eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe5 rzeczy wpływających na cenę ubezpieczenia na życie

5 rzeczy wpływających na cenę ubezpieczenia na życie

2016-11-03 11:15

5 rzeczy wpływających na cenę ubezpieczenia na życie

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia na życie? © vege - Fotolia.com

Kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie – ceny polisy na życie bywają bardzo zróżnicowane. Oto 5 najważniejszych czynników wpływających na to, ile kosztuje ubezpieczenie na życie.

Przeczytaj także: Na ile powinna starczyć polisa na życie?

Tradycyjne polisy na życie gwarantują wypłatę pieniędzy w razie wypadku lub śmierci ubezpieczonego. Wysokość składki za takie ubezpieczenie jest jednak bardzo zróżnicowana. Co o niej decyduje?

1. Wysokość sumy ubezpieczenia


Suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, która może zostać wypłacona w ramach świadczenia, jest oczywiście najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę. Im wyższą składkę płacimy, na tym większe świadczenie możemy liczyć.
Warto jednak pamiętać, że wysokość sumy ubezpieczenia nie jest ustalana raz na zawsze – podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl – Możemy zatem na początku umowy ustalić nieco niższą sumę, a po kilku latach zdecydować się na jej podniesienie.

2. Stan zdrowia


Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia na życie, będziemy musieli wypełnić szczegółową ankietę medyczną. Towarzystwo musi bowiem ocenić, jak ryzykowne jest zawieranie z nami takiej umowy. Jeśli cierpimy na przewlekłe lub genetyczne choroby, przygotujmy się na znaczące podniesienie składki.
Pamiętajmy, że zatajenie lub podanie fałszywych informacji może być powodem odmowy wypłaty świadczenia. Kiedy jednak miną już 3 lata od zawarcia umowy, ubezpieczyciel nie może oskarżyć ubezpieczonej osoby, że podała nieprawdziwe informacje – podkreśla Paweł Kuczyński.

fot. vege - Fotolia.com

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia na życie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zainteresują się nie tylko naszym stanem zdrowia. Wypytają także dokładnie o wykonywaną pracę, sposób spędzania wolnego czasu i ogólne podejście do zdrowego stylu życia.


3. Wiek


Rachunek jest prosty: im szybciej zawrzemy umowę ubezpieczenia, tym niższą składkę zapłacimy. Jeżeli będziemy czekać zbyt długo, może się okazać, że w ogóle stracimy szansę na ubezpieczenie się (nie wszystkie towarzystwa zgodzą się zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie z osobą mającą powyżej np. 70 lat).

4. Praca i styl życia


Towarzystwa ubezpieczeniowe zainteresują się nie tylko naszym stanem zdrowia. Wypytają także dokładnie o wykonywaną pracę, sposób spędzania wolnego czasu i ogólne podejście do zdrowego stylu życia.

Ciężka praca fizyczna? Duże ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami? Palenie papierosów? Skoki ze spadochronem? Każda z tych rzeczy spowoduje podniesienie składki.

5. Towarzystwo ubezpieczeniowe


Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, poszczególne towarzystwa proponują tym samym osobom za taką samą sumę ubezpieczenie różne składki. Nie ma w tym nic dziwnego – oceniając ryzyko wypadku lub śmierci danej osoby, można przecież brać pod uwagę tysiące różnych czynników.

Każde towarzystwo tworzy zatem swój własny system i przykłada nieco inną wagę do poszczególnych spraw. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić oferty kilku ubezpieczycieli, aby przekonać się, kto ma dla nas najkorzystniejszą propozycję.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

  • Komentarz usunięty

  • malaola / 2016-11-18 20:44:05

    Od kilku lat zastanawiałam sie nad ubezpieczeniem, ale ciągle brakowało mi kasy, teraz jak zmieniłam prace postanowiłam sie ubezpieczyć, chciałabym też oszczędzać na przyszłość bo boje sie że na ZUS nie ma co liczyć :( odpowiedz ] [ cytuj ]

  • InzynierKopec / 2016-11-19 14:01:19

    He, He. Szczególnie po ostatnich posunięciach rządu i obniżeniu wieku emerytalnego to ja nie mam już nadziei na jakąś konkretną emeryturkę. Teraz pozostaje tylko inwestować w dzieci i oszczędzać dla nich :) Nie ma wyjścia. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • sniezkawawa / 2016-11-19 18:39:03

    He he, dobre ZUS, emerytura... No nieżle. Liczę tylko na swoje dzieci. Jak kiedyś Pawlak powiedział :-) a serio to szukam ubezpieczenia i lokaty dla moich pociech. Postanowiliśmy odkładać przynajmniej polwę z pięćset, bo przeciez to darowane i jakoś bez nich tez dawaliśmy sobie radę. Z reklamy strażnika przyszłości fajnie wyglada, ze mozna odłożyć i mieć ubezpieczenie dziecka. Ważne, żeby firma była sprawdzona, bo tam jest 100% ochrony kapitału. Nawet jesli sie w dowolnym momenci zrezygnuje to ńie mam opłat likwidacyjnych jak w innych firmach :-) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Piksel2 / 2016-11-28 21:41:49

    Nie myśle nawet o emeryturze z ZUSu. Wiem, że będzie głodowa, szkodac gadać:( Ostatnio powoli rozglądam się za ubezpieczeniem właśnie, to po pierwsze. Myślę tez jak najefektywniej zapewnić bezpieczną przyszlość dzieciom. Na pewno musi to być dobra stabilna firma. Nie mo to człowiek haruje ciężko, żeby wpakować potem pieniądze w jakieś amber złotko. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: