eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweIle może dorobić emeryt? W tym roku więcej

Ile może dorobić emeryt? W tym roku więcej

2017-05-12 11:29

Ile może dorobić emeryt? W tym roku więcej

Ile może dorobić emeryt? © vivoo - Fotolia.com

Niestety nie każda emerytura gwarantuje taki poziom życia, aby można było zupełnie zapomnieć o pracy. Wielu Polaków, pomimo pobierania renty czy emerytury, nadal więc pracuje. Istnieje też całkiem spora grupa tych, którzy nie rezygnują z pracy, ponieważ mają do niej zarówno siły, jak i chęci. Ile może dorobić emeryt? Wszystko zależy od tego, czy osiągnął już ustawowy wiek emerytalny.

Przeczytaj także: Ile można dorobić do emerytury? Od 1 września 2024 mniej

Ile może dorobić emeryt? To zależy, ile ma lat


- Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, muszą zdawać sobie sprawę z istnienia limitów, których przekroczenie spowoduje, iż ZUS zmniejszy im lub nawet zawiesi wypłatę należnego świadczenia - przypomina Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Warto tego pilnować. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni zwracać pieniądze do ZUS – ostrzega Kowalska.

Jeżeli więc pobieramy z ZUS świadczenie, ale nie ukończyliśmy powszechnego wieku emerytalnego, ZUS powinien dowiedzieć się o tym, że dorabiamy. Progi zarobkowe ulegają zmianie w ostatnim miesiącu kwartału, a więc cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. A zatem, od 1 marca br. pracujący świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej. Ile może dorobić emeryt?
- Bez żadnych konsekwencji można dorabiać do świadczenia, jeśli przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS). Kwota ta obecnie wynosi 2953,30 zł – zapewnia rzeczniczka ZUS.

fot. vivoo - Fotolia.com

Ile może dorobić emeryt?

Bez żadnych konsekwencji można dorabiać do świadczenia, jeśli przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Jeśli jednak ktoś przekroczy ten próg, a nie ma jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i nie posiada ustalonego prawa do emerytury - Zakład może zawiesić lub zmniejszyć otrzymywane, co miesiąc z ZUS świadczenie. Nasza emerytura lub renta zostanie zmniejszona, jeśli osiągniemy przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeśli nasz dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, (obecnie to kwota 5884,60 zł) -ZUS zawiesi nam wypłatę świadczenia.

Przydatne linki:
Adresy ZUS


Warto także pamiętać o tym, że nasze świadczenie nie może być zmniejszone o więcej niż o:
  • 565,53 zł-emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • 424,18 zł-renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 480,73 zł-renta rodzinna dla jednej osoby.

Należy także pamiętać o tym, że Zakład może nam zawiesić rentę socjalną, jeśli osiągamy przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie kwota ta wynosi 2953,30 zł).

Na zwieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód (nie mylić z dochodem) uzyskany z tytułu:
  • Pracy wykonywanej w ramach umowy o pracę;
  • Pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą;
  • Pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;
  • Pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące tych umów albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony, lub jeżeli w tramach takiej umowy(zawartej z inna firmą) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;
  • Prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu; (jako przychód z tytułu prowadzonej działalności przyjmuje się podstawę wymiaru składek na FUS)
  • Pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • Uposażenia z tytułu służby.

Szczegółowe informacje na ten temat można otrzymać telefonując do Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod nr tel. 22 560 16 00. Konsultanci COT dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00. Zapraszamy także do placówek ZUS, których lista znajduje się na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Można także skontaktować się z ZUS za pośrednictwem formularza poprzez swoje indywidualne konto elektroniczne lub na adres poczty elektronicznej do zapytań ogólnych: cot@zus.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: