Na co idzie Rodzina 500 Plus?
2017-08-16 11:07
Na co idzie Rodzina 500 Plus? © anix - Fotolia.com
Na co pożytkowane są środki płynące z programu Rodzina 500 Plus? Odpowiedzi na to pytanie udziela najświeższa odsłona cyklicznego badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance”. Z odpowiedzi beneficjentów rządowego wsparcia wynika, że otrzymywane środki służą najczęściej zaspokajaniu podstawowych potrzeb rodziny. Nie inaczej będzie w przyszłości, chociaż widać, że Polacy kładą coraz większy nacisk na edukację swoich pociech.
Przeczytaj także: Budżet domowy. Ile Polacy wydają na siebie?
Badanie wyraźnie dowodzi, że większość beneficjentów programu Rodzina 500 Plus przeznacza comiesięczne wsparcie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponad połowa (51,2%) badanych przyznaje, że kupuje za nie żywność i ubiór. Pomimo poprawiającej się sytuacji gospodarczej odsetek osób wskazujących taki cel podniósł się w ciągu roku o niemal 10 p.p. Częściej niż przed 12 miesiącami 500 plus służy również finansowaniu wydatków na edukację dzieci (32% vs 45,3%) oraz rozrywkę i kulturę (11,8% vs 19,7%). Co siódmy badany wskazuje, że Rodzina 500 Plus pozwoliła mu na zwiększenie oszczędności, a zaledwie co dwudziesty przyznaje się do finansowania zakupu dóbr trwałych.– Badanie pokazuje, że 5% ankietowanych wykorzystuje środki z 500 Plus do zwiększenia swojej zdolności i zaciągnięcia dodatkowej pożyczki. To dość skromny odsetek, ale warto zaznaczyć, że w minionym roku takiego celu ich wydatkowania nie wskazał nikt – podkreśla Agnieszka Kozioł, Manager ds. Projektów i Analiz KPF.
fot. mat. prasowe
Przeznaczenie środków z 500 plus
W dłuższym horyzoncie czasowym gospodarstwa domowe w jeszcze większym stopniu planują zwiększenie wydatków na edukację. Jednocześnie widoczne jest, że potrzeba wydawania tych środków na opłaty związane z przedszkolem i szkołą jest zdecydowanie mniejsza i długookresowo mniej niż jeden na trzech badanych spodziewa się, że będzie to konieczne. Ponadto potencjalnie mniejsza część środków z programu Rodzina 500 Plus przeznaczona będzie na żywność i ubiór – obecnie finansowanie tego typu wydatków z tych środków deklaruje 40,2% gospodarstw. Widoczne są też długookresowe korzystne efekty dla gospodarstw domowych, będących beneficjentami programu. Aż co piąte badane gospodarstwo domowe deklaruje bowiem zwiększenie oszczędności dzięki otrzymanym środkom. Podobna grupa spodziewa się wzrostu wydatków na rozrywkę.
fot. mat. prasowe
Przeznaczenie środków z 500 plus w przyszłości
Ankietowani zostali także poproszeni o ocenę programu. Znacząca grupa gospodarstw domowych ocenia go pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Stanowią oni odpowiednio 45,4% oraz 40,2% ogółu badanych.
– Zaskakującym jest jednak fakt, że w grupach gospodarstw domowych o niskich dochodach zdecydowanie wyższy odsetek gospodarstw wydaje się być niezadowolony z programu Rodzina 500 Plus. Wśród tych dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę aż 23% badanych deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie, podczas gdy w grupie respondentów bardziej zamożnych odsetek ten jest na poziomie 2% – komentuje dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF przy badaniu.
Przeczytaj także:
Edukacja finansowa: to influencerzy nauczają pokolenie Z?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)