eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweGotówka znika z portfeli. Za 10 lat nie będzie jej wcale?

Gotówka znika z portfeli. Za 10 lat nie będzie jej wcale?

2018-05-07 11:40

Gotówka znika z portfeli. Za 10 lat nie będzie jej wcale?

Polacy mogą dokonywać transakcji za pomocą telefonu © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy gotówka jest w odwrocie? Wiele wskazuje na to, że Polacy coraz bardziej się od niej odzwyczajają. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby dane NBP, z których wynika, że w ostatnim kwartale minionego roku liczba bezgotówkowych transakcji kartami była o 1/4 wyższa aniżeli w tym samym okresie poprzedniego roku. Czy jednak całkowity rozwód z gotówką jest możliwy? Z badania zrealizowanego przez instytucję płatniczą AKCENTA wynika, że takiego scenariusza w ciągu najbliższej dekady spodziewa się tylko co czwarty Polak.

Przeczytaj także: Płatności bezgotówkowe: wolimy płacić telefonem czy gotówką?

W ostatnim kwartale minionego roku w portfelach Polaków znajdowało się 39 milionów płatniczych plastików, a więc o 2,2 mln więcej niż rok wcześniej. Wśród 1218,2 mln transakcji zrealizowanych za pośrednictwem kart zdecydowaną większością były operacje bezgotówkowe. W ich przypadku wzrost przedstawia się wręcz imponująco. Od października do grudnia 2017 roku Polacy wykonali ich aż 1037,7 mln, czyli o 30 mln więcej niż w poprzednich trzech miesiącach i o 175 mln więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W tym samym czasie liczba transakcji gotówkowych spadała. W IV kwartale 2017 była o 4,3 mln niższa (184,9 mln vs 180,6 mln) niż w ostatnich miesiącach 2016 roku - wylicza serwis Cashless.pl, powołując się na dane publikowane przez NBP.

Gotówka powoli znika z portfeli


Tym, co w największym stopniu decyduje o znikaniu gotówki z polskich portfeli, jest postęp technologiczny oraz niezaprzeczalna wygoda, jaką daje nam korzystanie z obrotu bezgotówkowego. Wielkim krokiem ku upowszechnieniu elektronicznych płatności była technologia zbliżeniowa. Nieco ponad 10 lat temu, w 2007 r. w Polsce pojawiła się pierwsza karta do tego typu operacji, a nasz kraj był pod tym względem pionierem w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 5 lat później już połowa kart i terminali płatniczych obsługiwała technologię zbliżeniową. Obecnie oprócz płatności zbliżeniowych, Polacy mogą dokonywać transakcji za pomocą telefonu czy gadżetów z wbudowanymi chipami, np. zegarków czy breloków.
- Ogromny postęp w sferze upowszechniania się transakcji bezgotówkowych, który dokonał się nie tylko w Polsce, ale i na świecie, sprawia, że coraz bardziej uzasadnione staje się pytanie już nie o to czy możliwe jest całkowite zastąpienie gotówki przez elektroniczne transakcje, ale kiedy dokona się ta zmiana. Biorąc pod uwagę dynamiczne tempo, w jakim ewoluuje rynek finansowy, może to nastąpić znacznie szybciej niż myślimy – zaznacza Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału instytucji płatniczej AKCENTA, która obsługuje bezgotówkowe transakcje walutowe firm.

Jak Polacy widzą przyszłość gotówki?


Wyniki badania , przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie AKCENTY wskazują, że Polacy są świadomi kierunku, w którym zmierza sfera płatności i transakcji finansowych. Już co czwarta osoba w Polsce spodziewa się, że za 10 lat gotówka przejdzie do lamusa. Co ciekawe, w deklaracjach respondentów niewielkie znaczenie miał ich wiek, wyniki były zbliżone dla wszystkich grup wiekowych. Za to wyraźne różnice widać było w odpowiedziach kobiet i mężczyzn. Żeńska część badanych znacznie częściej wskazywała na duże prawdopodobieństwo rychłego wyparcia papierowego pieniądza w naszych portfeli. 30% kobiet i tylko 18% mężczyzn stwierdziło, że nastąpi to już w ciągu najbliższej dekady. Nadal jednak większość społeczeństwa, bo 76%, w tym 70% kobiet i 82% mężczyzn, spodziewa się, że z papierowym pieniądzem nie pożegnamy się tak szybko.

fot. mat. prasowe

Czy za 10 lat będziemy jeszcze płacić gotówką?

Większość badanych nie sądzi, aby w ciągu następnej dekady gotówka odeszła do lamusa.


Bez gotówki już nawet w urzędach


Bezgotówkowa rewolucja obejmuje coraz szersze sfery naszego życia. Wkracza nawet do instytucji publicznych. Nad programem, który ma umożliwić dokonywanie tego typu płatności i to bezpłatnie dla urzędów, jak i petentów, pracuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. Dzięki „Programowi upowszechnienia płatności bezgotówkowych“ już blisko połowa jednostek samorządu terytorialnego oferuje taką funkcjonalność w swoich urzędach.
– Transformacja w kierunku pieniądza wirtualnego wymaga udziału nie tylko firm i ich podmiotów, ale również administracji publicznej. Co ciekawe, niektóre państwa na świecie, również w Europie otwarcie dążą do całkowitego odejścia od gotówki, a popularyzacja płatności cyfrowych jest dla nich częścią strategii rozwoju – komentuje Radosław Jarema z AKCENTY.

W Europie wśród krajów, w których wizja braku gotówki w portfelach jest już bardzo bliska, znajduje się m.in. Szwecja. Lokalny rząd prowadzi prace nad wdrożeniem elektronicznego pieniądza, którego wprowadzenie może nastąpić już 2019 r.
– Szwedzi po raz kolejny mogą zapisać się na kartach historii pieniądza. Szwecja jest europejską kolebką papierowego banknotu, a teraz może stać się pionierem wprowadzającym jego elektroniczny odpowiednik – dodaje ekspert AKCENTY.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: