eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinanse gospodarstw domowych w III kw. 2018

Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2018

2018-08-27 10:51

Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2018

Budżet domowy © MuzzyCo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak mają się finanse gospodarstw domowych? Najnowszy Barometr Rynku Consumer Finance, wskaźnik mierzony cyklicznie przez KPF i IRG SGH dowodzi, że sytuacja przedstawia się całkiem obiecująco. Wprawdzie w III kwartale 2018 roku jego poziom spadł z 58,4 do do 56,5 punktu, ale i tak jest to już 14 z rzędu wskazanie powyżej poziomu 50 punktów. Eksperci są przekonani, że wzrosty na rynku kredytów dla gospodarstw domowych doczekają się kontynuacji, jednak ich dynamika będzie hamować.

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018

Najnowsza analiza danych napływających z sektora finansowego pozwala stwierdzić, że zapotrzebowanie gospodarstw domowych na kredyty utrzymuje się na wysokim poziomie. Dowodzi tego m.in. wzrost zadłużenia na cele konsumpcyjne. W I półroczu tego roku rosło ono przeciętnie o 8%, a w czerwcu sięgnęło nawet 9,5% więcej. Jeśli przyjrzeć się historycznym pomiarom prowadzonym za pomocą Barometru RCF, to okaże się, że za nami już czternasty z kolei odczyt którego wartość przekraczała 50 punktów, co pozwala prognozować dodatnią dynamikę kredytu konsumpcyjnego także w kolejnym roku.
– Podobnie jak w przypadku prognoz odnoszących się do polskiego PKB, wskazujących na spowolnienie jego wzrostu w II półroczu br., aktualna wartość Barometru KCF na poziomie 56,5 pkt. wskazuje, że wzrost zadłużenia będzie nadal się utrzymywał w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy. Tempo jego wzrostu może być jednak mniejsze – ocenia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Na plus – na minus


Wśród czynników silnie oddziaływujących na wskazania Barometru RCF, czynniki demograficzne już od 2007 roku systematycznie przekładają się na obniżanie jego wartości i nadal utrzymuje się charakter ich wpływu w bieżącym kwartale. Jednak w największym stopniu na pogorszenie Barometru RCF oddziałuje niepewność w zakresie przewidywanej sytuacji finansowej.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Consumer Finance

To czternasty z kolei odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów.


– W bieżącym badaniu wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki uległ pogorszeniu. Można więc oczekiwać spowolnienia wzrostu całej gospodarki, jak również niższego tempa wzrostu naszych dochodów – zapowiada prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz, Dyrektor IRG SGH.

To już trzeci kwartał z rzędu, gdy poprawia się sytuacja w obszarze przewidywań i planów gospodarstw domowych co do poniesienia w kolejnych kilkunastu miesiącach poważnych wydatków. W obszarze wykluczenia z rynku kredytowego aktualnie ocenia się natomiast sytuację jako stabilną.

Tendencje w obszarze popytu i kredytu


Wyniki przeprowadzonych w bieżącym kwartale badań ujawniają nieznaczny wzrost skłonności gospodarstw domowych do podejmowania decyzji o zakupie samochodu. Jednocześnie, nieco zmalała skłonność do finansowania wydatków na ten cel ze środków kredytowych. Natomiast w obszarze popytu na dobra trwałego użytku następuje ustabilizowanie przewidywań gospodarstw domowych co do ich nabywania w najbliższym okresie 12 miesięcy, a w średnim okresie analizy zauważa się nawet lekką tendencję spadkową. Jednocześnie, co może być optymistycznym sygnałem dla bankowego i pozabankowego sektora kredytu konsumenckiego, rośnie skłonność gospodarstw domowych do finansowania wydatków na dobra trwałego użytku z zewnętrznych źródeł.

fot. mat. prasowe

Łaczny odsetek respondentów finansujących wydatki w całości lub w części z kredytu

Badania pokazują nieznaczny wzrost skłonności gospodarstw domowych do podejmowania decyzji o zakupie samochodu.


Zauważa się również spowolnienie w obszarze popytu gospodarstw domowych na zakup mieszkania czy budowy domu – wskaźnik skłonności do dokonywania takich wydatków w bieżącym badaniu odnotował spadek.
– Prawie 88% gospodarstw domowych deklaruje, że nie planuje zakupu domu ani mieszkania. Jednak – co jest również ważne dla rynku kredytu mieszkaniowego – rośnie skłonność do finansowania takich zakupów, jak również remontu mieszkań, ze środków pochodzących z kredytu – stwierdza Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: