eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCo ogranicza dostępność kredytów?

Co ogranicza dostępność kredytów?

2018-11-07 12:23

Co ogranicza dostępność kredytów?

Co ogranicza dostępność kredytów? © Grand Warszawski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kredyt konsumencki cieszy się wśród Polaków sporą popularnością. Istnieją jednak czynniki, które mogą skutecznie odstraszać od zaciągnięcia zobowiązania. Ze wspólnego raportu KPF i IRG SGH „Sytuacja na rynku consumer finance” za III kwartał 2018 r. wynika, że barierą jest przede wszystkim zbyt wysokie oprocentowanie. Warto jednak podkreślić, że dziś odsetek respondentów wskazujących na tę przeszkodę sięga 38 proc., a to oznacza, że jest o 4 p.p. niższy aniżeli przed rokiem i o 18 p.p. skromniejszy niż przed pięciu laty.

Przeczytaj także: Pożyczka zabezpieczona złotem w Alior Banku

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że istotnym czynnikiem wywierającym wpływ na funkcjonowanie sektora kredytowego jest podejście konsumentów do oprocentowania kredytów i pożyczek. Badania prowadzone przez KPF i IRG SGH wskazują, że Polacy ciągle uważają je za największą przeszkodę w dostępie do finansowania. Odsetek respondentów wskazujących na tę barierę spadł jednak dość znacznie - z około 45% w latach 2008 i 2013 do 28% w bieżącym roku. W efekcie tego wielkość tej grupy jest dziś niemal identyczna jak ta, która uważa, że dostępność kredytów nie jest w żaden sposób ograniczona (1/4 ankietowanych gospodarstw domowych).

Warto również zwrócić uwagę, że inny kluczowy dla kosztów kredytu element - opłaty przygotowawcze - jako barierę dla jego zaciągnięcia wskazuje zaledwie 8% ankietowanych i odsetek ten na przestrzeni ostatnich 5 czy 10 lat nie zmienił się znacząco.

Drugą w hierarchii istotności barierą (pomijając kategorię „inne”) są w opinii gospodarstw domowych zbyt wysokie wymagania instytucji finansowych co do poziomu dochodu osiąganego przez kredytobiorcę. Stanowią one przeszkodę dla około 15% gospodarstw domowych. Co warte zauważenia, w 2017 odsetek ten wynosił około 20%, jednak ostatnie badanie pokazuje powrót do poziomu obserwowanego przed pięcioma czy dziesięcioma laty. Do oceny tej kwestii należy podchodzić bardzo ostrożnie, bowiem trudno uznać, że kredytodawcy w okresie prosperity – rosnących dochodów gospodarstw domowych i dobrej sytuacji ogólnogospodarczej – niezasadnie powiększają skalę zjawiska wykluczenia kredytowego z powodu zbyt niskich dochodów.

fot. mat. prasowe

Bariery dla zaciągania pożyczki w instytucji finansowej

W opinii gospodarstw domowych za wysokie oprocentowanie jest niezmiennie główną barierą w dostępie do kredytu.


– Powodów takiej polityki kredytowej może być wiele, jakkolwiek wśród nich istotnymi może być rosnąca przeciętna wartość kwoty, o jaką aplikują kredytobiorcy. Mogą to być także rosnące zasoby danych – tych pozytywnych, ale głównie negatywnych o zadłużeniach konsumenckich w Biurach Informacji Gospodarczej – twierdzi Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

W dalszej kolejności czynnikiem ograniczającym dostępność kredytów, zdaniem gospodarstw domowych, jest brak zrozumienia w przypadku ewentualnego pogorszenia się sytuacji materialnej kredytobiorcy. Tak obecnie uważa 12,1% ankietowanych, a liczba ta jest praktycznie niezmienna od wielu lat. 7,7% badanych gospodarstw domowych wskazało na skomplikowane procedury przyznawania kredytu. Liczba wskazujących na tę barierę systematycznie rośnie (od 2008 roku to wzrost aż o 40%). Niewielki odsetek wskazuje z kolei na brak dostępu do informacji o kredytach, pożyczkach (1%), a tym bardziej na brak instytucji finansowych udzielających pożyczek (0,6%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: