Małe i średnie spółki - większy potencjał niż myślisz
2018-06-08 11:37
Akcje małych spółek radzą sobie lepiej niż papiery dużych przedsiębiorstw © sakura - Fotolia.com
Przeczytaj także: Saxo Bank: jakie akcje będą przynosić zyski?
Pomimo ostatniego wzrostu zmienności i sygnałów osłabienia wzrostu produktu krajowego brutto w Europie w pierwszym kwartale 2018 r. po solidnym 2017 r. sądzimy, że akcje małych i średnich spółek europejskich nadal są atrakcyjną inwestycją na każdy etap cyklu rynkowego i ekonomicznego.Akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji osiągały w przeszłości lepsze wyniki w porównaniu z papierami dużych przedsiębiorstw (co ilustruje poniższy wykres), a ponadto inwestorzy gotowi zająć się analizą fundamentalną poszczególnych papierów z tego słabo zbadanego obszaru rynku mają szansę znaleźć możliwości, jakich inni nie zauważyli.
fot. mat. prasowe
MSCI Europe Index a MSCI Europe Small and Mid-Cap Index
Akcje małych spółek radzą sobie lepiej niż papiery dużych przedsiębiorstw
Na przestrzeni ostatniej dekady akcje małych i średnich spółek europejskich osiągały generalnie lepsze wyniki niż papiery spółek o dużej kapitalizacji, co ilustruje poniższy wykres zestawiający indeksy MSCI Europe Small- and Mid-Cap (SMID) Index i MSCI Europe Index. Mówiąc o małych spółkach, mamy na myśli spółki o kapitalizacji rynkowej mniejszej niż 8 mld euro.
Dostrzegamy szereg powodów uzasadniających tę historyczną przewagę. Małe i średnie spółki znajdują się często na wczesnych etapach rozwoju i rosną szybciej niż bardziej dojrzałe, duże przedsiębiorstwa. Przykładowo, z punktu widzenia międzynarodowej konkurencji, małe i średnie przedsiębiorstwa zwykle w bardziej elastyczny sposób dostosowują się do zmian zachodzących w ich branżach.
Małe i średnie spółki mogą także koncentrować się na pojedynczym produkcie lub usłudze, przez co stają się atrakcyjnymi obiektami przejęć dla dużych przedsiębiorstw poszukujących możliwości dywersyfikacji lub zwiększenia skali działalności.
fot. mat. prasowe
Kapitalizacja rynkowa a liczba analityków publikujących prognozy
Możliwości w słabo zbadanym obszarze
Szacujemy, że spektrum inwestycyjne małych i średnich spółek w Europie obejmuje blisko 1300 podmiotów, ale ten obszar wciąż jest słabo zbadany. Liczba analityków zajmujących się mniejszymi spółkami jest znacznie mniejsza w porównaniu z liczbą analityków badających duże przedsiębiorstwa.
Sądzimy, że ta dysproporcja z czasem może się dodatkowo pogłębić, gdy duże banki inwestycyjne wciąż będą ciąć budżety na analizy, a zmiany regulacji będą wywierać dodatkową presję na działalność analityczną tych banków.
W związku z ograniczoną skalą prowadzonych analiz wśród akcji spółek o małej kapitalizacji można znaleźć większe dysproporcje cenowe, które inwestorzy koncentrujący się na szczegółowej analizie fundamentalnej pojedynczych papierów mogą wykorzystać. Akcje mogą być wyceniane nieadekwatnie do generowanych przez spółki zysków i przepływów pieniężnych, co stwarza więcej okazji do korzystnej selekcji papierów.
W naszych badaniach koncentrujemy się na wysokiej jakości spółkach o solidnej pozycji konkurencyjnej, których akcje wyceniane są na atrakcyjnych, według nas, poziomach. Papiery tych spółek można znaleźć w segmentach rynku, które w danym momencie nie cieszą się przychylnością inwestorów lub których atuty nie zostały odkryte przez rynki.
Niektóre spółki cykliczne z sektora produkcji już skorzystały na poprawie nastrojów inwestorów w coraz lepszych warunkach gospodarczych. Dostrzegamy także szereg brytyjskich przedsiębiorstw przemysłowych, które zyskują na ożywieniu gospodarczym w Wielkiej Brytanii pomimo ciągłej niepewności wokół Brexitu. Wzrost gospodarczy w Europie może słabnąć, natomiast my szukamy potencjalnych możliwości wśród spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych pierwszej potrzeby, które utrzymują zrównoważony wzrost na różnych etapach cyklu ekonomicznego.
W potencjalnie bardziej niepewnych warunkach rynkowych charakteryzujących się większą zmiennością i rosnącymi stopami procentowymi szczegółowe analizy akcji mogą być, według nas, skutecznym sposobem na odkrywanie lekceważonych lub niesprawiedliwie potraktowanych przez rynek europejskich spółek o małej kapitalizacji, które mogą pasować do naszej długofalowej wizji inwestycyjnej.
Ed Lugo, Starszy wiceprezes, zarządzający portfelami inwestycyjnymi
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)