eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinanse gospodarstw domowych w I kw. 2017

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2017

2017-04-18 10:41

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2017

Portfel © avelina_boyko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak prezentują się finanse gospodarstw domowych w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowsze badanie sytuacji na rynku consumer finance. Ostatnia odsłona cyklicznego opracowania KPF i IRG SGH dowodzi, że Polacy są coraz bardziej otwarci na zakup dóbr trwałych i finansowanie go za pomocą kredytu. Ta tendencja może świadczyć o tym, że sytuacja na rynku kredytów dla gospodarstw domowych ma realne szanse na dalszą poprawę.

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2016

Najnowsze kwartalne badanie KPF i IRG SGH pokazuje, że Polacy coraz chętniej decydują się na zakup dóbr trwałych. Zmiana jest o tyle istotna, że dopiero trzeci raz od 2008 roku ocena klimatu zakupów przekroczyła poziom neutralny. W praktyce oznacza to, że bardziej liczna jest obecnie grupa osób uważających, że nastał dogodny czas na zakup dóbr trwałego użytku niż rzesza tych, którzy wychodzą z przeciwnego założenia lub nie mają na ten temat zdania.

Co piąty Polak wyda więcej


Wprawdzie klimat do zakupu dóbr trwałych znajduje się w rosnącym trendzie średniookresowym, to i tak w styczniu bieżącego roku prognozy w tym obszarze uległy ostudzeniu. Nadal jednak co piąte gospodarstwo domowe w naszym kraju deklarowało, że planowane przez nie wydatki na dobra trwałe osiągną wyższy poziom niż w ostatnich 12 miesiącach. 55% ankietowanych przewidywało z kolei, że utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Kupujemy raczej na na kredyt


Choć statystyki dowodzą, że dla około 1 mln gospodarstw domowych nadrzędnym celem gromadzenia oszczędności jest właśnie zakup dóbr trwałych, to jednak zakupy za oszczędności są w odwrocie. Finanse gospodarstw domowych (rosnące przychody) pozwalają bowiem ograniczać konieczność oszczędzania na sfinansowanie zakupu drobnych dóbr trwałych, ponieważ w oczywisty sposób możliwy staje się ich zakup z bieżących środków.

fot. mat. prasowe

Bieżący klimat do zakupu dóbr trwałego użytku

W ostatnim badaniu sytuacji na rynku consumer finance, prowadzonym przez KPF i IRG SGH, odnotowano poprawę klimatu do zakupu dóbr trwałych.


– Celem gromadzenia nadwyżek finansowych stają się poważniejsze wydatki. To może oznaczać, iż utrzyma się tendencja do podnoszenia się przeciętnej kwoty kredytu konsumpcyjnego, zaciąganego przez gospodarstwa domowe w Polsce – wyjaśnia dr hab. Piotr Białowolski z IRG SGH. – To kolejna, po podtrzymaniu pozytywnej prognozy odnośnie dynamiki rynku kredytu dla gospodarstw domowych, dobra informacja dla specjalistów kredytu dla gospodarstw domowych, które będą poszukiwały uzupełnienia zaoszczędzonych środków zewnętrznym finansowaniem.

fot. mat. prasowe

Prognoza zakupu dóbr trwałego użytku

Pomimo poprawiającego się klimatu do zakupu dóbr trwałych prognoza w tym obszarze nieznacznie się pogorszyła.


Grupa gospodarstw domowych, rozważających wzięcie kredytu przynajmniej na częściowe sfinansowanie zakupu dóbr trwałych, w tym drobnych dóbr trwałych, jak sprzęt RTV-AGD, jest jednak nadal liczna. W bieżącym badaniu skłonność do finansowania takich zakupów ze środków obcych wykazało aż 42,5% ankietowanych planujących taki zakup – o prawie 5% więcej niż w poprzednim kwartale.
– W obliczu systematycznej poprawy pozycji finansowej gospodarstw domowych nie dziwi obniżanie się obaw związanych z ryzykiem nieradzenia sobie ze spłatą zobowiązań kredytowych. To zapewne jedna z pozytywnych przyczyn faktu, iż prawie co piąte spośród wszystkich ankietowanych gospodarstw domowych deklaruje potrzebę finansowania wydatków na dobra trwałe przynajmniej w części kredytem. O 1/4 wzrósł też odsetek gospodarstw domowych, których obecne zobowiązania służą finansowaniu dóbr trwałych – komentuje Agnieszka Kozioł, Menedżer ds. Analiz i Projektów KPF.

fot. mat. prasowe

Wydatki na zakupy dóbr trwałego użytku w następnych 12 miesiącach

Jedynie wydatki 3,4% ankietowanych prognozuje, że ich wydatki na zakupy dóbr trwałego użytku będą duże większe.


Ten pozytywny trend zauważają podmioty oferujące kredyty ratalne, sprzedawane poprzez sieci sklepów RTV-AGD, które sukcesywnie nawiązują współpracę z kolejnymi partnerami biznesowymi w tym obszarze.

fot. mat. prasowe

Cele oszczędzania

Celem gromadzenia nadwyżek finansowych stają się poważniejsze wydatki.


– Widzimy potencjał rynku kredytów ratalnych, a jako bank mamy kompetencje w tym zakresie. Stąd nasze zainteresowanie powrotem na ten rynek. Obserwujemy zarówno tradycyjne sieci sprzedaży, jak i dynamicznie rosnący rynek e-commerce w kontekście pozyskania nowych partnerów oraz elastycznego odpowiadania na potrzeby klientów – mówi Wojciech Humiński, wiceprezes eurobanku.

fot. mat. prasowe

Finansowanie planowanych wydatków na dobra trwałego użytku

Ponad 13% respondentów zamierza finansować wydatki na dobra trwałego użytku w całości za kredyt.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: