Inwestycja w mieszkanie na wynajem. Najlepsza z opcji?
2017-04-12 12:37
Mieszkania pod wynajem dają zarobić lepiej niż lokata © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile da ci zarobić mieszkanie na wynajem?
Przed nami najnowsza edycja raportu E-VALUER INDEX 2017. Opracowanie przygotowane przez specjalistów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation bierze pod lupę rynek najmu w ośmiu największych polskich metropoliach. Jego lektura dowodzi m.in., że zyski z inwestycji w mieszkanie na wynajem mogą sięgać nawet 6% (dla budynków oddanych do użytkowania w latach 2014-2016). Myli się jednak ten, kto myśli, że rentowność najmu najwyższa jest w Warszawie i Krakowie. Prym zdecydowanie wiodą tu mniejsze rynki jak np. Lublin, Białystok, Szczecin czy Łódź, gdzie inwestycja w mieszkanie na wynajem przynosi zwrot na poziomie 5-6,1%. Dla porównania, nieruchomość mieszkaniowa w stolicy daje zarobić między 4,6-5,4%.– Nasze obserwacje wskazują, że aż 60 proc. transakcji zawartych w ostatnim czasie na rynku pierwotnym stanowiły zakupy za gotówkę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zatem założyć, że sporą ich część przeprowadzono w celach inwestycyjnych. To jednak nie dziwi. Zwrot, który przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem jest nadal sporo wyższy niż z innych bezpiecznych form lokowania oszczędności – komentuje Dariusz Książak, Prezes Zarządu Emmerson Evaluation. Średnia rentowność wynajmu mieszkań bywa nawet 3-krotnie wyższa niż oprocentowanie proponowanych obecnie przez banki depozytów - dodaje ekspert.
Eksperci Emmerson Evaluation podkreślają zarazem, że zyski, jakie przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem uzależnione jest od wysokości ustalanych przez NBP stóp procentowych. Ich wzrost przekłada się np. na korzystniejsze oprocentowanie lokat bankowych, a jednocześnie podnosi koszt kredytów hipotecznych, które też są zaciągane pod niektóre inwestycje. Efektem jest niższa atrakcyjność zakupu mieszkania pod wynajem jako formy lokaty kapitału.
fot. mat. prasowe
Zakres stóp zwrotu z wynajmu mieszkań
Inwestycja w mieszkanie na wynajem - najczęściej 2 pokoje
Eksperci Emmerson Evaluation dokonali także analizy rynku najmu nowych mieszkań (oddanych do użytku w latach 2014-2016) w wybranych miastach pod względem liczby pokoi. Wyniki jasno wskazują, że zdecydowanie dominuje tam najem mieszkań 2-pokojowych. Takie lokale stanowią zwykle ponad połowę wynajmowanych, przy czym ich udział waha się od 50% w Białymstoku do nawet 68% w Poznaniu. W drugiej kolejności wynajmowane są mieszkania 3-pokojowe, które największą popularnością cieszą się w miastach Wschodniej Polski – Białymstoku (38%) i Lublinie (30%). Wśród analizowanych lokalizacji tylko w Poznaniu minimalną przewagę nad nimi uzyskały kawalerki (16%).
Przydatne linki:
- Oferty nieruchomości
- Kredyty hipoteczne
Rynek najmu przyciąga nowych inwestorów
W kontekście rynku najmu warto poruszyć także kwestię programu Mieszkanie Plus, który ma zapewnić możliwość wynajęcia nowego mieszkania przez osoby, których nie stać na zakup własnych czterech kątów. W założeniu programu, czynsze w tych inwestycjach mają być niższe o ok. 20% niż średnia rynkowa.
- Niższe stawki najmu w ramach programu Mieszkanie Plus miałyby jednak zapewnić inwestorom porównywalne stopy zwrotu z uzyskiwanymi obecnie na rynku. Głównie dzięki tańszym technologiom, które mają być zastosowane przy budowie mieszkań objętych programem – przypomina ekspert.
fot. mat. prasowe
Rynek najmu lokali mieszkalnych
Specjaliści z Emmerson Evaluation podkreślają także w raporcie, że w dłuższej perspektywie możemy spodziewać większego zainteresowania rynkiem najmu wśród podmiotów instytucjonalnych posiadających portfele kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań. -
Za pakietowymi zakupami mieszkań rozglądają się też inwestorzy z zagranicy. Co więcej, część deweloperów rozważa możliwość budowania inwestycji, które będą przeznaczone nie na sprzedaż, a właśnie pod wynajem – dodaje Dariusz Książak.
REIT-y nową opcją dla chcących inwestować w wynajem?
REIT-y (skrót od ang. Real Estate Investment Trust) to fundusze inwestujące w lokale na wynajem. Często charakteryzują się specjalnym statusem podatkowym, są np. zwolnione z większości podatków firmowych. Obecnie nad wprowadzeniem REIT-ów do obrotu gospodarczego w Polsce pracuje Ministerstwo Finansów. W pierwszych założenia ustawy o REIT-ach podmioty te miały być ograniczone tylko do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych, jednak aktualnie Ministerstwo rozważa również opcję dopuszczenia funduszy na rynek mieszkaniowy. Za taką formą realizacji inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus optuje także Fundusz BGK Nieruchomości, który widzi w REIT-ach szansę na współfinansowanie przez inwestorów rozwoju programu Mieszkanie Plus. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo chce wprowadzić odpowiednie regulacje jak najszybciej, być może już na początku przyszłego roku.
- Gdyby faktycznie od początku 2018 roku REIT-y zostały dopuszczone na polskim rynku, to drobni inwestorzy indywidualni zyskaliby nową możliwość inwestowania poprzez nabywanie udziałów w REIT-ach. Udział w nich zapewnia bowiem coroczną wypłatę z zysków uzyskanych przez fundusz z wynajmu posiadanych nieruchomości – zauważa ekspert Emmerson Evaluation.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Moricone / 2017-07-13 19:35:15
Inwestycja w mieszkaniem była, jest i będzie najlepsza! Mieszkanie zawsze można wynająć, sprzedać, cokolwiek zrobić...
Jestem z Krakowa i właśnie tam kupiłem kilka miesięcy temu apartament na wynajem (w okolicach rynku). Znalazłem firmę, która zajmuje się organizacja formalności, wynajmem, wypłacając inwestorom stałe pieniądze co miesiąc. Znalazłem FriendHouse Apartments (www.friendhouse-apartments.pl) - świetną firmę, która zadbała o mój apartament w taki sposób, że jest zabukowany na kilka miesięcy do przodu. [ odpowiedz ] [ cytuj ]