Oprocentowanie lokat rośnie już drugi raz z rzędu. Mamy przełom?
2017-10-04 11:06
Oprocentowanie lokat w górę © fotomek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lokaty bankowe w końcu drgnęły?
Od początku roku Polacy wyciągnęli ze złotowych lokat o 18,4 mld więcej niż wpłacili – wynika ze statystyk NBP. To co znika z depozytów terminowych, trafia na rachunki oszczędnościowe i bieżące. Ostatnie dane wydają się jednak sugerować, że banki chcą z tym niekorzystnym trendem coś zrobić.Bank da w ciągu roku o 81 groszy więcej
Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu doszło bowiem do wzrostu przeciętnego oprocentowania lokat. Nie łudźmy się jednak – do tego aby obwieścić stały trend jest jeszcze bardzo daleko, a i wspomniany wzrost oprocentowania jest kosmetyczny.
W sierpniu statystyczny deponent otrzymywał od banku 1,47% (w skali roku). To mało, ale dwa miesiące wcześniej było jeszcze mniej (o 0,1 pkt. proc.) - wynika z danych NBP. Co to oznacza w praktyce? Zanosząc do banku 1000 złotych można przeciętnie liczyć na 14,7 zł odsetek w skali roku. Po potrąceniu podatku daje to zaledwie 11,91 zł rocznego zysku na rękę. Dwa miesiące wcześniej wynik był o 81 groszy netto niższy.
Jeśli ktoś chce na bankowej lokacie zarobić więcej, powinien rozejrzeć się w ofercie lokat trzymiesięcznych i dłuższych, choć i tu kokosów nie ma się co spodziewać. W sierpniu oprocentowanie lokat trzymiesięcznych przeciętnie sięgało 1,58%. Wyraźnie lepszy procent banki zaoferowały na lokatach 6-miesięcznych (1,78%), a i na produktach rocznych widać poprawę (1,65%). Nie łudźmy się jednak – wciąż te oferty mogą się okazać za słabe, aby pokonać inflację.
fot. mat. prasowe
Realne wyniki posiadaczy rocznych lokat po uwzględnieniu podatku i inflacji
Lepsze pod tym względem możliwości miewają promocyjne lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe. Te pozwalają zarobić 2-3%, a czasem dodatkowe bonusy potrafią podnieść poziom zysku nawet dwukrotnie. Ale uwaga! Promocyjne oferty obwarowane są przeważnie szeregiem obowiązków lub limitów, które deponent musi spełnić, aby skorzystać ze wszystkich atutów i uniknąć opłat.
Bartosz Turek, analityk
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)