Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2017
2018-03-07 12:22
Kradzież dokumentów © Andrey Popov - Fotolia.com
Przed nami wyniki 32. już edycji raportu o dokumentach InfoDok za IV kwartał 2017 r. Jak podaje ZBP, w badanym okresie zablokowano 1592 próby wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 106,7 mln złotych. Rekord padł tym razem na Podlasiu, gdzie oszuści próbowali wyłudzić aż 22,3 mln złotych. Cieszyć może fakt, że zastrzeganie utraconych dokumentów powoli staje się w naszym kraju standardem, co znacząco obniża ilość skutecznych prób nieuczciwego wykorzystania czyichś danych. Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wrosła w analizowanym okresie o 32,9 tys. sztuk.
Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2017
O tym, jak cennym kawałkiem plastiku jest dowód osobisty, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Jego wartość doceniają nie tylko sami posiadacze, ale i oszuści, którym skradziona lub utracona tożsamość może posłużyć do całego szeregu przestępstw. Z najnowszego raportu InfoDok wynika, że na przestrzeni całego minionego roku dziennie dochodziło średnio do 18 prób wyłudzeń kredytów. Każdego dnia przy użyciu cudzych danych usiłowano ukraść łącznie ponad 1,2 mln zł.W całym minionym roku do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ trafiły informacje o zastrzeżeniu 136 tysięcy skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości. Jeśli założyć, że 1/5 naszego społeczeństwa stanowią dzieci i młodzież, to wynik ten mógłby oznaczać, że swoje dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy Bytomia, Bielsko-Białej, Olsztyna albo Zabrza.
fot. mat. prasowe
Raport w liczbach
„Rośnie świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. W zakresie zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości dane pokazują jak wiele udało się osiągnąć – obecnie zastrzega się ponad trzy razy więcej dokumentów niż 10 lat temu. Również w innych obszarach bardzo intensywnie pracujemy. Sektor bankowy prowadzi szereg programów z zakresu edukacji ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
fot. mat. prasowe
Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości oraz ogólna liczba przestępstw związanych z dokumentami
„Rozpoczynamy dziś 12. etap Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W czasie ostatnich 10-ciu lat prowadzenia tego projektu zablokowano łącznie prawie 75 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej kwocie przekraczającej 4 miliardy złotych. Statystycznie codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść 1,1 miliona złotych. W tym kontekście nasz dowód osobisty jest wart średnio 54,6 tysiąca złotych. Pamiętajmy jednak, że najwyższa zanotowana dotychczas próba wyłudzenia dotyczyła kwoty aż 25 milionów zł” – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.
fot. mat. prasowe
Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów
Prawdziwe historie
Fałszywy policjant zatrzymany (15 grudnia 2017 r.)
Policjanci z Mokotowa zatrzymali kolejnego już w ostatnim czasie mężczyznę podejrzanego o dwa oszustwa metodą „na policjanta”. Zmanipulowana przez przestępców kobieta i mężczyzna przekazali 17-latkowi w sumie 60 000 złotych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.
Do zdarzenia doszło w listopadzie tego roku. Zmanipulowana przez przestępców kobieta, a kilka dni później także pokrzywdzony w sprawie mężczyzna przekazali na ulicy 17-latkowi podającemu się za policjanta 60 000 złotych. Pokrzywdzeni uwierzyli, że biorą udział w policyjnej akcji, która ma na celu uratowanie ich oszczędności i zatrzymanie przestępców.
Dzięki pracy operacyjnej policjantów z mokotowskiego wydziału kryminalnego ustalony i zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o to przestępstwo, który pełnił rolę „odbieraka”.
Jakub W. przyznał się do zarzucanego mu czynu i usłyszał zarzuty oszustwa. Za oszustwo grozi mu teraz do 8 lat pozbawiania wolności.
Kieszonkowiec wpadł na gorącym uczynku (22 grudnia 2017 r.)
Policjanci stołecznego wydziału wywiadowczo-patrolowego, prowadząc działania w ramach akcji „Nie daj się złowić”, zatrzymali mężczyznę, który w tramwaju ukradł portfel z pieniędzmi i dokumentami. 61-letni Piotr L. trafił do izby zatrzymań. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci patrolowali środki komunikacji miejskiej. W pewnym momencie na przystanku Rondo ONZ zauważyli mężczyznę, który stanął bardzo blisko jednej z pasażerek i wykorzystując nieuwagę wyjął z jej torebki portfel, po czym schował go do własnej kieszeni. Mężczyzna wysiadł na najbliższym
przystanku i skierował się w stronę ulicy Marszałkowskiej. W między czasie zaczął przeglądać zawartość skradzionego portfela. Policjanci zauważyli, jak wyciąga z niego pieniądze i chowa do kieszeni. W tym momencie podjęli interwencję.
Jak się okazało, 61-letni Piotr L. przyjechał na gościnne występy do Warszawy aż z Płocka. Został zatrzymany i trafił za policyjne kraty. Policjanci zabezpieczyli portfel - były w nim dowód osobisty, dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz karty bankomatowe. W kieszeni spodni 61-latka policjanci znaleźli
gotówkę w kwocie ponad 2 tysięcy złotych.
W między czasie pokrzywdzona kobieta złożyła zawiadomienie o kradzieży portfela.
(źródło www.policja.pl)
Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
- Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.
Przeczytaj także:
Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2019
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kradzież dokumentów, wyłudzenia, oszuści, oszustwa, oszustwa finansowe, System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, dokumenty tożsamości
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)