% chciałoby obniżenia wymagań odnośnie zdolności kredytowej i zabezpieczeń. Co czwarty ankietowany wskazuje z kolei na uproszczenie procesów decyzyjnych.

Przeczytaj także: Mikrofirmy a wsparcie instytucjonalne – wiele jest do zrobienia

Statystyki GUS wskazują, że w Polsce działa już ponad 1,9 mln mikroprzedsiębiorstw. Do tej grupy zaliczane są zarówno firmy jednoosobowe, jak i te, które zatrudniają do 9 osób. Zatrudniają one 3,8 mln Polaków. Ich ubiegłoroczne przychody sięgnęły 976,4 mld zł, co względem 2014 roku oznacza wzrost na poziomie 10%.
- Mikroprzedsiębiorstwa z roku na rok przejawiają coraz większą skłonność do inwestycji, obserwujemy to szczególnie w branży leasingowej. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że stanowią one obecnie prawie połowę wszystkich klientów korzystających z leasingu – komentuje Romuald Mendelak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w Raiffeisen Leasing.– Mikrofirmy najczęściej są zainteresowane pozyskaniem finansowania na maszyny, urządzenia, pojazdy oraz sprzęt IT, które mają służyć usprawnieniu lub rozszerzeniu ich działalności – dodaje Romuald Mendelak.

Co powinny zrobić instytucje finansowe, aby pomóc mikrofirmom?


Na zlecenie Raiffeisen Leasing Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził na reprezentatywnej grupie przedsiębiorców badanie opinii „Wolność w Biznesie”. Jego celem było poznanie potrzeb mikrofirm. W ramach ankiety zapytano mikroprzedsiębiorców, w jaki sposób instytucje finansowe mogą wspomóc ich w prowadzeniu działalności?

Okazuje się, że dla mikrofirm najważniejsza jest możliwość uzyskania swobodnego dostępu do finansowania, przy jak najmniejszej liczbie formalności. Aż 28% ankietowanych odpowiedziało, że oczekiwałoby od instytucji finansowych obniżenia wymagań dotyczących zdolności kredytowej i zabezpieczeń. Prawie taka sama grupa mikroprzedsiębiorców (25%) życzyłaby sobie upraszczania procedur i przyspieszenia procesu decyzyjnego. Co ciekawe, tylko niespełna 8% ankietowanych uważa, że instytucje finansowe powinny popracować nad usprawnieniem obsługi klienta.
– Wynik badania potwierdza, że dla właścicieli mikrofirm najważniejszy jest czas. Właściciel mikrofirmy jest zdany tylko na siebie i swoje możliwości. Samodzielnie dba o sprawy administracyjne, pozyskiwanie klientów oraz bilans kosztów. Długie procesy decyzyjne i „papierologia” realnie obniżają efektywność jego działań – komentuje Romuald Mendelak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w Raiffeisen Leasing – Dlatego zarówno banki, firmy leasingowe, jak i inne instytucje finansowe powinny skupić się na ułatwieniu mikrofirmom dostępu do finansowania działalności na preferencyjnych warunkach i bez zbędnych formalności – dodaje Romuald Mendelak.

fot. mat. prasowe

Czego mikrofirmy oczekują od instytucji finansowych?

28% respondentów oczekiwałoby mniejszych wymagań odnośnie zdolności kredytowej.


Unijne gwarancje receptą na potrzeby MŚP


Naprzeciw potrzebom mikrofirm wychodzi obecnie Unia Europejska, która w ramach Planu Junckera, udostępnia bezpłatne gwarancje umożliwiające pozyskanie finansowania na inwestycje. Procedura ubiegania się o finansowanie w ramach gwarancji UE jest prostsza niż w przypadku oferty standardowej, ze względu na obniżone kryteria kwalifikacyjne. Dzięki gwarancji unijnej firma ubiegająca się o leasing lub pożyczkę nie musi przedstawiać dodatkowego zabezpieczenia rzeczowego ani składać specjalnych wniosków. Instytucja, posiadająca status Narodowego Pośrednika Finansowego, sama przechodzi proces aplikacyjny w celu pozyskania gwarancji unijnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: