Kobiety a zarządzanie finansami
2008-07-24 12:36
Przeczytaj także: Kobiece zarządzanie finansami
40% badanych kobiet ma zobowiązania finansowe wobec banków. Najczęściej zaciągane są kredyty gotówkowe lub pożyczki. Kobiety przeznaczają je przeważnie na zakup sprzętu AGD albo mebli. Aż 18% Polek deklaruje pożyczanie gotówki na pokrycie bieżących wydatków.Co piątej respondentce zdarzyło się też zaciągnąć pożyczkę na spłacenie innej pożyczki. Kobiety samodzielnie wychowujące dzieci zdecydowanie preferują pożyczki od znajomych lub rodziny, a jednocześnie rzadziej niż matki wychowujące dzieci w pełnych rodzinach decydują się na kredyty hipoteczne.
Ponad 90% Polek ma konto w banku, ale aż 1/3 z nich wciąż płaci rachunki za mieszkanie na poczcie. Wśród sposobów płatności dominuje gotówka, a karty kredytowe są traktowane nie jako narzędzie ułatwiające życie, ale jako zabezpieczenie na „czarną godzinę”.
"Ponad połowa respondentek uważa, że używanie karty płatniczej prowadzi do utraty kontroli nad swoimi finansami" – mówi ekspertka współpracująca z kampanią dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – "Jak widać mimo że Polki korzystają z produktów bankowych, to wciąż mają wiele obaw związanych z nowoczesnymi usługami finansowymi i nie potrafią wybrać dla siebie tych naprawdę korzystnych".
Jedną z trzech najpopularniejszych metod oszczędzania jest odkładanie do przysłowiowej „skarpety”. Prawie 40% Polek w ogóle nie oszczędza. Wśród kobiet samodzielnie wychowujących dzieci odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi 60%.
Dla 60% badanych Polek oferty większości instytucji finansowych są zbyt skomplikowane, 80% nie lubi nadmiernie myśleć o swoich finansach, a tylko 7% uważa się za ekspertkę w tej dziedzinie. Jednocześnie 1/3 kobiet jest zainteresowana zwiększeniem swojej wiedzy z zakresu finansów.
Informacje o badaniu
Badania zostały przeprowadzone na zlecenie GE Money Banku przez GfK Polonia. Badanie jakościowe przeprowadzono w styczniu 2008 roku, a badanie ilościowe w marcu 2008 roku (na próbie 500 Polek w wieku 19 – 55 lat, które mają dzieci do lat osiemnastu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet samodzielnie wychowujących dzieci).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl