Oswajamy kredyt hipoteczny
2017-11-11 00:43
Kredyt hipoteczny © Wellnhofer Designs - Fotolia.com
Przeczytaj także: 5 powodów, przez które bank odrzuca wniosek kredytowy
Brzmi znajomo? A może w obawie przed restrykcyjnymi wymogami banków jeszcze nie odważyłeś się odwiedzić banku? Niesłusznie. Nowa ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zawiera sporo prokonsumenckich przepisów, które powinny nie tylko zwiększać zaufanie do banków, ale również wzmagać zainteresowania zakupem mieszkania na kredyt hipoteczny.Warto przypomnieć, że obowiązujące dziś regulacje nakazują udzielać kredytów hipotecznych w walucie, w której kredytobiorca otrzymuje wynagrodzenie. Kredyty walutowe są więc reliktem przeszłości. Przed wypełnieniem wniosku warto mieć tego świadomość - wyjaśnia Izabela Saternus z oddziału firmy Alex T. Great Finanse i Nieruchomości w Kudowie - Zdroju.
Bardzo istotne z punktu widzenia kredytobiorcy są także regulacje, normujące maksymalny okres oczekiwania na decyzję oraz konieczność uzasadnienia odmownej decyzji banku.
Jeszcze jakiś czas temu oczekiwanie na decyzję banku mogło znacząco się przedłużyć. Obecnie maksymalny okres oczekiwania wynosi 21 dni od momentu złożenia wniosku kredytowego. To jednak nie wszystko. Jeśli bank wyda negatywną decyzję kredytową, będzie musiał poinformować klienta o przyczynach odmowy - dodaje Izabela Saternus.
fot. Wellnhofer Designs - Fotolia.com
Kredyt hipoteczny
Nie wszystkie osoby zaciągające kredyt hipoteczny wiedzą, że zgodnie z prawem mogą odstąpić od umowy kredytowej bez podawania kredytodawcy przyczyny swojej decyzji.
Osoba, która chce zrezygnować z kredytu, np. z powodu lepszych warunków finansowania, zaproponowanych przez inny bank, może zmienić swoją decyzję. Pod warunkiem, że od podpisania umowy nie minęło więcej niż 14 dni. Po upłynięciu tego okresu odstąpienie nie będzie możliwe - wyjaśnia ekspertka.
Reklama dźwignią handlu?
Aktualnie obowiązujące prawo ujednoliciło również zasady reklamowania kredytów i pożyczek.
Reklama kredytu powinna być rzetelna i zrozumiała. Musi zawierać wszystkie niezbędne informacje o kredycie. Należą do nich: rzeczywista stopa oprocentowania, całkowita kwota kredytu, sposób obliczania oprocentowania, przedstawione na reprezentatywnym przykładzie. Dzięki temu osoba planująca zaciągnięcie finansowania będzie mogła precyzyjnie wyliczyć jego koszty - wyjaśnia Izabela Saternus.
Co ważne, banki nie mogą już prowadzić tzw. sprzedaży wiązanej.
Udzielenie kredytu nie może być więc uzależnione od zakupu innego produktu finansowego. Wyjątek stanowi bezpłatny rachunek płatniczy lub oszczędnościowo-rozliczeniowy, którego jedynym celem jest gromadzenie środków finansowych przeznaczonych na spłatę kredytu - dodaje.
Przydatne linki:
Oferty nieruchomości
Spłata kredytu przed terminem
Osoby rozważające wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego mogą odetchnąć z ulgą. Choć jeszcze niedawno zasady wcześniej spłaty były określane przez banki, obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego można obecnie dokonać w każdym momencie trwania umowy. Choć bank może zażądać rekompensaty za wcześniejszą spłatę, nie może być ona wyższa niż odsetki naliczone od spłacanej kwoty w okresie roku od dnia faktycznej spłaty. Wysokość rekompensaty nie może również przekroczyć 3 proc. spłacanej kwoty - wyjaśnia specjalistka.
Przydatne linki:
Porównywarka kredytów hipotecznych
Kłopoty ze spłatą kredytu?
Kredytobiorcy, mający problem z terminową spłatą zobowiązania będą mogli złożyć do banku wniosek o restrukturyzację zadłużenia.
W odpowiedzi bank może zaproponować 1 z poniższych rozwiązań:
- czasowe zawieszenie spłaty,
- obniżenie wysokość rat,
- wydłużenie okresu kredytowania.
Jeżeli bank odrzuci wniosek o restrukturyzację lub restrukturyzacja zakończy się niepowodzeniem, umożliwi kredytobiorcy sprzedaż nieruchomości w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy. Dzięki temu będzie mógł on spieniężyć nieruchomość na korzystnych warunkach i spłacić powstałe zadłużenie - tłumaczy Izabela Saternus.
Niezbędny certyfikat
Świadczenie usług dotyczących pośrednictwa kredytu hipotecznego powinno być wykonywane wyłącznie przez pośredników kredytu hipotecznego lub agentów.
Muszą oni zostać wpisani na listę w Komisji Nadzoru Finansowego. Powinni również dysponować odpowiednim certyfikatem, zdać egzamin państwowy lub posiadać wyższe wykształcenie ekonomiczne.
Dzięki nowym regulacjom prawnym kompetencje pośredników i agentów będą dogłębnie weryfikowane. A to przełoży się na zwiększenie zaufania i wiarygodności do firm pośrednictwa finansowego - wyjaśnia ekspertka.
Negatywna decyzja kredytowa? To nie koniec świata
Bank odmówił Ci kredytu? Nie załamuj rąk. Negatywna decyzja w jednym banku nie musi oznaczać odmowy w innym.
Warto wiedzieć, że wewnętrzne procedury poszczególnych banków mogą znacząco się od siebie różnić. Kwestie podejścia do zarobków w obcej walucie, zabezpieczenia nieruchomości czy akceptowanych źródeł dochodu mogą zaważyć na decyzji kredytodawcy - tłumaczy specjalistka z Alex T. Great Finanse i Nieruchomości.
Aby wyeliminować niepotrzebny stres, warto zaufać osobom, które mają w tej kwestii duże doświadczenie i doskonale wiedzą na co zwrócić uwagę przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.
Profesjonalny pośrednik, doskonale znający oferty poszczególnych banków w ciągu kilku chwil wskaże istotne kwestie, które mogą mieć wpływ na późniejszą decyzję kredytową. Bez problemu wytypuje również banki, które przychylnie spojrzą na nietypową sytuację kredytobiorcy - wyjaśnia Izabela Saternus.
Ekspert finansowy pomoże w przygotowaniu dokumentów wymaganych do wszystkich banków, do których klient zdecyduje się złożyć wniosek. Przedstawi nie tylko różnice w ofertach poszczególnych instytucji, ale również w procedurach udzielania kredytów.
Choć może się wydawać, że budowa domu czy zakup mieszkania opierają się na identycznych fundamentach, to tylko pozory. Każdy kredyt hipoteczny jest inny. Podobnie jak potrzeby zaciągających go klientów. Warto pamiętać, że proces kredytowy nie musi być koszmarem. Powinien być za to spełnieniem marzeń o swoich czterech kątach - podsumowuje specjalistka.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)